Projeler için verimlilik ipuçları

Proje çizimlerinde verimi artırmanın ipuçları hakkında bazı bilinmesi gerekenleri bu yazıda paylaşmaya çalışacağım.

Mimari projeler; kategorisi, sınıfı ve türü ne olursa olsun her zaman yüksek konsantrasyon ve dikkat gerektiren bir emeğin ürünüdür.

Bu ürünlerin nihai sonuçları inşaat alanında ölümlü iş kazalarından tutun, uygulama safhasında hatta inşaat tamamlandıktan sonra bile istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Mimari proje geliştiriciler için bazı verimi artırma notlarını aşağıda paylaştım.

mimari-projelerde-verimlilik-ipuclari

[ilgili_yazi id=’199′]

Mimarlar için verimlilik ipuçları;

  • Aralıksız ve tabiri caizse nefes almadan çizim yapmak, sonuca daha hızlı götürmez. Belirli aralıklarla kalkıp temiz hava almak ve dikkatinizi farklı konulara odaklamak verimli proje geliştirme süreci adına son derece önemlidir.
  • Bildiğiniz üzere mimari projelerin uygulanabilirliği çok önemlidir. Henüz etüt aşamasında erken süreçte verilen kararlar bazen uygulama zorluğu ve maliyeti inanılmaz artırdığı gerekçeleriyle uygulama projesi safhasında revizyona uğrarlar. Bu nedenle kesin proje için sağlam bir ön çalışma – etüt çok önemlidir.
  • İlk maddede aralıksız, bilgisayarın başından kalkmadan siyah ekranda cad ortamında çizim yapmak için hiç ara vermemekten bahsetmiştim. Şimdi ise projeye oturduğunuzda konsantrasyonunuzu bozacak elektronik cihazları, internet sitelerinin tarayıcı bildirimlerini devre dışı bırakarak full konsantre çizim yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Moladan sonra projeye yeniden oturduğunuzda sadece işe odaklanın!
  • Projeyi çizerken içinde yaşayın!. Böylelikle absürt teknik resim hataları ve ifade eksiklikleri daha az olacak.
  • Proje ekranında sadece çizdiğiniz yerlere odaklanmaya çalışın. Mimari proje erken safhalarda gözünüze çok zayıf ve eksik görüneceğinden ekranı kaydırdıkça eksiklikler – hatalar sonra düzeltirim dediğiniz daire içerisine aldığınız kısımlar sinir bozucu olabilir.

[adinserter block=”1″]

Teknik çizimler, artık Revit – Archicad – Allplan gibi yazılımlar sayesinde çok daha kolay ve zahmetsiz şekilde geliştirilebilmekte. Yine de manuel işlemler yapılırken proje çizimlerinde verim çok önemli bir konuma sahiptir.

Proje süreçlerinde kendinizi motive etmek, daha sağlıklı sonuçlar için kendi yöntemleriniz ve uygulamalarınız elbette vardır. Bunları yorum kısmından siz de ekleyin..

“Projeler için verimlilik ipuçları” hakkında 2 yorum

  1. Güzel bilgiler paylaşılmış makalenizde özellikle daha ilk projelerini yapan gençler için motive edecek bilgiler içermekte.

    1. Merhaba, teşekkür ederim.Mimari projeler özelinde yazdığım bu içeriği aslında tüm meslek grupları kendine yorabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir