Sanal alemin sanal dertleri (!)

Sosyal medya ve google arama sonuçlarının aldatılabilir, yüzeysellik içerdiği ve belki de zaman kaybı olduğuyla ilgili düşüncelerimi (endişelerimi) içeren bir yazı okuyacaksınız.

Daha fazla takipçiye sahip olmak, daha fazla like almak ve etkileşimi artırmanın yolları şeklinde google aratması yaptığınızda pek çok insanın sosyal medyayı ne kadar fazla önemsediğini hemen anlarsınız.

Oysaki artık pek çok sosyal ağ bana göre miadını tamamlamıştır. Twitter’da hızlı gündem takibi, komik (!) şakalar, yüzeysel bilgiler..

[adinserter block=”1″]

Facebook’ta kaynak verilmeden paylaşılan saçma sapan gönderiler ve buna inanarak bu gönderileri repost eden diğer insanlar..

İnstagram’da bildiğiniz üzere son derece iyi ambalajlanmış gönderiler, yorum(cuk)lar..

Youtube desen herkes 50 yıllık usta bir seslendirme sanatçısı ya da ünlü showman, anchorman..

Bu banellik bir tek beni mi sıkıyor bilmiyorum ama yüzeysellikten gerçekten irrite olanlar hiç de azımsanmayacak kadar fazla.

Yukarıdaki platformlarda kötü şeylerin (!) olması, halen iyi şeylerin de yapılmıyor olması anlamı taşımıyor elbette ama henüz çok yaygınlaşmayan ve son derece faydalı şeylerin ağırlıkta olduğu diğer sosyal platformlar, internet elitleri (kesinlikle iyi anlamda) adını verdiğim Serdar Kuzuloğlu gibi her telden senfoni çalabilen kişilerin ilgisini daha çok çekebiliyor.

Yukarıdaki tweet aslında pek çok şeyi ve bu yazının ana amacını çok iyi özetliyor; ”internette halen nitelikli bilgiler de var..Ve bunlara ulaşmak imkansıza yakın derecede çok zor..”

Blogların da eski tadı yok! (mu?)

Çünkü artık çok fazla blog var.. Rekabet yüksek, herkes herşeyi biliyor. Herkesin her konu hakkında yazacağı bir şey var. Ama ben yine de kişisel blogların gücüne ve hissettirdiklerine en önemlisi de samimiyetine inanan bir insanım.

Mimarın günlüğü sloganıyla paylaştığım yazılarımı da bu misyonla devam ettirmekteyim. Ayrıca dijital günlükler adını verdiğim kişisel bloglar yazımı da okumalısınız.

Google algoritmaları en iyiyi değil, en iyi manipüle edilen içerikleri öne çıkarıyor!

Bir niş alan ya da bir konu hakkındaki popüler, bilindik yayınların dışında dijital mecralarda neler olup bittiğini takip etmek adına bazen ben de ekran başında internet zappingi yapıyorum. O kadar kaliteli yazılara yayınlara rastlıyorum ki okuduktan sonra bu yayın nasıl bilinmez, hiçbir yerde bu siteye / bloga nasıl rastlamam ya da bu yazı hakkında yazıldığı kelimelerde neden ilk 5 sayfa içerisinde değil diye iç geçiriyorum. (Tam buraya bir parantez açmak istiyorum, dünyahalleri gibi her ikisini de yapabilen dijital işler de yok değil)

Bunun da takibi çok güzel bir sebebi var; ”çünkü bu güzel ve gerçekten içten gelerek yazılan yazılar (bence bu okuduğunuz yazı gibi) , seo – google’da üst sıralara çıkmak ya da çok fazla okunmak gibi kaygılar kesinlikle taşımıyor..”

Durum böyle olunca bende ne yazık ki Google için yukarıda saydığım platformların arasına girdiğini düşünmeye başlıyorum.

Yani bir yazının gerçekten bir şeyler anlatması , faydalı olması için illa belli sayıda anahtar kelime öbeklerini, etiketleri, meta açıklamalarını ya da başlıkta anahtar kelimenin kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili olmamalı diye düşünüyorum.

Twitter’da da köklü değişiklikler gündeme gelebilir!

Yakın bir gelecekte twitter kullanıcılarının takipçi sayıları gizlenebilir. Beğen tuşu kaldırılabilir.

Twitter’daki sığ içerikler, yüzeysel bilgiler ve takipçi yarışlarından Twitter CEO’su Jack Dorsey de muzdarip olacak ki; “burası popülarite yarış alanı değil, anlamlı konuşmaların geçtiği bir yer olmalı” diyerek, takipçi sayısını göstermeme gibi bir değişiklik önermiş.

Cnet sitesinde yer alan haberde (haber linkini en altta paylaştım.) Dorsey, platformunun yüzeyselleştiğini düşünüyor.

Sosyal medya ve google arama sonuçları hakkında yüzeysellik içerdiğini düşündüğüm bazı noktaları bu yazıda sizler için yorumladım. Sanal alemin sanal dertleri (!) işte naparsın (:

Kaynakça:

* twitter’da takipçi sayılarının gizlenebileceğiyle ilgili haberin linki; https://www.cnet.com/news/twitter-ceo-jack-dorsey-says-you-shouldnt-obsess-over-your-follower-count/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir