İnşaat alanı nasıl hesaplanır?

Toplam inşaat alanı nasıl hesaplanır? Toplam yapı alanı nedir? gibi bilenler için son derece basit ama bilmeyenler için kafa karıştıran sorulara bu yazıda yanıtlar vermeye çalışacağım.

Toplam inşaat alanı varsa bodrumlar dahil olmak üzere bir yapının çatı arası piyesi de dahil ortak alanlarla birlikte inşa edilen tüm katlarının toplam alanlarını ifade etmektedir.

Özellikle 2018 yılının ikinci yarısından itibaren İmar barışı kavramıyla pek çok ev sahibi başvuru esnasında E-devlet üzerinden bu bilgileri ilk defa gördü. Haliyle bir çoğu bu en temel bilgileri yanlış beyan ettiler. Herkes herşeyi bilmek zorunda değil tabi ama toplam inşaat alanı nasıl hesaplanır? gibi sorulara yanıt vermesi için danışmanlık hizmeti bile alanları duydum. Bu yazıda öğreneceklerinizi toplam inşaat alanı imar barışı başta olmak üzere kısa ve net bilgilerle paylaşmaya çalıştım.

Peki sadece kat alanlarını toplamak inşaat alanı için yeterli mi? Yani inşaat alanına giren ve girmeyen dahil edilmesi gereken şeyler nelerdir? Bu ve benzeri soruların yanıtı aşağıda..

[adinserter block=”1″]

toplam-yapi-insaat-alani-hesaplama

Toplam inşaat alanına neler dahildir? Toplam inşaat alanına dahil edilmemesi gerekenler nelerdir?

Toplam yapı alanı hesaplama için toplam inşaat alanı hesaplama programı ya da benzeri bir şeye ihtiyacınız yok. Elinizde mimari proje varsa proje üzerinde zaten yazıyordur. Projeniz yoksa elinize metreyi alarak yapının büyüklüğüne göre bir kaç saatte kendiniz bile yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Yapı inşaat alanına dahil olan alanlar;

  • bodrum kat, asma kat ve çatı arasında yer alan mekânlar,
  • çatı veya kat bahçeleri,
  • çatıda, katta ve zemindeki teraslar, balkonlar, açık çıkmalar,
  • binadaki ortak alanlar dâhil yapının inşa edilen bütün katlarının alanı toplam inşaat alanına dahildir.

İnşaat alanına dahil edilmeyen alanlar;

Aslında tanımından da kolaylıkla anlayabileceğiniz üzere inşaat alanı tanımı inşaa edilen alanları anlatır. Binadaki düşey boşluklar inşaat alanına dahil edilmez;

  • Işıklıklar,
  • Avlular
  • Bina cephelerinde açılan yarıklar (Türkiye’de örneğine pek rastlamadım ama cephede bir boşluk söz konusuysa bu inşaat alanına dahil edilmemektedir.
  • Tamamen toprağın altında kalan ve içerisine girilmeyen bina dışında inşa edilen su depoları da inşaat alanına dahil edilmemelidir. En azından bunun aksini söyleyen bir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşü yok.

Bahçedeki açık yüzme havuzu toplam inşaat alanına dahil edilmeli midir?

Buraya kadar paylaştıklarım toplam inşaat alanı hesaplama konusunda size fazlasıyla yetecek bilgiler.

Ancak biraz beyin fırtınası yapıldığında yüz binlerce farklı soru kombinasyonları da karşımıza çıkabilmekte. Özellikle imar barışı gündeme geldiği günden bu yana karşılaştığım sorular için yapı alanı nedir nasıl hesaplanır sorusu çok basit kalır.

İşte onlardan biri; ”Bahçedeki açık yüzme havuzu toplam inşaat alanına dahil edilmeli midir? Edilmemeli midir?”

El cevap: Bahçede ya da binanın içerisine çözülen açık – kapalı yüzme havuzları toplam yapı inşaat alanına dahil olan alanlar içerisinde yer almaktadır.

Toplam inşaat alanı hesabı neden önemlidir?

Toplam inşaat alanına göre yapı denetim hizmet bedelleri, proje çizim bedelleri, hatta inşaat yapım maliyetleri ve imar barışı için ödenen harçlar belirlenir. Dahası toplam inşaat alanı eğer yeni bir projeden bahsediyorsak ruhsata yazılan alanlar içerisinde en önemlisidir.

Daha fazla merak ettikleriniz, eklemek istedikleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir