WordPress 5.0 Güncellemesi ile mahvolduk

WordPress 5.0 güncellemesi ile birlikte blogculuğun en önemli kısmı olan yazı editörü, artık Gutenberg adıyla lanse edilen ve şuan garip gelen bir ekrandan bu satırları yazıyorum.

Yazı ekranı son derece minimalist, kullanışlı ama alışması gerçekten zaman alacak gibi duruyor. 

Blok adı verilen parçacıkların içini doldurarak yazınızı oluşturuyorsunuz bu yeni wordpress 5.0 güncellemesi ile. Dediğim gibi işin diğer güncelleme boyutlarında neler olduğuyla çok ilgilenemeyeceğim mutlaka bu güncelleme hız, güvenlik, donanımsal altyapıları güçlendirecek kodlarla zaten sağlanmıştır. Benim derdim bu Gutenberg kardeşe alışabilmek sanırım..

Teknoloji zaten hep böyle oyun bozanlık yapıyor! (kolaylaştıracağım derken..)

Autocad ile ilk defa 2008 yılında tanışmıştım. Halen bile en iyi kullandığım arayüz odur. Çünkü alışmış kudurmuştan beter misali o arayüz üzerinden pek çok karşık çizim işini bile sezgisel şekilde kolayca yapabiliyordum. Yeni sürümlerinde (ki şuan 2014 kullanıyorum) deneme yanılma yöntemi biraz deneme yamulma yöntemine dönüşebiliyor.

Autocad ile araba sürüp yemek yapanları düşündükçe ben daha çok işime odaklanmayı kodlamayı , lisp – script geliştirmeyi bırakıyorum yapanlar yapsın, ben alır kullanırım diyenlerdenim (çok mutlu bir yüz ifadesiyle söylemesem de..)

Gutenberg Metin editörü hakkında ilk izlenimlerim;

  • Ekranı sürekli aşağıya kaydırmak biraz itici geldi..
  • Her paragraf için blok adını verdikleri satır oluşturucuların çıkması da garip.
  • Kaç kelime , kaç paragraf , kaç harf kullandığımı bir yerlere basmadan görebilmek diğer editörde daha iyiydi. Şimdi sol üstte daire içinde bir i harfiyle bunlara ulaşabiliyoruz. Belki de zaman kaybı.
Yeni wordpress metin editoru Gutenberg bey ile ilk tanışmamızı screenshot olarak paylaştım.

Biraz da iyi yönlerine odaklanacak olursam;

  • Yazıyı pür dikkat hazırlamanıza olanak sağlıyor. Hiç bir kaygı, endişeye yer vermeksizin yazınıza odaklanabiliyorsunuz.
  • Tertemiz bembeyaz bir ekran görmek sağda solda bir sürü ıvır zıvır metin görmekten her zaman iyidir.
  • Yeniliklere açık olmak gerekiyor hayatta..

Mimar blogger olarak tecrübelerimi ve deneyimlerimi webmaster görüşlerimi paylaşmaya devam edeceğim. İşten güçten fırsat buldukça yeni yazılarımı yayımlamaya devam edeceğim. 

Hazır yeri gelmişken, mimarın günlüğü yayın hayatına başlayalı henüz 1 ay olmamışken 4. tema değişikliği ile yola devam ediyor. Tasarımı, yerleşimi navigasyonu nasıl buldunuz? WordPress 5.0 güncellemesi sizin için neyi ifade ediyor?

GÜNCELLEME: 09.12.2018; Ben de dayanamadım ve eski metin editörünü yeniden aktif hale getirdim. Bu değişikliğin zorunlu bir şekilde dayatılması noktasındaki isyancılar arasındayım artık! Eski editöre geçebilmek için wordpress eklentileri > Classic editor > aktifleştir! Site hızına olan etkisi sıfır, bu eklenti sitemin hızını etkiler mi diye soranlara duyurulur. Bence daha geç olmadan hemen diğer eklentiye geçin dostlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir