İnsanların blogunuza tekrar gelmelerini sağlamak

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tekrar gelmesi için 13 garanti yöntemi bu yazıda paylaştım.

Hitlerinizi artırmak, kitlenizi genişletmek için Google Analytics raporlarını incelediğinizde sitenizi ziyaret eden insanların ilk defa gelenlerinin çoğunlukta olduğunu göreceksiniz. Yani daha önce sitenizi ziyaret edenler , ilk defa gelenlerden her zaman azdır.  Durum böyle olunca her gelen ziyaretçi için ”müşteri veli nimetimizdir” mantığıyla (: onları bidaha bidaha çağırmak için bazı yöntemlere baş vurmak gerekiyor.

Google arama sonuçlarından sitenize gelen ziyaretçileri sadık takipçilere dönüştürmek ve tekrar sitenize gelmesini sağlamak için bazı pratik ipuçlarını aşağıda sıraladım.

 • Mobilden gelen ziyaretçileriniz için (ki artık bu neredeyse her web sitesi için daha büyük bir kitleyi oluşturur) sitenize girdiklerinde ”an ekrana ekle” bildirimi oluşturmak.

Böylelikle artık ana ekrana eklendiği için her telefonunu açtığında sitenizin bir mobil uygulamaya benzer ikonuna tıklayarak sitenizi tekrar ziyaret edecektir. İstediği zaman ”ana ekrandan kaldır” seçeneğine tıklayarak kaldırabilir.

Bunu yapabilmek eğer wordpress kullanıyorsanız ”superpwa” eklentisini kullanabilirsiniz. Eklentiyi incelemek ve indirerek sitenize kurmak için eklenti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 • Yeni yazılarınızdan haberdar etmek için harika bir diğer yöntem ise tarayıcı bildirimleri

Tarayıcı bildirimleri artık bir çok web sitesinde kullanılmakta. Ayarlamaları iyi yapılmazsa çok sıkıcı ve bir o kadar da itici olabilmekte. Her yeni sayfa açtığında bu uyarı popup’ını bir kere kabul etmeyen kişilere bir daha göstermemesi çok sağlıklı olacaktır. Aksi halde spam yaptığınız izlenimi doğacaktır.

Bunu yapabilmek için de ”One Sıgnal” , ”frizbit” vs. eklentilerini kullanabilirsiniz.

 • En popüler ziyaretçi geri kazanma tekniklerinin başında yine pek çok blogta var olan feedburner, mailchimp , gibi servislerin ücretsiz şekilde kullanmanıza izin verdiği ”e-bülten aboneliği ve yeni yazılarda e-posta bildirimleri”

Bunu mimarın blogu ‘nda kullanıyorum. Hem de Jetpack sayesinde hiç bir ayar – başka bir eklenti olmaksızın.  Sadece yazıların sonunda bir form gösterelim mi? sorusun evet cevabı vererek bunu yaptım. İnsanları sitenize geri çağırmak ve kitle oluşturmak için güzel bir yöntem.

[adinserter block=”1″]

İnsanları sitenize tekrar tekrar gelmelerini sağlamak için diğer yöntemleri de aşağıda paylaştım;

 • Hedef kitleyi iyi tanıyarak onların beklediği içerikleri hazırlamak.
 • Bir problemin çözümü hakkında daha önce anlatılmayan bir formatta ve kolaylıkta içerikler hazırlamak.
 • Vloglar paylaşmak (bunu yapmadım ama yapmak istiyorum)
 • Nasıl yapılır? Çözümü nedir? Gibi öğretici yazılar dolu – doyurucu , samimi içerikler.
 • Eski tarihli içerikleri güncellemek, elden geçirmek ve güncellendiğine dair notlar iliştirmek.
 • Yazılarınıza yapılan yorumlara yanıt vermek. Yeni yorumlar için teşvik edeceği gibi, tekrar sitenize gelmeleri için de insanlara güzel bir fırsat sunar.
 • Ücretsiz hediyeler, indirmeler, fırsat haberleri vs. paylaşmak.
 • Tabi ki sosyal medya postları da sitenizi hatırlatmak için ve insanların sitenize tekrar gelmeleri için güzel bir fırsat.
 • Ödüllü sorular- yarışmalar testler de bu noktada mutlaka yapılmalıdır.

insanlarin_sitenize_tekrar_gelmeleri_saglamak

İnsanların sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için 12 garanti yöntem ve kesin çözümü bu yazıda paylaştım. Kendi mimari blogumda hepsini uyguladığımı söyleyemem ama zaman içerisinde bazılarını hayata geçireceğim.

Sadık ziyaretçiler oluşturmak, takipçi ve hitlerinizi artırmak için sizin daha farklı yöntemleriniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir