Plan notu nedir? Nereden öğrenilir?

Plan notu; imar planlarında imar uygulamalarına yönelik, idarelerin meclis kararı ve başkanlık oluruyla belirlemiş olduğu yapılaşma kurallarıdır.

Plan notu ayrıca yerel mimari için son derece önemli yapı ve imar kuralları bütünüdür. Bir yerleşim yerine ait mevcut teşekkül incelenerek, daha sonra inşa edilecek yapıların nizamı, kat yükseklikleri ve irtifası hatta yaklaşma mesafeleri , çekme mesafeleri, bodrum kat zorunluluğu gibi ağır yaptırımları – zorunlulukları bile içerebilir.

Plan notlarını bir arsaya etüt çalışması yapmadan önce mutlaka okuyarak iyi analiz etmek gerekmektedir. Çünkü imar plan notları olarak da anılan bu yapı tasarım kıstasları projeyi tamamladıktan sonra başınıza büyük işler açabilir.

Plan notu nereden öğrenilir?

Plan notlarına bakmak için ilgili idarenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ya da bazı belediyelerde ayrı müdürlük olarak kurulan Harita ve Planlama Müdürlüğü’nü ziyaret etmelisiniz.

Ufak bir harç – ücret karşılığında temin edebileceğiniz gibi, bazı belediyeler ücretsiz olarak hatta internet sitesi üzerinden bile paylaşabilmektedir.

[ilgili_yazi id=’529′]

Projeleri geliştirmek ve proje yönetimi alanında ilerlemek , piyasa mimarlığı için kendinizi geliştirmek istiyorsanız ağırlıklı olarak çalıştığınız belediyelerin ağırlıklı olarak daha fazla proje gelen yerlerindeki plan notlarına hakim olmalısınız.

Bir yapıda bulunabilecek toplam bağımsız bölüm sayısı bile plan notları ile belirlenebilmektedir. Örneğin Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi’nde bazı plan notlarında 2+1 ‘Den daha az odalı daire yapılamaz gibi bir plan notu vardı.

[adinserter block=”1″]

>> Yeri gelmişken daire alanı ve oda sayısıyla ilgili; yapılabilecek en küçük 1+1 stüdyo daire kaç metrekaredir? yazımı da okumaktan keyif alabilirsiniz. <<

Yani daire alanı, bağımsız bölüm sayısı da plan notlarıyla değiştirilebilen , sınırlandırılabilen şeylerden.

Plan notları için merak edilebilecek şeyleri özetlemeye çalıştım ama eksik kaldığını, yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımları aşağıdaki yorum kısmından siz de ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir