Google News kaydı nasıl yapılır? [Kesin çözüm]

Haber siteleri ya da haber içeriklerinin ağırlıkta olduğu websiteleri için Google News servisine kaydolmak büyük ziyaretçi kaynağı olarak düşünüldüğünde gerçek bir hazine..

Peki Google news kaydı nasıl yapılır? Google news kaydı için bilinmesi gerekenler nelerdir? İşte Google news başvurusu yapıp 1 gün sonra kabul olan websitem ışığında (hangi site olduğunu merak edenler iletişim sayfasından sorabilir) sizleri aydınlatmak istedim.

Google news danışmanlığı veren 3 ayda google news garantisi şeklinde reklamlar yapan web danışmanlığı  firmaları bile google news’e nasıl kayıt olunur? diye araştırırken görmüştüm. Ama bunların para tuzağı olduklarına yönelik sezilere sahip olduğumdan hiçbirine başvurmadım.

Google news kaydı nasıl yapılır? Google haberler kısmında yer almak için bilmeniz gereken 14 püf nokta

google-news-kaydi-nasil-yapilir

Öncelikle pratik ve her zaman olduğu gibi sizleri sonuca doğrudan götürecek bir anlatıma hemen geçeyim. Google news kaydı için gerekenler aşağıdakilerden başka birşey kesinlikle değil!

Bunları bilirseniz hiç kimseden danışmanlık almadan google news için başvuruda bulunabilirsiniz.

 1. Alanadınızda Haber ibaresi geçmesi önemli bir kriter.
 2. İçeriklerinizin haber değeri taşıyor olması çok önemli.
 3. İçeriklerin 5N 1K sorularına yanıt veriyor olması ve kesinlikle 200 – 250 kelimeden az olmaması gerekiyor.
 4. Künye sayfası mutlaka olmalı. Bu sayfada gece editörleri, yazarlar, genel yayın koordinatörü / yayın işleri müdürü gibi kurumsal yayın organı havası veriyor olmanız çok önemli.
 5. Telefon numarası (sırf google news için ücretsiz şekilde 0850’li bir telefon numarası aldığımı hatırlıyorum.) ve vergi dairesi şirket bilgileri, adresi çok önemli.
 6. Google news başvurusu yaparken girdiğiniz künye, hakkımızda, iletişim , sayfalarında vereceğiniz bilgilerin doğruluğu teyit edilmiyor. Bir püf nokta olarak bunu da aramızda saklı kalacak şekilde sizlerle paylaşmak istedim.
 7. Google news başvurusu yapmak için haber değeri taşıyan en az 50 – 60 içeriğinizin olması gerekiyor. Bu kategorilerinizin etiketlerinizin tam indexlenmesi bakımından çok kıymetli.
 8. Google news başvurusunda tüm site içeriği yani anasayfa linki yerine sadece ilgili kategorilerin linkini girmeniz gerekiyor. Bu da başvurunuzun kabul edilmesi adına çok önemli bir kıstas.
 9. Google news haber etiketlerini girmeniz kesinlikle çok önemli yani sanat, eğlence, iş, eğitim, video, din, hiciv.. vs. gibi.
 10. En önemli bir diğer husus ise google news için ayrıca site haritası tanımlamanız ve bunu google search console üzerinden yüklemeniz gerekmektedir.
 11. Başvurunuzu sitenizi tercih ettiğiniz sürümde görüntülenmesi için doğru girdiğinizden emin olun.
 12. Her içeriğiniz için bir yazar tanımlı olması gerekiyor. Yazar hakkında bilgilere de ziyaretçilerin kolaylıkla erişebilmeleri gerekiyor.
 13. Haber içerikleriniz için mutlaka kaynak belirtmeniz gerekiyor.
 14. Son olarak gündemi takip ederek başvuru yapmadan önce gündeme dair haberlerin her kategori için ya da anasayfanız için sıralanmış olması gerekiyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra bu etiketleri, kategorileri ya da verileri güncelleyebilirsiniz.

Google news başvurunuz kabul edildikten sonra da google news sitemap ekleyebilirsiniz. Bunu Jetpack eklentisi ücretsiz ve harika şekilde yapıyor! Bilginize..

Google news nedir? Google news kaydı yapmak hakkında bilgilere nereden erişebilirim?

Google news kayıt işlemi için en temel bilgileri hatta gizli bilgileri öğrenebileceğiniz tek güvenilir kaynak google haberler içerik yönergeleri sayfasıdır. Yani google editörleri, içerik küratörleri tarafından özenle seçilen site eleme faktörlerinin tamamına bahsettiğim sayfadan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Size adım adım yapmanız ve yapmamanız gereken hemen herşeyi bu sayfadan anlatmışlar. Hem de Türkçe olarak gayet açık ve anlaşılır şekilde. Sadece google news başvurusu kabul edildiğinde google news sitemap nasıl yapılır? sorusuna spesifik olduğu gerekçesiyle yanıt verilmemiş. Geri kalan herşey defalarca söylediğim gibi açıkça anlatılmış. Son olarak ben bu yönergeleri başvurmadan önce tek tek imtina ile okumuştum.

Bu nedenle sadece yukarıdaki 14 madde ile sonuca doğrudan gidebilirsiniz.

Herşeyi tamamladığınızdan eminseniz artık google haberler başvuru sayfası üzerinden gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar 🙂

[ilgili_yazi id=’662′]

Google news kaydı yapmanın avantajları nelerdir?

 • Siteniz artık google seçkin siteleri arasında yer alacağından ban – ceza – puan silinmesi ya da benzeri problemlere karşı zırh giyinmiş olacaktır.
 • Site otoriteniz ve arama sonuçlarında listelenmek noktasında kesinlikle daha avantajlı bir konuma geçersiniz.
 • Hele popüler bir konu hakkında gündemi takip ederek sezerek tahmin ederek bir haber içeriğini ilk siz duyurursanız siteniz günlük hit sınırını x50 , x60 kat artıracaktır. Hit rekorları kıracaksınız.
 • Google news haber düşürme konusunda yapmanız gereken şey özgün ve ilk duyuranlardan olmaktan başka birşey değil, eğer bunu iyi yaparsanız sitenizin değeri de 10 kat artacaktır.
 • Yukarıdaki maddede de belirttiğim gibi sitenizin parasal değeri de artacaktır.
 • Tanıtım yazısı, reklam , sponsorluk anlaşmalarında eliniz son derece güçlü olacaktır. Google news kayıtlı haber sitesinden tanıtım yazısı şu kadar , bu kadar filan.. webmaster forumlarında zaten görmüşsünüzdür.
 • Ve gelelim bence en önemli faydasına; ”index hızınızın 25 kat artmasına da google news katkı sağlıyor”. Ben google news kaydı aldığım sitemde bir haberimin 7 dk. da index aldığını hatırlarım. bunu ölçümlemek için farklı kaynaklar ve metodlar olsa da google new’in index hızını artırması konusuna antitez duymadım görmedim.

[adinserter block=”1″]

Bu yazımda google news kaydı nasıl yapılır? sorusuna detaylıca kesin çözüm sağlayan ipuçları paylaştım. Google news danışmanlığı ve ücretli google news başvurusu yapanlara aldanmamanız noktasında önerilerde bulundum.

Bir mimar blogger olarak benzer konularda deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Her zaman dediğim gibi, bilgiler paylaştıkça çoğalır!

“Google News kaydı nasıl yapılır? [Kesin çözüm]” hakkında 4 yorum

 1. Merhaba, öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Sormak istediğim ve aklıma takılan bir kaç konu var ve muhtemelen diğer başvuru yapacak olanlar içinde bu durum olacaktır.

  Kaç adet yazar olması gerekiyor? Bazı hizmet veren ve sizin gibi bilgi veren kişiler en az 5 yazar bulunmasının uygun olacağını düşünüyor.
  Haber sıklığı nasıl olmalıdır? Bazı başvuranlar 40 50 haber günlük 10 civarı ekledikten sonra bırakmışlar ve başvuru yapmışlar. Eğer koşullar tam olarak yeterli olduğunda güncelliğin önemi yok diyebilir miyiz? Yoksa günde en az 7 8 10 haber girilmesi zorunda mı?

  1. Merhaba, değerli yorumun için ben teşekkür ederim. Yazar sayısı 4 5 olsa yeterlidir diye düşünüyorum. Google news editörlerine kurumsal imaj vermek son derece önemli. Haber sıklığı başvuruya kadar en az 2 günde bir iken başvuru sonrası en az günde hep aynı vakitlerde olmak üzere 4 5 olmalı. Başvurunuz kabul edildikten sonra hiç içerik girmeseniz de artık news üyesisiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir