Kişisel bloglar için bazı önemli bilgiler

Kişisel bloglar için bazı faydalı tavsiyelerimi bu yazıda paylaştım. Blogların okunabilir , sade ve anlaşılır olmasını sağlarken sıradanlık olmamalı.

Kişisel blog açmak isteyenler için minik bir yapılacaklar / yapılmayacaklar listesini gururla sunarım;

  • Tasarımın kullanışlı anlaşılır olması, ulaşılabilir ve erişim kolaylığı sağlaması

Pek çok kişisel blog aşırı derecede canlı karmaşık ve zor navigasyonlardan oluşmakta. Kategoriler, etiketler menüler arama çubuğu ile ziyaretçilerin sitede rahat hareket edebilmeleri gerçekten çok önemli. Tema seçimi konusunda da iyi örnekleri referans alarak kendi blogunuza şekil verebilirsiniz.

  • İçeriklerin amaca hizmet etmesi

Hit, gelir, sitede kalma süresi, alexa, google sıralaması değil kullanıcıların aradıkları şeye rahat ulaşabiliyor olmaları çok önemli. SEO uzmanı değilim ama bu zamana kadar hayata geçirdiğim başarılı sayılabilecek gelirli sitelerimden öğrendiklerim bunu anlatıyor. Ayrıca yazı sayfasının font, yazı tipi ve büyüklüğü okumaya elverişli olması da gerekiyor.

İçeriklerin sonuca hizmet etmesi bakımından uzun uzadıya anlatmak yerine bu blogta liste ve maddeli içerikleri en başta sunmayı tercih ederek içeriklerin amaca hizmet etmesi olayına yoğunlaşıyorum.

[adinserter block=”1″]

  • Hakkımda, iletişim ve yazı kategorileri kişisel blogların olmazsa olması

Bir ziyaretçi yazınızı beğendiyse sizin kim olduğunuz ile ilgilenmeye başlar. Hakkımda kısmını abartmadan, süslemeden sade ve yer yer eğlenceli şekilde sunduğunuzda blogunuzun sadık bir ziyaretçisi olmaması için gerçekten hiç bir neden yok. Ayrıca iletişim sayfanızın da kullanılabiliyor olması da çok önemli.

Yeri gelmişken bazı kişisel bloglarda ”gizlilik politikası” , ”çerez politikası” ve ”kullanım koşulları” gibi aşırı kurumsal kaçan sayfalara rastlıyorum ve bunlara gerçekten anlam veremiyorum. Kimsenin okuyacağını düşünmediğim bu sayfaların ana menüde paylaşılmasını çok mantıklı bulmuyorum.

  • E-posta aboneliği

Yeni bir blog içeriği paylaştığınızda bunu duyurmak için daha güzel bir yol yok. Jetpack eklentisi en kolay şekilde ve ücretsizce bu ihtiyacınıza yanıt vermekte.

  • Tarayıcı bildirimleri

Blogunuzu ziyaret edenlerin sizi unutmaması adına yeni yazılarda bildirim gitmesi gerçekten harika olur. One Sıgnal adlı bir eklentiyle ücretsiz olarak bu işi kolayca halledebilirsiniz.

  • Kolay bir yorum deneyimi

Görüşlerinize katılmayanlar veya size sorular sormak isteyenler için içeriklerin altında kullanımı kolay bir yorum kısmı mutlaka olmalı.

Eklemek istedikleriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir