En iyi ve en hızlı ücretsiz resim sıkıştırma

Webmasterlar için resimleri sıkıştırarak ya da diğer deyişle optimize ederek bloga yüklemek kesinlikle en akılcı ve mantıklı bir çözümdür.

Hızlı ve ücretsiz resim sıkıştırmak için onlarca farklı yol var. Ama burada paylaşacağım yöntem heralde daha önce kimse tarafından yazılmadı.

Bir mimar olarak websiteleri ve bloglar açtım, sitelerimden öğrendiklerim mesleki anlamda da katkı sağladı. Bloglar için faydalı ipuçları paylaşarak öğrendiklerimi pekiştirmiş oluyorum hem de birilerinin işine yararsa ne mutlu bana..

Resimleri içeriğinize yüklemeden önce en hızlı ve kolay; en önemlisi de ücretsiz, ayrıca tek seferde toplu olarak sıkıştırabileceğiniz bir yöntem;

Kesinlikle facebook.com ‘dur arkadaşlar.. Bu arada aşağıda paylaştığım maddeleri resimleri sıkıştırmak işleminden önce asıllarını silmeyin. Kıyaslamak açısından..

Resimlerinizi toplu ve hızlı olarak sınırsız şekilde sıkıştırmak;

  1. Bir paylaşım yaparmış gibi facebook sayfanıza / profilinize giriyorsunuz ve resimlerinizi yüklüyorsunuz.
  2. Yüklediğiniz resimler takipçileriniz ve facebook’taki arkadaşlarınız tarafından anlamsız bulunabileceğinden paylaşımınızı ”sadece ben” şeklinde ayarlayarak devam ediyorsunuz.
  3. Henüz bir kaç saniye geçmeden resimlerin inanılmaz hızlı bir sunucu kapasitesi olan facebook tarafından yüklendiğini görüyorsunuz.
  4. Sonra bu resimleri masaüstünüze indirin.

İlk resimler ile facebook algoritması tarafından sıkıştırılan resimler arasında 4 kattan fazla boyut tasarrufu meydana geldiğini görünce şaşıracaksınız.

Resimlerin kalite bakımından en ufak bir değer kaybı yaşamadığını da belirtmekte fayda var.

[adinserter block=”1″]

Peki facebook resimleri nasıl sıkıştırıyor? Bunun mantığı nedir?

Bir yazılımcı ya da kod canavarı olmasam da internete yüklediğimiz şeylerin havaya uçmadığını biliyorum. Boyut çok önemli bir masraf argümanı olduğundan ne kadar düşürülürse site hızlandırmak için maddi tasarruf adına o kadar kazanç sağlar.

Facebook’un yaptığı da teknik olarak bu. İşin matematik kısmında ise resim dosyalarında EXIF verilerinden, kamera lens bilgilerinden tutun bir sürü abuk sabuk profesyonel fotoğrafçıların bile işine yaramayacak veriler bulunuyor. Bu verilerin gereksiz olanlarını resim dosyalarından siliyor. Hepsi bu..

GÜNCELLEME: 29.11.2018; Bugün keşfettiğim bir özellik olarak öne çıkması ve işinize yarayabilmesi bakımından Facebook’a PNG formatında yüklediğiniz resimler yeniden indirmek istediğinizde JPG formatına otomatik olarak dönüştürülüyormuş. İşinize yarayabilir. Bol şanslar, keyifli bloglamalar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir