Konut satışını artıracak 33+ mimarlık faktörü

Konut satışında mimari tasarımın önemi nedir? Konut satışına doğrudan ve direkt olarak etki eden mimari tasarım kriterleri hakkında mükemmel bir yazı.

Konut satışlarını artırmak için kesinlikle işe yarayacak mimarlık faktörlerini bu yazıda okuyacaksınız. Konut satışına doğrudan doğruya etki edebilecek mimari tasarım için 33+ etmeni, büyük bir özveriyle ve özenle hazırladığıma emin olabilirsiniz.

Mimarlar herşeyi kafasına göre yapamaz. Hiçbir sınırlayıcı öğe olmasa dahi son kullanıcının önceki yaşamına dair hatırladığı kullanım alışkanlıklarını terketmesini beklemek ve herşeyiyle sıfırdan bir yaşam kurgusu yaratmak mimarlık değildir ve hiçbir zaman olmamıştır.

Ancak buna karşın, temel mimari değerleri ve kullanım alışkanlıklarını göz ardı etmeksizin mimarlar söz konusu olan bir konut projesiyse kendi yaklaşımlarını ve deneysel bazlı mekan kurgularını yeni bir şey söylemek adına işverene teklif edebilir.

Alışılmışın dışında öneriler ve tasarım fikirleri konut satışını hızlandırır mı?

İyi anlatıldıktan sonra bu deneysel bazlı tasarım kurgularını hayata geçirebilmek adına 3 boyutlu düşünme yeteneğinden çok fazlası gerekmektedir. İşin sosyoloji boyutu, antropoloji, teknoloji, ergonomi, kültür – gelenek, önsezi aklıma bu konuda gelen ilk şeyler arasında.

Lafı daha fazla uzatmadan edindiğim deneyimler, gözlemlerim ve kişisel düşüncelerim her şehre, her bölgeye hatta her bölgede her noktaya göre bile değişkenlik gösterebilecek bir konu olan konut mimarisi için satışı hızlandırabilecek bazı doneleri sizler için bir araya getirdim.

Özetle ve net anlatımla bir kez daha söyleyecek olursam aşağıdaki özelliklere sahip olan bir konutun bu özelliklere sahip olmayan bir konuta nazaran Türkiye’de daha fazla satış yapacağını ve daha çabuk satılacağını öngörüyorum. Dediğim gibi mimarlık kavram bakımından evrensel olmasına karşın, kapsam bakımından farklılık gösteren bir sanattır.

Bana göre güzel olan bir mimari eser sana göre güzel olmayabilir. Hatta daha da abartayım, bugün bana güzel gelen ve kullanım ihtiyaçlarımı fonksiyonlarıyla rahatlıkla karşılayan bir bina belki de yarın artık hiç hoşuma gitmeyecektir..

Evet mimarlık bu, modası geçmeyen yapılar da mevcut ama her döneme, herkese, her keseye uygun mimarlık anlayışı söz konusu değildir.

Konut satışında mimari tasarımın önemi nedir?

Yukarıda ve başka yazılarımda daha önce de dediğim gib mükemmel mimari tasarım diye birşey yoktur. Eksisiz yapı yeryüzünde bulunmamaktadır. Mimarlar her zaman daha iyisini yapabilirdim diye iç geçirirler tasarımlarına baktıklarında.

Konut satışında mimari tasarımın önemi hakkında aşağıda paylaştığım maddeleri okumadan daha önce bu konular hakkında üzerine düşünerek tasarımında yer aldığım ve tasarladığım bazı konut projesi plan örneklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

Konut projeleri için satışı hızlandıracak , daha fazla müşteriye ulaştıracak 33+ mimari tasarım ipuçları;

konut-satisinda-mimari-tasarimin-onemi-nedir

 • Geniş bir balkon bu işin olmazsa olmaz.
 • Balkona mutfak ve salondan ulaşabilme olanağı
 • Banyo ve tuvaletin ayrı hacimlerde çözümlenmesi
 • Odaların biçim ve kullanım alışkanlığı bakımından dikdörtgen – kare – L formundan çok fazla uzaklaşmaması da bir avantaj olarak görülebilir. Açılı, ortasından kolon geçen bir teras – oda , eciş bücüş duvarlarıyla üzerinize gelen bir tavan mimari çözüm bakımından eğer ortada bir zorunluluk söz konusu değilse kesinlikle akılcı değil.
 • Geniş bir antre
 • Geniş ve ferah bir apartman girişine ilave olarak daire girişlerinin yer aldığı hollerin aydınlık, ferah yeterli genişlikte olması.
 • Ortak merdivenin kullanım alışkanlıkları bakımından çift kollu ve mutlaka sahanlıklı olması da çok satan – satabilecek konut mimarisi adına önemli bir yere sahip olduğunu da paylaşmak isterim.
 • Geniş bir salon, mutfak ve yatak odası
 • Mümkünse ebeveyin banyosu
 • Mümkünse kiler (mutfağın içinde ya da yakınında)
 • Yatak ve çocuk odalarının plan çözümünde daha arka bölgelerde planlanması
 • Vestiyer yeri
 • Çamaşır mak. yeri / dolabı
 • Bazı kullanım alışkanlıkları salonu oturma odası olarak değil daha çok misafir geldikçe kullanılan bir mekan olarak düşünmeye zorladığı için eğer oturma odası olarak kullanılması beklenen bir çocuk odası varsa bunu geniş tutmak ve öncelikli cephede çözmek her zaman avantajlı olacaktır.
 • Eğer mümkünse giyinme odası / elbise odası neden olmasın?
 • Asansör faktörü de oldukça önemli. İyi tasarlanması, sağlam ve güvenilir olması konut satışına pozitif katkı sağlar.
 • Salon ve mutfak bir arada çözüldüğünde herkes tarafından sevilme garantisi yoktur. Bu iki mekanı fonksiyonları gereği de ayrı hacimlerde bir holden ulaşılacak şekilde çözmek her zaman daha iyidir.
 • Mutfak ve salon eğer öncelikli mekanlardansa (ki bazen oturma odası ve mutfak ya da salon ve oturma odası da işverenin – kullanıcının istekleri doğrultusunda bu öncelikli mekanlardan olabilir)
 • Otopark yeri (ve mümkünse en az 2 araçlık, artık 2+1 daire müşterileri de 2 araç kullanmakta)
 • Jeneratör, su deposu, kuyu suyu
 • Yeşil, peyzaj etmenleri ve geniş yürüme yolları açık park yerleri, kamelyalar
 • Sanıldığının aksine artık pek çok konut alıcısı havuzlu site projelerine sıcak bakmıyor. Senenin çok az bir bölümünde sadece bir kaç defa kullanacakları bir havuz için her ay 200 TL üzerinde aidat ödemek akılcı da değil doğrusu.
 • Ses yalıtımı sağlaması. İki komşu daire ve özellikle yatak odaları arasında, alt – üst komşuyu ayıran döşemede (ki bu da önümüzdeki yıllardan itibaren ses yalıtım yönetmeliğinin zorunlu hale geleceğinden bir lüks olmayacak ama bu listede mutlaka olmalıydı.)
 • Akıllı daire otomasyonları şart değil ama bir evin kalitesini artıran mimari ile teknolojiyi buluşturan bir önemli öğedir. Tabi abartmamak kaydıyla, abartmaktan kastım perdeleri bile kontrol edebilen ışıkları açıp kapayabilen akıllı ev teknolojileri bile var.
 •  Cephesinde gösterişe ve abartıya kaçmayan, yalınlık arayışındayken basit kalmayan, estetik olacağım derken absürtleşmeyen mimari üsluplar.En önemlisi kimlik sahibi yapılar konut satışlarında mimari tasarımın farkını ortaya çıkarır.
 • İlginç ve mimari ile pek alakası yok ama markalı konut projeleri popüler inşaat firmalarının geliştirdiği yatırımlar her zaman daha kolay şekilde satılacaktır. Bu nedenle o firmaların çatısı altında yer alarak konut yatırımına – inşaat geliştiriciliğine girmek faydalı olacaktır.
 • Yine bir üstteki maddede söylediğim gibi çok ilginç bulduğum bir şey daha var.. Markalı Büyük popüler starchitect diye de tabir edilen ünlü mimarlar ve mimarlık ofisleri tarafından hayata geçirilen konut projelerinin de satışta diğerlerine nazaran daha aktif olduğu görülmüştür.
 • Şaşırdığım bir diğer konut satışını artıran etmen de reklam.. Satan adam neden reklam yapsın değil.. Daha fazla kitleye duyurmaktan ziyade yeni yatırımları ve girişimleri için adını hafızalara kazımak adına önemli bir strateji.
 • Lokasyon olarak hedef kitleye göre tercih yapılması en doğrusu olacaktır. Eğer çoğunlukla karı koca çalışan kitleye satış yapılacaksa , daha çok beyaz yakalı iş insanlarına satış yapmak planlanıyorsa merkezi konum avantaj olabilecekken, emekli insanlara hitap eden bir mimari ile satış yapılacaksa da şehirden daha uzakta bir lokasyon tercih edilmelidir. Bu noktada çok iyi karar vermek gerekir. Herkes sessizlikten uzakta olmaktan hoşlanmayabilir. Aksini de düşünebiliriz, herkes kalabalıkta alttan metro geçen, üstten metrobüs geçen, dolmuş hattı üzerinde yer alan en yakın çocuk parkının bile 5 km uzakta olduğu bir yerde yaşamak istemeyebilir. İlave olarak mahallenin sosyo-kültürel yapısı da konut müşterileri için en önemli konuların başında geliyor. Bakkala, markete, sağlık ocağına okula olan mesafeler yine bu maddenin başında dediğim gibi hedef kitleye göre tercih edilmelidir.
 • Deprem güvenliği, yangın tedbirleri ve yapının strüktür sisteminin güvenilirliği konusunda herkes çok şey anlamasa ve aramasa da bunları güzel özet bilgilerle herkesin anlayacağı formatta anlatmak konut satışlarını artırabilecek şeyler arasında.
 • Manzara faktörü
 • Isı ve su yalıtımı konularında gerekli tedbirlerin alınmış olması
 • Bağımsız bölümlerin alan – oda sayısı bakımından karmaşa oluşturacak çeşitlilikte olmaması son derece önemli. Böyle olduğunda maddi imkanları birbirine yakın ailelerin yaşadığı binalar her zaman sosyal sürdürülebilirlik bağlamında daha efektif olacaktır. Örneğin bir katta 2+1 1+1 ve 4+1 daire yanyana olamaz, olmamalı. Evet bu hiçbir yönetmelikte yazmaz, hiçbir yazılı mimarlık kurallarında anlatılmaz, mimarlık okullarında anlatılmaz ama bu böyle..

Konut satışında mimari tasarımın önemi hakkında bilinmesi gerekenleri böyle özetledik.. Geçelim sonuçlara..

Burada sayılmayanlar tahminimce çok istisnai durumlardan ibaret. Yani neredeyse herşeyi sıraladım. Bu 33+ mimari tasarım , planlama öğeleri uygulandıktan sonra daha hızlı satın alacak konut müşterisine ulaşmamak imkansız.

Yatırımı doğru zamanda doğru bir şekilde planlamak için size burada saydığım şeyler de dahil daha pek çok şeyi en güzel şekilde bir araya getirecek mimarla anlaşmak artık size kalmış.

Merak ettiğiniz ve katılmadığınız noktalarda aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacağım.

“Konut satışını artıracak 33+ mimarlık faktörü” hakkında 8 yorum

 1. Her maddeyi detaylı okudum ve analiz ettim. Çok faydalı oldu, konut satışını artıracak şeyler daha iyi özetlenemezdi. Teşekkürler.

  Ancak ilave yapmak istediğim bir tek şey var; ”Sultan Konakları” , ”Bahçeli Saray” vs vs.. güzel bir isim de olmazsa olmazları arasında 🙂

 2. Ay Yapı İnşaat Sanayi LTD.

  Kaliteli malzemeler tercih etmek ve paraya acımadan inşaa etmek de bu maddeler arasında yer almalı. Harika yazılarınız var, sizi keşfettim artık bu blogu hergün ziyaret edeceğim.

  1. Teşekkür ederim güzel cümleleriniz için.Tabi ki kaliteli malzemeler önemli ama paraya acımak / acımamak olayı ile sanırım kalitenin pek alakası yok.

 3. Doremi Yapı Mark

  Merhaba, blogunuzu yeni keşfetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyim. Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum, mimarlık hakkında yazılar ve özellikle de bu yazıda konut satışları, konut pazarlaması teknikleri gibi konularla alakalı blog yazıları çok rastladığım içerikler değil.

  Mimarın günlüğü artık favori sitelerimden oldu. Yazılarınızı takip etmek için abone oldum. Yukarıdaki liste için de çok şey söylemeye gerek yok, zaten konut satışlarını artıracak mimarlık ipuçları da dahil pek çok şeyi öğretiyor.

  1. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yorumlarınız yeni yazılar için ilham oluyor. İşten güçten vakit buldukça yazmaya çalışıyoruz bakalım .. Konut satışını artırmak konusunda mimarlık ipuçları , konut pazarlaması hakkında yazıları farklı açılardan ele alan yazılar paylaşmaya devam edeceğim.

 4. İstanbul Yapı İnşaat

  Paylaşımınız için teşekkür ederim. Konut satışları için konut pazarlama taktiklerine gerçekten ihtiyaç vardı. Malumunuz konut kredisi faiz oranlarından haberiniz vardır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir