En iyi 10 yabancı mimarlık siteleri

En iyi yabancı mimarlık siteleri önerilerimi bu yazıda sizler için paylaştım. Yıllardır takip ettiğim ve beğendiğim yabancı mimarlık siteleri burada.

Ziyaret edebileceğiniz en güzel mimari websiteleri listesini paylaşırken otoriter, yıllardır yayın yapan ve gerçekten kaliteli mimarlık siteleri listesi olsun diye tek tek seçerek paylaştım.

Beğendiğim websitelerini tarayıcı uygulaması olan pocket üzerinden istediğim zaman ulaşabileceğim şekilde kaydediyorum. Daha sonra vaktim olduğunda ziyaret etmek için pocket’a giriyorum.

yabanci-mimarlik-siteleri

En iyi 10 mimarlık sitesi;

1.) https://www.archdaily.com/

Archdaily, yıllardır çizgisini bozmayan bir yayın anlayışı ile internette yayın hayatına devam eden ve çok dilli bir mimarlık sitesidir. Farklı disiplinlerden içerikler yer alsa da archdaily’i yabancı ve ünlü mimarlık firmalarının neler yaptığını takip etmek için kullanıyorum.

2.) http://dezeen.com/

Dezeen‘in daha çok Haber içeriklerini seviyorum. Ayrıca kullanım kolaylığı bakımından da en iyi yabancı mimarlık siteleri arasında olduğunu düşünüyorum.

3.) https://www.designboom.com/

Designboom, yıllardır takip etmekten büyük keyif aldığım mimarlıkla ilgili en iyi siteler listesinde mutlaka yer almalıydı.

4.) https://archinect.com/

Arcinect ise yine haber bölümünü kısa , öz olması nedeniyle fazlasıyla sevdiğim bir mimarlık sitesi.

5.) https://archpaper.com/

Archpaper, mimarlıkla ilgili tasarım incelemeleri, dünya mimarlık gündemi üzerine yazılarıyla beğediğim bir mimari site.

6.) https://architizer.com/

Artık haber ve blog yazıları yok. Daha çok online yapı malzemesi katalogu gibi bir işlev üstlendi. Sanırım internet yayıncılığının rekabet gerektiren boyutuna pek katlanamadı. Ama özellikle proje filtresi çok iyi. Bazen ziyaret ederek Türkiye’de bile ne kadar bilmediğim tasarımı başarılı yapı varmış dediğim oluyor.

7.) https://www.arch2o.com/

Arch2o, çok eski bir mimarlık sitesi değil. Ama son yıllarda başarılı tasarım incelemeleri, analizleri ile mimarlık alanında güzel siteler arasında ziyaret edebileceğiniz bir dijital günlük.

8.) https://design-milk.com/

Günlük, haftalık tasarım görme ihtiyacınızı karşılayabilecek bir websitesi. Severek ve beğenerek takip ettiğim mimari siteler arasında.

9.) http://www.worldarchitecturenews.com/

Bilgileri ilk paylaşanlar arasında yer alsa da bu listenin başındaki sitelerden daha sonra gündemi takip ediyor. Ama bu mimari sitede diğerlerinde olmayan mimarlık haberleri de yer alıyor.

10.) https://inhabitat.com/

Daha çok peyzaj, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularıyla ilgili tasarım ve teknolojiyi buluşturan yeni üretimleri takip etmek adına ziyaret ettiğim ve önerdiğim bir web sitesidir.

Tavsiye ettiğim diğer en iyi yabancı mimarlık ve tasarım siteleri de aşağıdakiler gibi;

  • https://www.dwell.com/
  • https://www.dexigner.com/
  • https://mymodernmet.com/
  • https://www.architecturelab.net/
  • https://www.architecturendesign.net/
  • https://arcspace.com/

[adinserter block=”1″]

Yukarıda sizlerle paylaştığım websiteleri mimarlıkla ilgili Dünya’da neler olup bittiğini öğrenebileceğiniz, yenilikleri, ünlü mimarların nelerle uğraştıklarını, uluslararası mimarlık yarışmalarını keşfedebileceğiniz içeriklerle dolu.

Kesinlikle hepsi de güvenilir, temiz, fayda sağlayabileceğiniz kullanımı kolay arayüzleriyle sevebileceğiniz siteler arasındadır. Mimarlar için websitesi tavsiyeleri yazıma mimarın günlüğü ‘nde bir nokta koyuyorum. İlerleyen günlerde en iyi mimarlık blogları ve Türkçe mimarlık siteleri tavsiyeleriyle de devam edeceğim.

Listeye eklemeyi unuttuğumu düşündüğünüz mimarlıkla ilgili bloglar varsa aşağıdaki yorum kısmından eklemeyi unutmayın.Sevgiyle kalın..

“En iyi 10 yabancı mimarlık siteleri” hakkında 3 yorum

  1. Tasarım araştırmaları için hepsini not ediyorum. Archdaily dışındakileri yeni keşfettim. Mimarın günlüğü blogunu bu yazıyla keşfettim. yeni yazıları sabırsızlıkla bekliyorum.

  2. En iyi yabancı mimarlık siteleri hep ufkumu genişleten tasarımları keşfetmemize olanak sunar. Bu sitelerin pek çoğunu bilmiyordum. Çok faydalı oldu mimarın günlüğü sitenizi de sık kullananlara ekledim. Teşekkürler, çalışmalarınızı takdirle izliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir