Mimari tasarımda çevresel faktörlerin değerlendirilmesi

Çevresel faktörlerin mimari tasarım bağlamında değerlendirilmesi konusu yapının bulunduğu bölgeye uyum sağlaması bakımından son derece önemli bir konudur.

Mimarlar tasarımı gerçekleştirirken pek çok sınırlayıcı faktörü göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Bu faktörlerin tasarım sürecini zorlamaya yönlendirmesi tasarımın mükemmele ulaşmak yolunda aşması gereken unsurlardan sadece bir tanesidir.

Meslek pratiğine yönelik nitelikli ve doğru özet bilgileri erişilebilir kılmak adına benzer paylaşımlara odaklanmaya bir süre daha devam edeceğim. Mimarın günlüğü sadece mimarlık birinci sınıflar ya da mimarlıkla ilgilenen profesyonel olmayanlara hitap eden bir mimarlık blogu olmadığından herkesi sıkmamak adına bu paylaşımları daha az sıklıkla göreceksiniz.

[adinserter block=”1″]

Hangi çevresel veriler mimari tasarımın şekillenmesi konusunda rol oynamaktadır?

Çevre verilerinin analiz edilmesi sürecinde fark edilmeyen ya da atlanacak hususların yapı inşa edildikten sonra büyük revizyonlara, tadilatlara zorlama oluşturması milli kaynakların verimli kullanmaması, israf, finansal kaynakların gereksiz harcanması ve belki de en önemlisi kamusal – herkesin ortak kullandığı yaşam alanlarımızın sürekli bir inşaat – kalitesiz görünümden kurtulamaması anlamına geliyor.

Peki mimari tasarımda çevresel faktörler nelerdir?

  • Yapının niteliği bu konuda hangi çevresel faktörleri mimari tasarımda kıstas olarak kabul edeceğinizi size öğretecektir. Örneğin büyük bir sağlık tesisi için analiz edilmesi gereken çevresel veriler ile köy içinde inşa edilecek bir dağ evinin çevresel faktörleri bir değildir. Birinde kuşların göç yönü, yapının yüksekliğine göre uçakların güzergahı bile düşünülmesi gerekirken diğerinde belki de sadece manzara, komşu binaların konumları ve kullanılan malzemeleri analiz edilse yeterli olur.
  • ÇED Raporları bu anlamda yukarıdaki maddede belirttiğim üzere detaylı bir çevresel analiz değerlendirme donelerini içerir. Ama dediğim gibi yine her yapı için ÇED gerekmez.
  • Arsaya giriş çıkış araba ve yaya girişlerinin belirlenmesi için trafik analizi yapılmalıdır.
  • Manzara, kuzey yönlerine göre mekansal zonlama dediğimiz hangi odaların hangi cepheye baktırılacağı yerleşim planlaması yapılmalıdır.
  • Arazi eğimi yine en üst sırada analiz edilmesi gereken veriler arasındadır.
  • Doğal hava koşulları, rüzgar ve kar yüklerinin yapıya kazandıracağı negatif mukavemetin hesap edilmesi noktasında çok önemlidir.

Yapı tasarımı gerekleştirilirken çevresel faktörler nelerdir? sorusuna özet bilgiler ile maddeler halinde yanıt vermeye çalıştım. Bir başka yazıda bu verilerin tasarımı şekillendirmesi noktasında nasıl kullanılacağına yönelik bilgileri paylaşacağım.

Etiketler:

“Mimari tasarımda çevresel faktörlerin değerlendirilmesi” hakkında 2 yorum

    1. Yeni mimar sayılmam ama teknolojiyi takip etmeyi seviyorum. Yeni mimar arkadaşlara güzel bilgiler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir