Mimarın günlüğü ve mimar blogger olmak hakkında

Mimarın günlüğü sloganıyla yayın yapan bu kişisel blogumun özelinde mimari blog ve mimar blogger olmak hakkında bir kaç cümle yazmak istedim..

Mimarın günlüğü nedir? Sorusuyla başlayayım o halde.. Hakkımda sayfasında da paylaştığım üzere mimarlıkla ilgili yazılar ve faydalı içerikler paylaştığım bir mimari blogtur.

Mimari blog açma fikrini 2010 yılından bu yana farklı deneyimlerle gerçekleştirdim. Ama bir çoğunu gerek iş yoğunluğum gerekse de farklı nedenlerle devam ettiremedim. Durum böyle olunca yazmayı sevdiğim için çizim yapmak ve tasarımdan (hatta ailemden) kıstığım zamanı tekrar mimarın günlüğü’nde paylaşmaya karar verdim.

Meslek blogları ya da sadece belirli uzmanlık alanlarıyla ilgili bloglar herkese hitap etmese de bunu mutlaka denemelisiniz. Hem ufkunuzu genişletir, zihninizi tazeler hem de insanlara faydalı olursunuz.

[adinserter block=”1″]

Mimarın günlüğü sitesi ve mimar blogger olmak

mimarin_gunlugu_mimar_blogger

Mimarın günlüğü; mimarlık ve çeşitli konularda paylaşımlar yapan kişisel bir blogtur.

Mimarlar ülkemizde internet ve bloglar için çok fazla vakit ayıramıyor. Sosyal medya kullanan meslektaşlarım artsa da samimi içerikleriyle mimar blogu açarak paylaşım yapan mimarlar ne yazıkki çok yaygınlaşmadı. Açıldıktan bir kaç ay sonra bir çok mimarlık blogu hiç güncellenmedi bile. Sonra da kapanıp gitti.

Unutmadan bazı mimarlık fakültelerinin projeleri , ödevleri ve proje araştırmalarını bloglar üzerinden paylaşmayı zorunlu tuttuklarına şahit oluyorum. Bu da internet kullanımı, Türkçe mimarlık sitelerinin yaygınlaşması adına beni mutlu ediyor.

Peki mimarın günlüğü’ndeki gibi bir site açmak size ne kazandırır?

 • Projelerinizi, tasarımlarınızı sosyal medya ve diğer portfolyo siteleri dışında kendi mimarlık blogu üzerinden paylaşmak daha güçlü yapar. Ben kendi mimari üretimlerime çok fazla yer vermedim ama ilerleyen zamanlarda vermeyi düşünüyorum, biraz toparlanması gerek çünkü.
 • Size internet üzerinden bir network oluşturur.
 • Yeni içerikler hazırlarken yapacağınız araştırmalar bilgilerinizi tazeler, yorum gücünüz artar.
 • Yeni dostluklar, arkadaşlıklar edinebilirsiniz.
 • Para kazanma amacı taşıyorsanız da farklı fırsatları ayağınıza getirebilir.

Yurtdışında takip edebileceğiniz güncelliğini koruyan ve kıskandıran pek çok yabancı mimarlık blogları var. Bunları bir başka yazıda sizinle paylaşacağım. Paylaşmak güzeldir.

Mimar blogger olmak sanıldığının aksine zor değil. Herşeye isterseniz vakit bulabilirsiniz. Mimari blog için isim bulmak da hiç zor değil, işte size bir kaç isim önerisi;

 • Mimariçe, mimaronline, mimarca, mimari site, mimariseyler, mimarin blogu.. örnekler artırılabilir, yeterli özgün olmaya çalışın.

Son olarak bir blog açtıktan sonra ne yazabilirim diye düşünmenize gerek yok. Blogunuzda genel yayın yönetmeni sizsiniz, baş yazar sizsiniz.. Canınız ne isterse onu yazıya dökmekte tamamen özgürsünüz !

Mimarın günlüğü ve mimar blogger olmak hakkında bu keyifle yazdığım bu yazıyı sonlandırıyorum. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

“Mimarın günlüğü ve mimar blogger olmak hakkında” hakkında 3 yorum

 1. Ankara Mimarlık Ofisi

  Mimarın günlüğü adıyla yayın yapmanız çok güzel. Mimarlıkla ilgili yazılar ve mimari bloglar çok fazla yok ülkemizde. Mimarlarımız çizmeyi yazmaya tercih ediyorlar. Sizi bir kaç farklı mimari blog yazınızla keşfetmiştim. Şimdi kendi adınızla yayın yapan mimarın günlüğünde takip etmek çok güzel.

  Bob Borson gibi hergün daha sık güncellemenizi bekliyoruz. Mimarlarımızı buralarda görmek çok güzel.

  1. Evet yabancılarda blog kültürü çok fazla. Bizde gülünecek bir şey , dalga geçmelik bir konu arkadaşlar arasında utandıracak bieşey olarak lanseedilse de mimari blogların artması ve bu ekosisteme katkı sağlaması amacıyla yazılarımı sürdürülebilir kılacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir