Mimarlık okumak isteyenler buraya!

Mimarlık okumak isteyenler için samimi tavsiyeler içeren bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Mimarlığı tercih etmeden önce sahip olmanız gereken, ya da edinmeniz gereken bazı melekeleri bu yazıdan öğrenebilirsiniz. En sade haliyle mimar olmak isteyenlere öneriler ve mimarlık okumak istiyorum diyenlere okuması gerekenleri bu yazıda paylaştım.

Mimarın günlüğü‘nde bu tarzdan mimarlık öğrencileri, öğrenci adayları için de içerikler paylaşıyor olacağım. Benzer konular internet üzerinde sıkça trajikomik bir dille yer alsa da ciddi anlatımlara pek rastlamadım.

[adinserter block=”1″]

Mimarlık okuyacaklara tavsiyelerle yazıma başlayayım;

 • El – göz becerilerinizi mimarlık eğitimine hazırlamaya çalışın. Bunu nasıl yapacağınızı biliyorsunuz elbette.. Origami gibi kağıt katlama sanatı kursuna katılarak maketlere hazırlanabilirsiniz. Keza, mimarlık eğitiminde benim de bir türlü çok iyi beceremediğim maket yapmak kesinlikle elzem şeylerden. Ama hayati değil.
 • How i meet your mother , mimar babam gibi mimarlık hakkında diziler , filmler izleyerek mesleğe olan motivasyonunuzu artırmalısınız.
 • Uzman TV, youtube gibi video kanallarından özellikle de şiddetle önerdiğim ünlü mimarların hayat hikayeleri, bir projesi hakkında anlatılarına kulak kabartmalısınız. Bu konularla ilgili aşağıdaki izleme listelerine göz atmalısınız;
 • Mimarlıkta ilham hakkında 17 kelime (bu videoda Dünya’ca ünlü mimar Daniel Libeskind kendine has üslubuyla tasarımlara dokunma öyküsünü özetliyor. Üstelik İngilizce bilmeyenle için Türkçe altyazı desteğiyle eğer mimarlık okumak istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz. (TED’e ayrı bir parantez açmama gerek yok ama dayanamadım, inanılmaz öyküler var..)
 • Ben mimarlığı tercih etmeden önce çevremdeki mimarlarla görüşmelere giderdim. Onların ofis havasını solumaktan hoşlanırdım örneğin. Siz de benzer şekilde benim gibi gidin ortamı birebir tadın. Para istemediğiniz sürece kimse buna itiraz etmez, sanmıyorum 🙂

[ilgili_yazi id=’573′]

 • Eskiden bazı kamu spotları olurdu, deprem anında neler yapmak lazım. Depreme dayanıklı bina tasarımında bilinmesi gerekenler filan normal ulusal kanallarda RTÜK tarafından ceza verildiğinde bu tür kamu spotları olurdu. Çıkar bi prof mimar amca konuşurdu , oturur izlerdim. Hiç bişey anlamasam da bunu dinlemekten ve binalar hakkında konuşmaları izlemekten keyif alırdım. Siz de mesleki videoları izlemek için artık benim gibi kanalların cezalandırılmasını beklemek zorunda değilsiniz. Gerçekten çok şanslısınız Netflix, Uydu kanalları hatta youtube üzerinden bile harika mimarlık temalı yapımları izleyebilirsiniz.
 • Mimarlık hakkında en ufak fikriniz olmasa bile mimarlıkla ilgili websiteleri ziyaret ederek beyninizde mimarlığa yer açabilirsiniz.
 • Biraz çizim yapmaya ne dersiniz? Ama bir şartla! Mimarlık 3. sınıfa filan geldiğinizde bunlara tekrar bakmak için mutlaka saklayarak..Ben mesele a4 kağıtlarına kule rezidanslar çizerdim daha mimarlığı kazanmadan önce. Şuan ve okul dönemlerimde bile anlam veremediğim saçma çizgiler, komik persfektifler filan içermesine gülmek yerine mesleki eğitimin verdiği donanımla ne kadar geliştiğimi bu şekilde gözlemlerdim.
 • Bir mekana gittiğinizde o mekana sadece gitmeyin. O mekandan sizinle geri dönecek atmosferik metaları gözlemleyin. Hatta gözlemlerinizi not alın. Bu notlara da yıllar sonra mimarlık eğitimini sağ salim tamamladığınızda gülmek, eğlenmek yeniden motive olmak için ihtiyacınız olacak.

mimarlik-okumak-isteyenlere-tavsiyeler

İyi bir Mimar olmak için nasıl çalışmalı?

Mimar olmak için nasıl çalışmak gerekir sorusunun tek bir yanıtı yok. Mimarlığı okumak ve bu meslekten hayatınızı kazanmak için en temel kural sevmektir. İşinizi eğer severek yapıyorsanız aradığınız herşey (para da dahil) ayağınıza kadar gelecektir.

 • Dikkat sorununuz olmamalı. Mimarlıkta bir işe yoğunlaştığınızda tüm konsantrenizi verebiliyor olmanız gerektiğinden konstrasyon metodlarına hakim olmalısınız. Dikkat probleminizi düzeltmek adına yüksek seste müzik dinlerken süre tutarak hızlı şekilde ağır bir kitap okuyun ve sonra anladıklarınızı kağıda dökün. Dikkat sorununuzu bu çözmeye yetecektir. (Denenmiş olduğunu söylemeye gerek yok 🙂 )
 • Mimarlık okuyanların görüşleri bu noktada ihtiyacınız olan en son şey. Sizi soğutmaktan, hevesinizi kırmaktan başka bir halta yaramayacaktır. Sakın okuma, aman etme, tutma, gözünü seveyim.. filan gibi cümleleri komiklik yaptığını sanarak size anlatırlar bu kişiler.
 • Bol bol fotoğraf çekin. Mümkünse mimari olsun. Bu mekanları tanımanıza, ışık – gölge – görsellik gücünüze kesinlikle renk kazandıracaktır.
 • Eskizler yapmaktan çekinmeyin.. Eskizin kötüsü olmaz, fikrin kötüsü olmadığı gibi (fikirsizliğe nazaran).

[ilgili_yazi id=’529′]

 • Mimarın günlüğü gibi blogları takip etmeniz meslek pratiğine yönelik ipuçları almanız da mutlaka katkı sağlayacaktır.

Mimarlık okumak isteyenlere tavsiyeler hakkında bir e-kitap yazmayı bile düşünüyorum. Çünkü mimarlık tercih edeceklere tavsiyeler yazmak gerçekten çok keyifli, üstelik kelimeler resmen akıp gidiyor.. Ama özetle bu mesleği seçmek isteyen arkadaşlarımın mesleği tanımadan adımlar atmasının; kaybolan yıllara, başka bölümlere geçmelere kadar uzanan hazin öykülerine de şahit olduğumdan tercih edeceğiniz meslek ne olursa olsun iyi tanıyın demekten başka da bir sözüm ne yazıkki yok.

Mimarlık hakkında bilinmesi gerekenler yazı dizisi farklı konuları ele alarak devam edecek. Şimdi mimarlık okumak istiyorum ama bazı sorularım ve korkularım var diyen arkadaşlarımı aşağıdaki yorum bölümünden sorularını sormaya davet ediyorum. Cevaplamak için sabırsızlanıyorum.

“Mimarlık okumak isteyenler buraya!” hakkında 2 yorum

 1. Mimarlık okumak isteyenlerin ‘hayal gücü geniş olmalı, kreatif olmalı, yenilikçi olmalı, sanat tarihini sevmeli, önemli binaların yanından geçerlerken tarihlerine bakmalı yapılışlarını vs gibi ayrıntıları merak etmeli ve en önemlisi yaratıcı olmalıdır’ diyorlar. Ben bir lise öğrencisi olarak özellikle de yaratıcı olmalılar konusunda bir tedirgin oluyorum. Yani lise boyunca ders çalışıyoruz iyi bir üniversite kazanmak için nasıl yaratıcı olabiliriz ki! Yani bu saydığım sözde özellikler önemli mi? Bir öğrencide bu özelliklerden bazıları yoksa tercih etmemeli mi çünkü başarılı olamaz mı? Yaratıcı olduğumuzu nasıl anlarız? Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir