Mimarın bir günü nasıl geçer?

Mimarın günlüğü için içerik hazırlarken büyük keyif alıyorum. Nedeni ise ben henüz mimarlık fakültesine yerleşmemişken, meslekle alakalı en ufak araştırma yapamıyor olmam ve artık bu mesleği tercih edecek kişiler için onlarca farklı kaynaktan hatta videodan iyiyi kötüyü seçebilecek kadar fazla kaynaktan beslenen mimar adayları için ben de bir kaç cümle birşey yazmaktan keyif alıyorum.

Mimarın bir günü nasıl geçer? sorusunun yanıtını ömrü yıllarca proje bürolarında geçen bir mimar olarak vereceğim.

Yani şunu söyleyebilirim ki mimarlık projeden ibaret değil.Ofiste çizim yapmaktan hiç değil!

[adinserter block=”1″]

Mimarlar gün içerisinde neler yapar? sorusunun yanıtı farklı farklıdır;

  • Kamuda görevli bir mimardan bahsediyorsak durum değişir,
  • Kendi işinin patronu olan bir mimar için durum değişir,
  • Bir ofiste projecilik yapan için,
  • Şantiyede dizayn ofis mimarı ya da saha mimarı olan için değişir,
  • Mimari yazılım sektöründe ya da pazarlama alanında çalışanlar için de,
  • Son olarak aklıma gelen diğer bir sektör akademik camiada bir mimarsanız gününüz farklı geçer.

Yazımın başında da dediğim gibi ben projecilik yapan bir mimarın kendi ofisine gideceği bir günü özetleyeceğim. (Not; tamamen gerçek hayattan alıntıdır! 🙂 ) Birazdan okuyacaklarınızın beyninizde açacağı deformasyonlardan ve yoğun hata mesajlarından hiçbir kurum hele de mimarın günlüğü kesinlikle sorumlu tutulamaz.

mimarin-gunlugu-mimarin-bir-gunu-nasil-gecer

Bu ne yeaaaaaağğğ!!! Hadi anlat;

#Mimarın günlüğü; Saat 6:30

Daha yeni uyuduğumu düşünüyordum ki tam o anda beynimi silkelercesine çalan alarm ile uyandım. Dedim doktor bu ne? Meğerse çalar saatin adını bile neden erken kalkmak gerektiğimi hatırlamam için değiştirmiştim: ”beton dökümü var, uyaaaaaaaaaaaaaaaaan!”

#Mimarın günlüğü; Saat 6:53

Nasıl giyindiğimi bile hatırlamadan evden çıktım ve inşaat alanına vardım. Beton mikseri gelmişti bile. Şehir merkezinden uzakta bir konumda tek ailenin yaşayacağı bir villanın harfiyat ve temel kalıpları tamamlanmıştı artık beton dökümü için bir engel kalmamıştı.

Döküm işi ilerlerken bahçe duvarının yapımı başlamıştı bile. Süre çok az ve kısıtlı olduğu için sabahın köründe çalışmalara başlıyorduk ahalice..Saha işleriyle ilgilenebilmesi için iş verdiğim çalışma arkadaşım Salih’e ortamı devrederek ofise geçip bir şeyler atıştırmayı ve ofiste elimdeki son işleri tamamlayarak hafta sonuna temiz kafayla girmeyi aklımda geçirdim.

#Mimarın günlüğü; Saat 7:48

Ofise vardığımda sıcak bir çay için son derece sabırsızlanıyordum. Ancak masama oturup çay ve simitle kahvaltımı yapmaya niyetlenmişken bir acı telefon; ”Murat Bey, ofisiniz kaçıncı kattaydı?”

İşveren pozisyonunda olduğundan ‘müşteri veli nimetimizdir’ başlığıyla en güzel şekilde ağırlamaya başladık. Konu konuyu açıyordu..Muhabbetler bitmiyordu.

Eninde sonunda konuyu işe getirdim ve isteklerini dinlerken adeta uykum geldi.. Çünkü; Bitmiyorduuuu!

[ilgili_yazi id=’511′]

Amiyane bir tabir vardır; hem şoför mahalli olsun, hem 5 kuruş ucuz olsun..İşte yok böyle bir dünya ..Yani zöetle yaklaşık 2.5 saatimi alan bu muhabbetin sonunda saat epey ilerlemişti. Halen çizeceğim kısma odaklanmaya çalışıyordum. Çizim için bana yardımcı olmasını beklediğim arkadaşlarım da son derece yoğundu. Proje ofislerinde bilirsiniz, hiç iş bitmez. Boş oturanı Allah sevmez ne de olsa 🙂

#Mimarın günlüğü; Saat 10:51

Öğlen gerçekleşmesini beklediğim toplantı yatırımcıların çooooook önemli bir işi nedeniyle erkene alınmış. Henüz 2. çaya konsantre olamamışke ofisteki arkadaşlarla iki lafın belini kıramamışken yeni ve daha büyük bir çift kale maç; dev proje toplantısı başlamak üzereydi..

#Mimarın günlüğü; Saat 14:25

Saat artık öğleden sonrayı da devirmek üzereydi.Aklım bu defa sabah uğradığım şantiyede kaldı. Ustaların öğleden sonra molasına yetişmek istiyordum. Ama son proje toplantısı mimarın bir günü nasıl geçer sorusu için yeterince tatmin ediciydi.. Toplantı sonrası genel değerlendirme ve yapılacaklar listesi için şantiyeye gitmek için hazırlanmıştım ki, proje birimindeki arkadaşlarımın bazı kritik soruları vardı..

  • Merdiven çözümünde bağımsız bölümlerin konumlanışına ilişkin noktasal problemler,
  • Emsal, taks hesaplarıyla ilgili etüt aşamasından sonra belediyeyle yaptığımız görüşmelerden kalan revizyon çalışmaları..

[ilgili_yazi id=’529′]

Hepsini hemen hemen çözdük ve ofisten bir hınçla kendimi attım.. (Bi kahve ve biraz da sigara yapmanın zamanıydı. Bunu yapmadan çıkmadım tabiki….. )

#Mimarın günlüğü; Saat 16:27

Sahaya tekrar gidene kadar yolda en az 8 9 kez aracı sağa çekip proje görüşmeleri, yeni müşterilerin anlamsız proje revizyon talepleri ve belediyedeki projemizin iade edilmesi haberi gibi farklı şeylerle mücadele etmeye başladım..

Neyseki bir çoğunu kafamda çözerek telefon görüşmelerini sonlandırdım ve yeniden ofise dönmek üzere şantiyeye ulaştım.

#Mimarın günlüğü; Saat 17:36

Şantiyede işler yolundaydı.. Hoş bir sohbet, iki muhabbetin belini kırmak ve gün sonu alacak verecek meselelerine odaklanmak da fena değildi. Şantiye çayı muhabbeti..

#Mimarın günlüğü; Saat 19:29

Ofise yeniden döndüğümde toplantılar, proje görüşmeleri, saha ziyaretleri ve Belediyeye uğrayarak bazı yaptığım görüşmeleri de saymadım bile..

Mesai biter, mimarın işi bitmez!

Gün benden önce bitmişti. Eve kendimi nasıl attığımı hatırlamıyorum. Mimarın bir günü nasıl geçer sorusu için bir kaç işin aynı anda yürütüldüğü, proje – şantiye işlerinin beraber devam ettiği ofislerin hali bundan daha beter ya da en azından bu anlattıklarımdan eksik değil dostlar. Bazen 24 saatin yetmediğine şahit olduğunuz günler oluyor..

Mimarlıkla ilgili merak ettiklerinizi, mimarların birgün içerisinde neler yaptıklarını, mimarlar ne yapar sorusunun yanıtını biraz olsun bir yoğun günün özetiyle paylaşmaya çalıştım.

Elbette çok sakin dönemleri de oluyor proje ofislerinin. Verimli çalışmak adına bir şeyleri daha az yapmak sanki en iyiye ulaşmak mesleği daha severek yapmak adına daha iyi bence.

ÖZETLE, TOPARLAYACAK OLURSAM;

Mimarın bir günü nasıl geçer sorusu için eğer işinizi severek yapıyorsanız hiç biri gözünüze gelmeyecektir. Bakmayın burada mizah yaptığımıza.. İnsanların çizdiğiniz , hayal ettiğiniz , kurguladığınız mekanlarda yaşayacak olması tarif edilemez bir duygu.

Mimarlık okumak istiyorsanız okuyun. Yazılanlara, söylenenlere asla aldanmayın. Mimarlık okumak istediğinizden emin değilseniz, sadece hangi meslekte çok para var? mimarlıkta para var mı filan diye daha fakültenin kapısına gelmeden aramalar yapıyorsanız yaklaşmayın derim.

Siz mesleğinizde bilgi ve azim dolu çantanın peşinden koşarsanız, para dolu çantalar sizi eninde sonunda bulacaktır..Vesselam !

İlave okuma listesi;

“Mimarın bir günü nasıl geçer?” hakkında 1 yorum

  1. Zaman kavramı yok oluyor..Baya yoğun günler geçiriyoruz çoğu zaman ama hep ömürden geçip gidiyor. Harika bir yazı yine teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir