Ruhsat almak için gereken belgeler

Ruhsat evrakları, ruhsat almak için gereken belgeler ile inşaat ruhsatı hakkında bilmeniz gereken temel şeyleri bu yazıda paylaştım.

Ruhsat almak için gereken evraklar; imar durumu, plan notları, aplikasyon krokisi, kot belgesi, istikamet rölövesi, harçların ödendiğine dair dekontlar, yapı denetim – fenni mesul – şantiye şefi evrakları, müteahhitlik belgeleri, mülkiyet belgeleri, taahhütnameler, sözleşmeler ve muvaffakatnamelerdir.

Yeni başlayanlar için kritik ve hayati öneme sahip bu bilgiler yazıyı okuyan profesyonelleri sıkabilir ama onlar da yazıyı okuyarak bilgileri check ederek yorumlarıyla bildirebilir.

İnşaat yapı ruhsatı, 3194 sayılı İmar Kanunu gereğince aklınıza gelebilecek hemen her türlü yapı için zorunludur. Konteyner, baraka ve yapı sınıfına giren her türlü imalatınız yapı ruhsatına tabidir.

ruhsat-almak-icin-gereken-belgeler

Yapı ruhsatı için gereken belgeler;

  • İmar durum belgesi: yapılaşma koşulları, irtifası, adres bilgileri vs.. yer alan resmi belgedir.
  • Plan notları: bölgenin yapılaşma koşullarının yazılı olduğu notlar bütünü. Bu konuyla ilgili plan notu nedir yazımı okuyabilirsiniz.
  • Aplikasyon krokisi: Yarı devlet – yarı özel kurumlar olan Lihkap Bürolarından temin edebileceğiniz arsa aplikasyon ölçüleri, komşu parseller hakkında bilgilerin yer aldığı döküman.
  • Kot kesit evrakı: bina oturum kotları, arsa köşe kotları, yol kotları bu evrakta yer alır. Yapı tasarımı için son derece kritik olan Su Basman kotunuzu bu evraka göre belirlersiniz. Bazı belediyeler su basman kotunu kendi belirlese de bazıları yönetmeliğe bırakır.
  • Plankote: Arsadaki kotları gösterir evraka denir. Yani tesviye, dolgu ve kazı kararlarını bu evraka göre belirlersiniz.
  • İnşaat istikamet belgesi: Bu belgeyle yapınızın oturabileceği maksimum yapı yaklaşma mesafesi gösterilir. Bazı idarelerde bu görevi plan notlarıyla belirlenen bahçe mesafeleri ile imar belgelerine yazılan bahçe çekme mesafeleri yapar.
  • Haritacının aplikasyon krokisi ve kot-kesiti: Belediyenin kot evrakı hazırlanırken özel harita büroları tarafından hazırlanan bu evraklar referans alınır.
  • İmar harçları: Yapı denetim ödeme makbuzu, imar ve makine elektrik harçlarının ödendiğine dair belediyeden alınacak kağıtlardır.
  • Mesuliyet yazıları, taahhütnameler: Bunlar da ruhsat almak için gereken belgeler arasında en uğraştıran belgelerdir. Noter Onaylı olmaları, her bir teknik elemanı bir araya toplama zorluğu bakımından biraz uğraştırabilir.

[adinserter block=”1″]

Temel anlamda ruhsat almak için gereken evraklar bunlardan teşekkül etmektedir. Bu maddelerde sayılanlar dışında bazı prensip kararları ve uygulama zorunlulukları da olabilmektedir.

Örneğin yapının 3 boyutlu görselleri, boş arsa fotoğrafları da istenebilmektedir. En doğru bilgiyi ruhsat başvurusu yaptığınız kurumdan öğrenmelisiniz. Şimdilik bilmeniz gerekenler bu kadar.

Ruhsat almak ve ruhsat evraklarıyla ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünen paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı faydalı bulduysanız lütfen paylaşmayı da unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir