3D Görselleştirme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

3D Görselleştirme işleri mimari projenin herkes tarafından kolayca anlaşılması ve bir anlamda projenin pazarlaması için kullanılan 3 boyutlu mimari resimlerdir.

Render adıyla da anılan bu çalışmalar aslında sadece gerçekçi resimlerden ibaret de değildir. Hiperrealistik render çalışmaları ve son bir kaç yılda popüler hale gelen VR Görselleştirme – Sanal Gerçeklik teknolojisiyle birleşerek insanları gerçek zamanlı olarak mekanlarda gezmelerini sağlıyor.

Mimari animasyonlar için her saniyeye para ödemeniz gerekirken, mimari render çalışmaları için işin zorluk durumuna göre her render için ayrı fiyatlandırma söz konusu olabilmekte.

3 Görselleştirme nedir? 3D Mimari Görselleştirme ya da Render çalışması nerede hangi firmalar yapar?

3d-gorsellestirme

3D Görselleştirme çalışmaları mimari projelerin gerçek hayata uyarlanmış dijital formatlarıdır. Yukarıda animasyon, VR ve render olarak şimdilik (!) 3 farklı 3d görselleştirme’den bahsedebiliriz.

Peki bu mimari görsel işleri hangi firmalar yapıyor? Fiyatları nedir? CG Artist Nedir?

Görselleştirme için CG Artist ünvanı kullanan firma ya da kişilerin öne çıktığını görmekteyiz. Yani CG artistler mimari projelerin görselleştirme işlerini yapan kişilere deniyor.

Projelerin görselleştirme işleri için bir kaç aylık kurs ve inanılmaz bir tutkuyla gerçekleştirdikleri bu iş daha önce yaptığı işleri incelediğinizde mimar olmasına gerek yok diyebileceğiniz nitelikte..

Ama bu noktada sizler için bazı önerilerim olacak ve görselleştirme çalışmalarınızı kendiniz yapmıyor, dışarıya yaptırıyorsanız dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda paylaştım;

 • 3D Görselleştirme işinize talip olan firma / kişinin daha önce yaptığı işlere hızlı bir göz gezdirme mutlaka yapmanız gereken bir iş. Ayrıca son bir kaç işine de daha dikkatli alıcı gözlerle bakmalısınız.
 • Herşeyi baştan konuşmanızda yarar var. Özellikle ödeme şekli ve miktarıyla ilgili 3D görselleştirme işlerinde her iki tarafında bu ticaretin tarihi boyunca problemleri hep olmuştur. Ki bizzat ben de bu anlamda bir facia yaşamışlığım söz konusudur.
 • Renklerin canlılığı, revizyon talepleri, ve tasarımınıza sadık kalması noktasında kesin bir güvence almadan işinizi teslim etmemenizi öneriyorum.
 • Hangi programı kullandığını mutlaka sorun. Sketch Up, V-ray, Lumion, LumenRT ya da 3Ds Max mi hangi programı kullanıyor?
 • Son olarak görselleştirme işi için anlaştığınız kişi / firmaya Modelleme dosyasını size verip vermeyeceğini sorun. Mümkünse bu dosyayı almaya çalışın.

3D Görselleştirme işini çoğunlukla yukarıda söylediğim gibi CG Artistler ve ajanslar yapsa da mimarlık, iç mimarlık firmalarının da bu işi yaptıklarını söylemeliyim.

Fiyatlar konusunda en son piyasa koşullarından hatırladığım kadarıyla render için fotoğraf başı / shot başına 200 – 500 Türk Lirası , animasyonlar için saniye için 15 – 50 TL arası ücret talep edilmektedir.

Mümkünse tasarımını kendinizin yaptığı işlerin görselleştirmelerini de kendiniz yapmaya çalışın. Böylelikle paranız cebinizde kalırken, mekanı tasarlarken yaptığınız hataları bir sonraki projenizde yapmazsınız. Ayrıca revizyon taleplerinde arada kalmaktan feci şekilde sıkılabilirsiniz.

“3D Görselleştirme yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler” hakkında 6 yorum

 1. A. Buğra Gülsoy

  Render ve mimari görselleştirme çalışmaları hakkında bilgileriniz için çok teşekkürler.. Bizde ******.com olarak türkiye’nin en ucuz ve en kaliteli render hizmetlerini sunuyoruz uzman kadromuz ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte.

  1. Çalışmalarınızda başarılar dilerim 3D Görselleştirme ve mimari animasyonlar hakkında yazıların devamı gelecek.

  1. Merhabalar, yorumunuz için ben teşekkür ederim. CG artist nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştım ama mimar olmak zorunluluğundan bahsetmeedim. Elbette bu alanda kendini geliştiren herkes CG Artist olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir