Hobi fikri; beton süs eşyaları yapmak!

Beton süs eşyaları yaparak hem para kazanabilir, hem de keyifli bir hobi edinebilirsiniz.

Şuan aktif şekilde yapmadığım ama bir zamanlar uğraştığım keyifli bir hobimden bahsedeceğim. Bu hobi ev yapımı kendin yap Beton süs eşyaları imalatıydı. Nasıl yaptığım ve neden yaptığım nerede yaptığımla ilgili sorulara yanıtları bu yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikle kurumsal kimlik ve kurgu yönetimine çok büyük önem veririm. Bu bağlamda hobilerime daha güzel efektler kazandırıyorum. Mesela bu beton saksılar için bir marka ismi belirledim ve hatta site açtım (şuan deaktif), ambalajlar için İstanbul’dan şık kutular aldım.

Pazarlamasını da yaparım ek gelir sağlayabilirim düşüncesiyle..Aşağıdaki logo tasarımı da bu marka(cığı)ma ait;

beton_hediye_hediyelik_esya_sitesi

Satış yaptın mı?  diyecek olursanız cevabım masrafları çıkaracak kadar değil olacak. Amacım sadece para kazanmak değil bu hobi ile birşeyler üretmek fikrini hayata geçirmekti ana amacım.

Ama şimdi bunlara fazla takılmayın siz nasıl yapıldığına filan odaklandığım yazımın aşağıdaki kısımlarına devam edin.

beton_hediye_sus_esyalari

Yukarıda resmini gördüğünüz dekoratif beton saksılar benim imalatım(dı).İçindeki bitkiy ise Estetik , minimalist ve orantılı yapraklarıyla selam çakan bitkiyse sukkulent adı verilen bir çeşit kaktüs.

Antalya’da bir peyzaj marketten 30 adet satın almıştım farklı türlerinden bu saksılara daha güzel bir görünüm kazandırmak için. Ama gördüm ki saksılar zamanla tozlanıyor, sukkulentler ise çürüyor kurak iklimli şehirde yaşıyorsanız.

Hobi edinmek ömrü uzatır mı?

Hobi edinmek ömrü uzatır mı kısaltır mı bilmiyorum ama iş dışı şeylerle de uğraşmak yazımın başında da belirttiğim üzere ilgimi çekiyor. Bir şeylerle uğraşmak hayata motivasyonumu artırıyor ama kısa bir not olarak belirteyim sevdiklerinize ve ailenize ayırdığınız zamandan gerçekten çalıyor.

Neyse şimdi Beton hediyelik eşya – süs eşyaları yapımıyla alakalı merak edebileceğiniz şeylere artık geçebilirim..

Öyleyse malzemelere geçelim;

evde_dekoratif_beton_saksi_yapimi

 • Çimento (siyah ya da beyaz farketmez, nasıl bir ürün görmek istediğinize bağlı olarak bu tercihi siz yapın.)Ayrıca unutmadan çok almanıza gerek yok.Eğer seri üretime geçmeyi düşünmüyorsanız.
 • Yine renk konusunda tercihinize bağlı olarak siyah – beyaz veya arzu ettiğiniz bir tonda derz dolgu.
 • Renk konusunda özgürlüğünüzün devam ettiği bir malzeme daha; mermer tozu.(arkadaşlar bunu her mermercide bulamayabilirsiniz., sulu kesim yapmayan mermercilerde ve mozaikcilerde 3 4 liralık alırsanız bi dünya mermer tozunuz olmuş olur 🙂 ).
 • İşin en önemli boyutu; ”kalıp” için yaratıcı ilham dolu keşiflere çıkmalısınız.Kalıp bu işin en önemli bileşenlerinden..
 • Zımpara..Ürün kuruyup kalıptan çıktıktan sonra sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Ama üzülmeyin, panik etmeden zımparadan bir parça kopararak ürüne yavaş dokunuşlarla sürtmeye başlayın ve böylelikle şeklindeki deformasyonlar ortadan kaybolmaya başlayacaktır. Zımparaları yapı marketlerden veya nalburdan bulabilirsiniz.1 2 tl bişey olması lazım.
 • Harç hazırlamak için birkaç gaste kağıdı ve kova ile güçlü bir karıştırma aleti..

[adinserter block=”1″]

Ürünlerinizi hazırlamak için gereken malzemeleri sıraladık.

Nasıl yapılacağı konusuyla ilgili olarak ürünleri göz kararı azar azar ama çimento ağırlıkta olacak şekilde karıştırın. İçi biraz çukurlaştırıp suyu karıştırın.Yoğurt kıvamına geldiğinde harcınız hazır demektir.Donma işlemi hemen başlayacağından artık elinizi çabuk tutarak daha önce hazırlamış olduğunuz kalıplara zeytin yağı sürterek boşaltma işlemini başlatın..

1 vey 2 gün donması sürecektir.Bu süreçte aceleci davranıp kalıplara dokunmayın.Sonra yüzeysel çatlaklar başlayacaktır.

Birkaç öneri;

 • Plastik kaygan yüzeyli kalıplar kullanın.Ne alırsan 3,5 tl ‘cilerde güzel kalıplar var 🙂
 • Et kalınlığı ince olmasın.İçini boşaltmak için kullandığınız muhtemelen karton kahve bardağını aşağılara doğru çok itmeyin ve yukarıya doğru çıkmasını önlemek için kalıplara çimentoyu döktükten sonra bardakların içine mutlaka bir ağırlık yerleştirin. Böylelikle çimento harcının içindeki sudan kaynaklanan kaldırma kuvvetini dengelemiş olursunuz.

Beton saksılarla uğraştığım dönemin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçse de yukarıda paylaştıklarım dışında da az çok bir şeyler öğrendim. Mimarın günlüğü ‘nde paylaşmak için eski defterleri kurcalamak da maziyi hatırlattı iyi de oldu (:

Merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin. Yorumlarınızı ve kendi güzel üretimlerinizin linklerini yorum kısmından iletirseniz yazıda yer verebilirim.

“Hobi fikri; beton süs eşyaları yapmak!” hakkında 2 yorum

 1. Merhabalar hem kursunuzu hem yazılarınızı keyifle takip etmekteyim. Bende bir süredir bu kalıpları ve bu ürünleri araştırırken yine sizin yazınızla karşılaştım bu kalıpların fiyatları internet üzerinde çok yüksek. Bu kalıplara uygun fiyata nasıl ulaşabilirim acaba yönlendirirseniz çok sevinirim

  1. Murat Erçelebi

   Merhaba Melike, öncelikle güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. Soruna gelecek olursam, beton malzemeleriyle ilgili herhangi bir inşaat malzemecisinden faydalanabilirsin. Bu işte önemli olan şey esas olarak kalıplardır. Kalıpların efektivitesi – formları ve kalitesi de son ürünler için güzel sonuçlar almana yarayacaktır. Bu noktada kalıp olarak kek kalıplarından tut, bir dekoratif çiçek saksısı ya da ne bileyim bir kalemlik dahi kullanabilirsin. Yani gittiğin her ev dekorasyon alışverişi mağazasında ya da ucuzluk pazarı olarak da adlandırılan bir milyoncu diye de tarif edilen 🙂 yerlerde enteresan ürünleri de kalıp olarak kullanabilirsin. İşin esasında en güzel olanı kalıpları dahi senin yapman olacaktır. Silikonla bile yapabilirsin, tabi biraz masraflı olacağından diğer saydıklarımı denemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir