WordPress yazı içi ilgili yazılar eklentisi [ücretsiz]

Mimar blogger olarak mesleğim dışında bazı kazandırdıkları da var, örneğin bunun gibi şeyleri öğrenmek!

WordPress yazı içi ilgili yazılar eklentisi için minik bir kodlama çalışması yaptırıp kendi sitelerimde kullanmıştım. Mimarın günlüğü’nde buna ihtiyaç duymadığım için eklentiyi burada sizlerle ücretsiz olarak paylaşmak istedim. (GÜNCELLEME: Mimarın günlüğü’nde de kullanmaya başladım)

Kullanımı çok kolay, yazı içerisine ekleyeceğiniz kısa kod yardımıyla istediğiniz bir yazıya bağlantı verebiliyorsunuz. Bunu yapmak için ilgili içeriğinizin id numarasını bilmeniz yeterli olacaktır.

[ilgili_yazi id=’167′]

WordPress Yazı içi İlgili yazılar eklentisini kullanmanın size kazandıracakları;

 • Hemen çıkma oranını düşürür ve bu google sıralamanızı son derece pozitif yönde etkiler.
 • Yazılarınıza son derece estetik ve görsellik kazandırır.
 • Sitenizde geçirilen vakti artırarak Alexa değerinize pozitif katkı sağlar.
 • Okuyucularınızın dikkatini çeker ve sayfa görüntülemenizi artırır bu da dolaylı olarak adsense kazancınıza olumlu yansıyacaktır.
 • Responsible – mobil uyumlu olup mobilde feed içi reklamlarınızla harika bir uyum sağlar.Yazı alanı genişliğine göre kendini ayarlar.

Yaklaşık 100 TL gibi bir rakama özel olarak wpuzman’a yazdırdığım eklentiyi ücretsiz olarak indirmek için şu bağlantıyı tıklayabilirsiniz;  wpu-yazi-ici-gonderi.

yazi_ici_ilgili_yazilar_eklentisi

WordPress yazı içi ilgili yazılar eklentisi örnek görsel

[adinserter block=”1″]

EKLENTİNİN KURULUMU & KULLANIMI
Eklentinin kurulumu wordpress için herhangi bir eklenti yükleme ile aynıdır. Eklentinin ayar sayfası bile yoktur, son kullanıcı için geliştirildiğinden [[ilgili_yazi id=”hangi yazıyı eklemek istiyorsanız o yazının id ‘si”]] kodunu yazı içerisinde ilgili yazının gösterilmesini istediğiniz bir yere aşağıdaki gibi yapıştırıyorsunuz hepsi bu kadar..

(Tabi siz hangi yazıyı ilgili yazı olarak göstermek istiyorsanız o yazının id’sini yazacaksınız tırnak işaretli olan yere)

WordPress’te bir yazının id’sini nasıl bulacağınız sorusu ise çok basit; admin panelden solda yazılar > tüm yazılar > herhangi bir yazının üzerine gelin ve sol altta çıkan bağlantıdaki sayı aradığınız sayıdır.

Eklenti hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

“WordPress yazı içi ilgili yazılar eklentisi [ücretsiz]” hakkında 8 yorum

 1. taha yasin önal

  hocam kullanımını anlatırken kodu direk kendi sitenize yapıştırmışsınız böylece sitenizde kod çıkmamış ve biz kullanmak isteyenler nasıl kullanacağını anlamamış.
  Eklentinin kurulumu wordpress için herhangi bir eklenti yükleme ile aynıdır. Eklentinin ayar sayfası bile yoktur, son kullanıcı için geliştirildiğinden
  şu kısımdan sonra sanırım bir kod vermeniz gerekiyor.

  1. Evet şuan yeni farkettim 🙂 değerli yorumunuz için çok teşekkürler .. Ayrıca düzenleme işlemini yaptım.

  1. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim. Benzer paylaşımlar için mimarin günlüğü blogumu takip etmeye devam edin 🙂

 2. Merhaba, uzun zamandır aradığım bir eklentiydi. Paylaştığınız için teşekkür ederim. Fakat birkaç sitede denedim, maalesef görsel kısmı gözükmüyor. Bununla ilgili bir güncelleme yapma şansınız var mı?

  1. Selamlar, görsel kısmının gözükmesi için çağırdığınız yazıda görsel olması gerekiyor. Bir de kısakodu doğru yapıştırdığınızdan emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir