1+1 Daire en az kaç metrekare olabilir?

En küçük 1+1 daire en az kaç metrekare olmalıdır? İşte bu sorunun cevabını yazımda 3 farklı m2 ile minimum konut alanı olarak çizerek paylaştım.

Bir yapının konut olarak projelendirilebilmesi için minimum mekan ve alan gereksinimlerini kesin surette karşılıyor olması lazım. Tabi ruhsat almayı düşünüyorsanız..

Yurtdışında 5m2 ev , hatta 1 metrekarelik yaşam alanı bile deneysel bazlı mimari çalışmalar da görülebilir. Ama ben bu yazımda imar kanunu ve imar yönetmeliği doğrultusunda yapılabilecek minimum daire metrekaresi için deneme amaçlı ev planı çizerek, 1+1 daire kaç metrekare olmalı? sorusuna yanıt verdim.

İmar yönetmeliğine göre (İstanbul İmar Yönetmeliği) yapılabilecek en küçük tek katlı 1+1 ev planı örnek çizimim;

1 1 daire planı en az daire alanı

Yukarıdaki plan tek katlı ve yığma özelliğinde inşa edilerek imar mevzuatına göre yapılabilecek en küçük 1+1 daire planı örnek çizimidir.

Mekanların en dar kenarları, net metrekaresi yukarıdakinden daha küçük yapılamaz. Dış duvarlar 15’lik tuğla ile yapıldığı düşünüldüğünde, 1+1 daireler kaç metrekare olur? sorusuna böylelikle yanıt vermiş oldum.

[adinserter block=”1″]

Peki asansör ve merdiven de işin içine girdiğinde yapılabilecek minimum daire alanı ve plan çizimi nasıl olur?

en_kucuk_1_1_ev_metrekaresi_kac_metrekare_olur

Öncelikle asansör kuyu iç temiz ölçüsü her belediyede hemen hemen farklılaşmaktadır. Bunun nedeni olarak yönetmelikte asansörlerle ilgili en az ölçü belirtilmemiştir. Yönetmelikte sadece kabin metrekaresi ve kişi sayısı (10 kişi) verilmiştir. Yukarıdaki asansör ölçüsü için 10 kişilik asansörde yapılabilecek minimum kuyu genişliğinin TSE’ne göre belirlediğimi paylaşayım.

Ayrıca yapı artık tek katlı olmadığından, dar kenarı 25 cm olan kolonlar kullanarak yapıyı taşıtmam gerekiyordu. Son bir not olarak yukarıda çizdiğim yapının zemin katında da daire çözülebilmektedir.

Üstelik taşıyıcı sistem tasarımında da betonarme plak döşeme yapılabilecek şekilde bir yöntemi uyguladığımı farketmiş olabilirsiniz.

Bu şekliyle 1+1 daireler kaç metrekare ? sorusu için 45.70 metrekare yanıtı da artık bu çizimle verilebilir.

3. ve son çizimimi de metrekarelerin biraz büyümek zorunda olduğu binanın kaba kütlesinin girinti çıkıntı olmadan tasarladığım taslakla aşağıda paylaştım;

1_1daireler_kac_metrekare_olur

Sonuç ve değerlendirme;

Gördüğünüz üzere altı üstü, hepi topu 50 metrekareyi bile bulmayan bir ev projesi için bile ne taklalar atmak gerekebiliyor.

Mimarlık işte böyle birşey.. Her zaman kafanızdakileri kağıda proje olarak dökemeyebilirsiniz. Kağıda döktüklerinizin uygulanamayacağını da deneyimleyebilirsiniz. Zorlu durumlar ve en zor projeler hiç beklemediğiniz anlarda ofisinizin kapısını çalabilir bunlarla başa çıkmayı biraz araştırarak kesinlikle başarabilirsiniz.

Küçük ev projesi planı örnekleri özellikle afet durumlarında ya da hazır konut geliştiricileri – prefabrik gibi sektörlerde bazen hayat kurtarabilir.

Son olarak Proje verimliliği hakkında yazımı da kendinizi mimari proje çiziminde geliştirmek için okumanızı öneririm. Merak ettikleriniz, iletmek istedikleriniz için yorumlarınızı yazmaktan asla çekinmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir