WordPress Jetpack eklentisi [Öneriyorum]

Jetpack eklentisi ile araba sürüp yemek yapmayı nasıl yapacağınızı paylaşacağım. Dersem inanmayın çünkü o kadar da değil evet 🙂

Ama gerçekten abarttığım kadar var. Yetenekleri itibariyle pek çok wordpress temasının sahip olmadığı özellikleri sayesinde şuan kullanmakta olduğum genesis framework altyapısını kullanan temam Jetpack eklentisinin nimetlerinden fazlasıyla yararlanıyor.

Bu yazımda sizlerle Jetpack hakkında faydalı ve değerli bilgileri paylaşacağım.

[ilgili_yazi id=’82’]

Jetpack eklentisi sitemi yavaşlatır mı?

Hayır..

Sitenizin yavaşlaması hakkında tek etmen / etmenlerden biri kesinlikle Jetpack eklentisi değil. Kullanan ve hemen her özelliğinden faydalanan biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Jetpack ile galeri eklentisine ihtiyaç da duymazsınız!

WordPress ücretsiz galeri eklentisi arıyorsanız kesinlikle Jetpack kullanmalısınız. Ayarlar sekmesinden > İmajlar > Resimleri tam bir Caurisel üzerinden görüntüleyin kısmını aktifleştirdiğinizde içeriğinizin içine harika bir wordpress galerisi ekler. Üstelik duyarlı – tam ekran ve kaydırılabilir.

Ayrıca masaüstünden giren ziyaretçileriniz için de klavye tuşları yardımıyla kaydırabilme yeteneğine sahip bu galeri!

[ilgili_yazi id=’467′]

[adinserter block=”1″]

Jetpack eklentisinde Görüşler ve Portföyler kısmı da yer alıyor

Eklentinin harika özellikleri saymakla bitmiyor.Eklentinin size ücretsiz sunduğu bir özelliği olan Görüşler kısmını ben mimarın günlüğü adını verdiğim bu blogda alıntılar sayfasında mimarlıkla ilgili güzel sözleri ve kendi tanımlamalarımı paylaşmak için kullanıyorum mesela..

  • Portföy öğelerinizi de jetpack sayesinde paylaşabilirsiniz. Bir mimar olarak bir mimarın sitesinde mimarlıkla ilgili üretimlerini paylaşması gerektiğini biliyorum. Bu sebeble vakit bulduğumda ilk işim içeriklerden sonra kendi portfolyomu jetpack sayesinde paylaşmak olacak.

İşte bu harika eklenti ile yapabileceğiniz diğer inanılmaz şeyler;

Yeri gelmişken Jetpack mobil tema ayarları da dahil sitenizde jetpack mobil tema menü ayarını nasıl değiştireceğinizden kısaca bahsedeyim. Jetpack dökümantasyon sayfasında da açıkça paylaşıldığı üzere menünüzü nasıl düzenlemeniz gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki kod parçacığını Code Snippeds eklentisiyle aşağıdaki kodu eklemeniz yeterli;

functionjetpackme_mobile_theme_menu() {

return75;
}
add_filter( 'jetpack_mobile_theme_menu', 'jetpackme_mobile_theme_menu');
[adinserter block=”8″]
Yukarıdaki 75 sayısı menü id numaranız olup menü düzenleme sayfasındaki linkte yazan sayıdır. Şimdi diğer özelliklerine geçelim;
  • Yazılarınızı otomatik olarak sosyal ağlarda paylaşabilme seçeneği sunuyor.
  • Yine kullandığım diğer harika özelliği yazıların başına ya da sonuna hatta ikisine de paylaşma düğmeleri ekleyebiliyor.
  • Aşkla kullandığım e-posta aboneliği formu
  • İlgili yazılar bölümü.
  • Minimalist abone olma özelliği ekleyen yorum kutucuğu.
  • Site haritası oluşturma yeteneğini de unutmadan yazayım. Hem de Google news kaydı hakkındaki yazımda da bahsettiğim üzere google-news-sitemap dosyasını da ücretsiz şekilde oluşturuyor.
  • Site doğrulama bölümü (Google, bing, pinterest,Yandex vs.)
  • Natro’da çok başıma gelmese de sitemin kapalı kaldığı süreleri bana mail yoluyla bildirme özelliğini de çok seviyorum jetpack eklentisinin.
  • Sitenizin güvenlik açıklarını kapatarak, spam saldırılardan korunmanıza yardımcı olur.

[ilgili_yazi id=’156′]

[adinserter block=”8″]

Eklentinin tek dezavantajı

Eklentinin harika özellikleri olduğu gibi tek dezavantajı kullandığım süreç içerisinde deneyimlediğim kadarıyla özelleştirme seçeneklerinin kısıtlı olması. Yukarıda bir kaç paragraf üstte bahsettiğim üzere mobil tema menüsü için bile başka bir işlem gerekiyor. Tasarıma çok önem vermiyorlar. Esas önemli konu ise Ziyaretçi sayacı kesinlikle Google Search Console ile tutmuyor.

Jetpack eklentisi hakkında bildiklerimi ,öğrendiklerimi bir mimar blogger olarak paylaşmaya çalıştım. Merak ettikleriniz için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir