Mimarlar nasıl tasarlar?

Mimarlar nasıl tasarlar? Bu sorunun elbette tek bir cevabı yok. Ama metodoloji bakımından mimarlık üretimi mekan tasarlama sanatıdır.

Mimarlar tasarıma başlarken en önemli etken ortada bir problemin çözümüne odaklanmaktır. Mimarlar sadece bina tasarlamaz. Aynı zamanda son kullanıcı için yaşam alanları tasarlar.

Öyle ki, pek çok ünlü mimar, mesleği tanımlarken binaların yaşam makinesi, mimarların da bu makinelerin üreticisi olduğu savını öne sürer.

Şimdi hazırsanız mimari tasarım nedir? mimarlar nasıl ev proje çizer? mimari tasarım hangi aşamalardan oluşmaktadır? Gibi soruların yanıtlarını hemen aşağıda bol görselli, eğlenceli bir dille okuyabilirsiniz..

mimarlar-nasil-tasarlar

Mimarlar nasıl ev çizer?

Mimarlar tasarıma başlamadan önce ya da diğer bir deyişle yapıyı şekillendirmeden önce mutlak surette ihtiyaç listesi hazırlar.

İhtiyaç programı adı da verilen bu döküman, projenin mekanlarını listeler. Örnek verecek olursam, tek ailenin yaşayacağı bir villa projesi söz konusu olduğunda kurgulanacak mekanlar ve proje dökümanı bellidir;

 • Salon,
 • Mutfak,
 • Yatak Odası,
 • Balkon,
 • Tuvalet,
 • Kiler,
 • Misafir ve / veya çocuk yatak odası  vs.. gibi.

Daha sonra bu mekanlar arasında daha yakın ilişkiye sahip olanları bir araya getiren, yaşam senaryosunu belirginleştiren bir diyagramlar ”bubble diagram” hazırlanır. Bubble diagram örneklerini aşağıdaki galerideki resimlerin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu diyagram ya da ilişki şemaları ile artık hangi odaların yan yana getirileceği koridor yerleşimleri kesinleşti.

Unutulmaması gereken bir not olarak mimarlar nasıl proje çizer ? sorusunun yanıtı sürekli geri dönüşleri de içeren feedbackler ile beslenen bir dönüşümden oluştuğudur.

Bubble diagram’lar çizilirken unutulmaması gereken şeyler;

 • Manzara faktörü,
 • Kuzey yönü,
 • Kullanıcı – işverenin hangi mekanı hangi cepheye istediği (bu çoğunlukla salon ve evin aktif kullanılan bölümlerinin güney cephesine baktırılması, yatak odası gibi daha az kullanılan hacimlerin ise kuzeye baktırılması şeklinde olur.)
 • Topoğrafik veriler (arsa eğimi, kot durumu vs..)
 • Çekirdek çözümleri (merdiven, asansör vs.)

Mimari leke çalışması nedir? Mimarlar proje çizerken kütle yerleşimini nasıl başarır?

mimari-leke-calismasi-nedir

Mekanların birbiri ve kendi iç çözümlerine artık taşıyıcı sistem entegrasyonu , yapının çevresiyle , kendi arsasıyla olan ilişkisi için de leke çalışması adı verilen genel kütlesel çalışmalardır.

Bu leke çalışmaları yapının arsaya yerleşmesini baz alan aslında çok da teknik olmayan bir çalışmadır.

Yani tamamen ihtiyaca hatta tercihlere göre bile şekillenebilir. Bu tercihlerin sokağa çıktığınızda mimarların tasarımlarını yaparken aşkla ve sevgiyle yapıp yapmadıklarına olan yansımalarına sizler de şahit olmuşsunuzdur.

Mimarların tasarım yaparken nelerle uğraştığı hakkında bilgileri biraz olsun paylaştım. Şimdi devam ediyoruz;

Leke çalışması – Bubble diyagramlar – ihtiyaç programı – Kullanıcının / işverenin istekleri – buraya kadar bunları gördük. Ve bu süreçlerin birbirine geçtiğini, kesiştiğini, sürekli geri dönüşlerle desteklediğini söyledim yine söylüyorum.

Hatta işin daha ironik yanı, tüm bu süreçlere birazdan ekleyeceğim maddeler de eklendiğinde halen tüm süreç geriye çalışabilmekte. Bu nokta çok önemli!

Bürokrasi yani yönetmelikler devreye girmekte. Yapıyı inşa edebilmek noktasında artık tek engel fikirdi o da herşeyiyle oturduğu için teknik konular başlıyor. Örneğin uygulama projesi nasıl çizilir? yazısına bakarak buna devam edebilirsiniz.

Bu yazıda aslında mimari tasarım nedir? Sorusuna da bir anlamda yanıt vermiş oldum. Yeni başlayanlar, halen mimarlık tutkusuna sahip tüm profesyoneller, mimarlık okumak isteyenler ile belki de kendi evini çizmek isteyenler için faydalı bir mimarlar nasıl tasarlar? makalesinin sonuna geldik.

Elbette herşey burada yazılanlar kadar basit olsaydı mimarlık 4 senelik eğitimin ardından yılların verdiği deneyimle yapılabilecek bir meslek olmazdı. Ben sadece bir mimar olarak işin mutfak tarafından ufak pozlar paylaşmaya çalıştım. Merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilir, yeni yazılarım için e-posta aboneliği formunu kullanarak abone olabilirsiniz.

Etiketler:

“Mimarlar nasıl tasarlar?” hakkında 6 yorum

 1. Aslında çok temel bilgiler, derinleştikçe güzelleşiyor. Bu konu hakkında okuduğum en güzel blog yazısı. Mimarın günlüğü gerçekten inanılmaz ve bi harika dostum. Başarılarının devamını dilerim. Tebrikler.

 2. Doğrusu harika bilgilermiş. Çok teşekürler murat abi.Bu sayfayı favorilerime ekledim artık hergüün ziyaret ediyorum.Yeni yazıları merakla bekliyorum acaba bugün ne yazmış diye.. Bu mimar bloggerlik konusu benim de kafama yattı motive ediyorsun beni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir