Belediye projesinde kendini geliştirmek

Belediye projesi derken bir Belediye Hizmet Binası projesi anlaşılmasın.

Şair burada; Ruhsat projesi olarak da bilinen ve yönetmeliklerle dans gerektiren projeleri anlatmaya çalışmakta.

Belediyecilikte geçen yıllarım ve İmar tecrübelerim ile belediye projeleriyle ilgili bilinmesi gerekenler için bazı hususları paylaşmak istedim. Belediye projesi kavramı teknik resimde ve Mimarlık literatüründe de yeri olmayan bir tanımlama. Ama piyasada kullanılan bir tabir. Hem de fazlaca..

Önceden mimarlık ofisleri yerinde uygulanacak olan inşaat için ayrı proje çizer buna ”uygulama projesi”, ruhsat almak için de ”belediye projesi’‘ adında 2 ayrı proje çizerdi. Bazı küçük ilçe belediyelerinde bu uygulama ne yazık ki devam etse de artık pek kaldığını sıklaşan denetimler ve cezai uygulamaların uygulanmaya başlamasıyla birlikte söyleyemem.

Uygulama Projesi ile Belediye Projesi arasındaki farklar özetle işverenin kazancına yöneliktir !

Uygulama projeleri ruhsat projesine nazaran metrekare bazında daha büyük, yönetmeliklere daha az uyan ve müteahhide kazanç sağlayacak zeki (!) mimari çözümlerin bulunduğu bir proje türüydü.

Ruhsat projesi ya da diğer adıyla belediye projeleri ise yönetmeliklere birebir uyan, kesinlikle dürüstlük abidesi bir teknik resim şaheseriydi. Yani uslu çocuk eseri de diyebiliriz.

İşin nostalji boyutunu bir kenara bırakarak belediyeye proje hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler ile bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere, projelerin daha az iade olması ve belediyeden ruhsat alırken hızlı bir sonuç isteyenlere faydalı bilgiler paylaşayım ;

  • Plan notlarını okumakla kalmayın. İmar planı notları o bölge için özel olarak hazırlanmış kurallar bütünüdür. Plan notlarından birer kopya alarak proje henüz etüt aşamasındayken plan notlarına uygunluğunu kontrol edin. Plan notlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler yazımı da bu alanda merak ettikleriniz için okuyabilirsiniz..
  • Projenizi sunacağınız idarenin bazı özel uygulama kuralları (prensip kararları) olabilir. Bu yönetmeliklerde ‘belediyenin takdiri’ şeklinde zaten olan bişey. Bunları öğrenmek için belediye projesi hazırlarken mutlaka belediyeyi ziyaret ederek projeyi tamamlamadan revizyonlara hazırlanmaya çalışın.
  • Raportörleri, kontrolörleri tanımak, yönetmelikleri bilmekten önce gelir. Amirler ve yöneticiler ile arayı iyi tutmak da ufak bir tüyo olarak aramızda kalsın. Yoruma dayalı maddelerin lehinize yorumlanması gerçekten iyi olurdu.
  • Yönetmelikleri resmi gazeteden sürekli takip etmek çok önemli. Güncellemeleri – yeni yönetmelikleri haber sitelerine , televizyonlara düşmesiyle öğreniyorsanız bu işte bir yanlış yapıyorsunuz ya da sevmeden çalışıyorsunuz demektir.
  • Projenizin temel mimari çizim kurallarına , teknik resim kurallarına uygunluğu konusunda zaten emin olduktan sonra belediyeye sunmalısınız.
  • Hesaplar, tablolar ve açıklamalar kısmı en az proje ve çizimler kadar önemlidir. Çünkü ruhsat çizimlere göre değil, bu textlere göre yazılmaktadır.
  • Projenizde yaptığınız bir uygulamayı ya da tercihi yapmamış gibi, yapmadığınız bir şeyi de yapmış gibi göstermek size fayda sağlamaz. Aksine kontrolörler gözünde değer – itibar – güven kaybedersiniz. Bu yeni işlerinizde size elektrik – su – yol olarak geri döner.

Yukarıdaki maddeler belediyeden daha hızlı ruhsat almanız ve böylelikle işverenler nezdinde daha iyi mimar olarak algılanmanıza katkı sağlayacak şeylerden..

belediye-ruhsat-projesi

Günümüz mimarlığının başarısının (en azından ülkemizde) daha hızlı ruhsat almakla, hakkından fazlasını alabilmekle ölçüldüğü bir ortamda bunları öğrenmeniz / uygulamanız ya da göz önüne bulundurmanız gerçekten işe yarayacaktır.

Ayrıca proje yönetimi konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız mimari proje geliştirme hakkında yazıları mutlaka okuyun.

Şimdilik ilk bakışta Belediye’ye ruhsat projesi hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri böyle özetleyebilirim. Daha fazlası için aşağıda yorum kısmından siz de fikirlerinizi – önerilerinizi ekleyebilirsiniz.Ben de yeni maddeler ile yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Yazıyı beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir