WordPress site hızı nasıl artırılır? [İpuçları]

WordPress site hızı nasıl artırılır? sorusuna olabildiğince net ve uygulaması kolay yöntemleri maddeler halinde paylaştım.

WordPress alt yapısı kullanan sitelerin zaman içerisinde ya da henüz açılmasından fazla bir zaman geçmeden bile çok yavaş yüklendikleri bilinir.Aşağıda paylaştığım WordPress site hızı artırma teknikleri için yazılım kodlama bilmenize ya da para harcamanıza gerek yoktur.

Özellikle eklentiler ya da temanın yazılımsal problemlerinden kaynaklanan site yavaşlığı problemi kesinlikle çok kolay yöntemlerle giderilebilir.

Bir yazılımcı değilim ama yaklaşık 6 – 7 yıldır wordpress kullanıcısı bir blogger olduğumdan artık bazı tabir ve kullanım alışkanlıklarım benim de oldu oradan biliyorum.

Öncelikle wordpress site hızı nasıl artırılır? sorusunun yanıtına geçmeden önce size önereceğim site hızlandırma yöntemlerini uygulayarak kendi sitemin hız skorlarını GT Metrix ve Google Page Speed Run üzerinden paylaşıyorum;

(NOT: Aşağıdaki hız testi sonuçlarım Kasım 2018 itibariyle ölçülen skorlar olup zaman içerisinde yaptığım düzenlemeler ile artıp azalabilmektedir.)

Google Page Speed Run Sight Skorum mobil ve masaüstü versiyonları için;

 

GT Metrix hız puanlarım da aşağıdaki gibi oldukça başarılı;

Gördüğünüz üzere kendi sitemin hızı aşağıda paylaştığım uygulamalar ile sıfır kod bilgisi ile hem mobilde hem de masaüstü açılma hızı bakımından yüzde 90 ve üzeri.

[adinserter block=”1″]

WordPress site hızı nasıl artırılır? 7 Harika ipucu ve kolay yöntem aşağıda;

  • Öncelikle kesinlikle ön bellekleme eklentisi kullanmalısınız. Bu konuyla alakalı kendi sitemde de memnuniyetle kullandığım bir eklenti olan Fastest Cache eklentisini şiddetle öneririm. Wp Fastest Cache eklentisi hakkında yorumlar yazımda bu konudan bahsettim.
  • İkinci olarak hız optimizasyonu yapılmış yabancı temaları öneriyorum. Yerli tema geliştiricilerimiz hız olayını da tasarım gibi ne yazıkki çok beceremiyor.
  • Resimlerinizi optimize ederek yükleyin. Yani yazı içine yükleyeceğiniz bir resmin boyutları yazma alanından daha büyük olmamalı. Aksi halde sayfa yüklenirken bir de onu küçültmeye çalışacağından yavaş açılacaktır. Görsellerinizin optimizasyonu için en iyi ve en hızlı ücretsiz resim sıkıştırma yazımı mutlaka okuyun.
  • Sitenizde bir arka plan resmi kullanmayın. Bu yükleme süresini artırır.
  • Gereksiz eklentileri silin. Mutlaka lazım olduğunu düşündüğünüz eklentiler kalsın. Eklentiler site hızını düşürür.
  • Hosting tercihlerinizi sunucu tercihlerinizi doğru yaptığınızdan emin olun. Yukarıdakileri yapmanıza rağmen skorlarınız değişmediyse Hosting firmanızı değiştirebilirsiniz.
  • Veri tabanınızın şişmesini engelleyin. Gereksiz kayıtları , logları , tabloları düzenli aralıklarla temizleyin. Wp-Optimize Fastest Cache gibi eklentilerle bunu yapabilirsiniz.
  • GÜNCELLEME: 18.11.2018; Bugün keşfettiğim bir maddeyi daha bu listeye eklemek istedim. O da sidebar ve menüde kullandığınız bileşenlerin site hızına doğrudan doğruya etki ettiği.Yani dışarıdan çağırılan bir element kullanmazsanız site hızınız 5 – 10 puan daha artacaktır.Mümkün ise sadece yazı ve sayfalarınıza link vermek, benim gibi en son yazılarınızı listelemek için kullanmaya çalışın. Farkı göreceksiniz.
  • GÜNCELLEME: 28.11.2018; Google page speed run sight skorlarıyla kafayı bozdum (: , şuan WordPress mobil site hızımı nasıl %100 yaptım yazımda da anlattığım taktiklerle sitemin hem mobilde hem masaüstünde hız puanı 100 (: Bu duygu gerçekten çok güzel.

WordPress site hızı nasıl artırılır? sorusunun yanıtı olarak 7 maddelik güzel bir liste paylaştım. Sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir