7 Günde Adsense onayı nasıl aldım?

7 Günde Adsense onayı nasıl aldığımı tüm sırlarıyla birlikte bu yazıda paylaşacağım.

Sırlarıyla diyorum ama doğrusu ortada paylaşacağım çok büyük sırlar söz konusu değil. Adsense ile yıllarca pek çok sitemde çalıştım. Mimarın günlüğü adını verdiğim kişisel blogumda da en azından kendi masraflarını çıkarsın diye bu reklam kodlarını eklemeye karar verdim.

Ancak bu kodları ekleyebilmek için öncelikle Adsense için yeniden başvuruda bulunmam gerekiyordu. Çünkü eski adsense hesabımı artık kullanmıyordum.

Bilmeyenler için; adsense, google tarafından geliştirilen reklam verenler – yayıncıları buluşturan bir pazarlama ağı / reklam kanalıdır. Adsense size kodları verir, sitenize yapıştırırsınız, sonrasında ziyaretçinin ve sitenin içeriklerine göre ilgi alanlarına göre reklamlar çıkar.

Şimdi 7 günde adsense onayı nasıl aldım soruma yine kendim yanıt vereyim, mümkün olan en kısa ve uygulanabilir önerilerimle..

Adsense onayı almak için ipuçları;

  • İlk koşul olarak tüm yazıların bizzat kendiniz tarafından severek, özenerek yazılmış olması yani orjinal metinlerden oluşması gerekiyor. Kopya yazılarla adsense başvurusu kabul edilmemekte. Özgünlük başlığı bu madde için herşeyi özetliyor!
  • Sonrasında içeriklerin, sayfaların , etiketlerin, kategorilerin erişilebilir navigasyonlardan menülerden kolay tıklanabilir bağlantılardan oluşması ikinci koşul. Site haritası oluşturarak google search console üzerinden gerekli editleri yapıyorsunuz.
  • Başvuru esnasında Google tarafından verilen kodları içerik sayfalarınıza ekleyip başvuru sonucunuzu bekliyorsunuz. Bu çok önemli dostlar, reklam kodunu head etiketleri arasına eklemeniz durumunda başvurunuz onaylanmayacaktır çok büyük bir ihtimalle. Ben mesela başvuru esnasında verilen kodları yalnızca yazı sayfalarına ekledim.
  • Hakkımda, iletişim sayfalarınız mutlaka aktif olmalı, ilave olarak bundan emin olmamakla birlikte yayın politikası, gizlilik koşulları gibi metinler de okunabilir, kolay erişilebilir sayfalarda yer almalı.
  • Sitenizi sosyal medya, forumlar ve farklı mecralardan tanıtın, yorum backlinkler alın bu organik – suni ziyaretçilerinizi artıracaktır. Hit durumu da google adsense reklamlarını yayımlayabilmeniz için önemli.

[adinserter block=”1″]

Ve adsense hesabım artık kullanılabilir durumda!

Ve hepsi bu kadar..Yukarıdaki 5 madde ile 8 Kasım 2018 tarihinde Mimarın günlüğü’nde yazdığım ilk yazımın ardından günde 2- 3 içerik ile 16 Kasım tarihinde başvurduğum adsense 7 günlük bekleme süresinin ardından aşağıda gördüğünüz üzere kabul edildi.

adsense-basvuru-kabul-edildi

Forumlarda konuştuğum arkadaşlarım bu kadar uzun sürmemesi gerekirdi diye yorumlasalar da benim başvuru maceramın olumlu sonuçlanması 7 gün sürdü.

Çok dert bişey değil elbette.. Hayatımı sitemden kazanmıyorum tabi ama bir web girişimi olarak düşündüğümde başarılı bir adımı atladığımı sanıyorum.

Benim buradaki adsense maceram böyle. Sizin nasıl? (:

“7 Günde Adsense onayı nasıl aldım?” hakkında 2 yorum

    1. Davete icabet ettik hocam 🙂 Benim satın almayı düşündüğüm uzun vadede bir ürün yok malum kriz ortamında ama böyle bir liste yaparsam mimleyeceğim ilk kişi olacaksın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir