Mimarlık nedir? Mimar kime denir?

Mimarlık nedir? Mekansal ihtiyaçların çözümüne yönelik yapısal problemlerin; teknik, estetik, felsefi, kültürel, sosyal, hukuki, matematiksel, yerel – global, çevresel veriler kullanılarak giderilmesidir.

Mimarlığın tanımı içerisinde yer almayan, ancak mimarlık pratiğinde kendine fazlaca yer bulan yagane şey; hayal gücüdür. Mimarlığı kavramsallıktan çıkararak, nihai ürün haline getiren, bir yapının meydana gelmesi için gerekli olan verileri analiz ederek kullanıcıların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda buluşturan kişilere de mimar denir.

Bir yapının mimari eser olarak nitelendirilebilmesi için; fonksiyonellik, estetik kaygı, oran ve orantı gibi geometrik temelde özniteliklere sahip olması, kimlik sahibi olmasıyla özgünlük ifade etmesi koşulları gerekmektedir.

Birazdan okuyacaklarınız yukarıdakiler gibi bir mimarın kendi persfektifinden düşünceleri içermektedir. Bir bilimsel dayanak ya da kaynaktan yararlanılmaksızın, kişisel düşüncelerimden oluşmaktadır. Bu nedenle bu konularla alakalı farklı bakış açısı kazanmak isteyenlere faydalı bir mimarlık nedir? sorusu yanıtı bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Mimarlık nedir? sorusu için mimarlardan bazı kısa yanıtlar

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler. Bu mantığı her mimarın kendine göre bir mimarlık anlayışı vardır şeklinde de yorumlayabiliriz. İşte bu anlayışla bir kaç mimarın mimarlık nedir sorusuna verdikleri kısa yanıtları aşağıda (kendiminki de dahil) paylaştım.

Mimarlığı sevmek, onu bir yaşam felsefesi olarak görmek bu meslekte başarıya ulaşmanın tek ve yegane anahtarıdır.

 1. Sunny Yung; Mimarlık tüylerinin diken diken olma anıdır.
 2. Norman Foster ise biraz kolaya kaçarak ünlü mimarlık üçgeni hakkında şeyleri söylüyor;Vitruvius d. MÖ 80, ö. MÖ 15Firmitas – Dayanıklılık- SağlamlıkUtilitas – Yararlılık – KullanışlılıkVenustas – Güzellik – Haz Uyandıran
 3. Charles Walker; Mimarlık olası gelecekler yaratmaktır.
 4. Jakob Travnik; Mekan – Kullanıcı – Malzeme
 5. Moti Bodek; Mimarlık seramoni, mekan ve ölçektir.
 6. Melkan Tabanlıoğlu; Mimarlık yaşamı daha sağlıklı ve kolay hale getirmek ve de insanları mutlu etmektir.
 7. Chiu Cocoon; Mimarlık tüylerinin diken diken olma anıdır.
 8. Tony Ip; Mimarlık insani bir peyzajdır.
 9. Le Corbusier; Mimarlık, ışıkta bir araya getirilmiş kütlelerin ustaca, doğru ve muhteşem oyunudur.
 10. Murat Erçelebi; Mimarlık; hayal gücünün iyi kurgulanmış mekansal ürünleridir. (Yukarıda genişletilmiş bir tanımı zaten paylaştım ama hunharca bu listede de kendime yer verdim 🙂 )

Mimarlık mesleğinin gerektirdiği özellikler

mimarlik-nedir

Mimarlık mesleğinin gerektirdiği özellikler nelerdir? Mimar olmak için sahip olunması gereken özellikleri tanımak , bu mesleğin eğitimini alırken büyük motivasyon kaynağı olacaktır. Öte yandan daha iyi bir mimarlık nedir? sorusunun yanıtı tam da burada saklı.

 • Neden – sonuç ilişkisi içerisinde kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda en uygun çözümleri geliştirmek
 • Estetik kaygı, güzellik endişelerinin gerektirdiği şekilsel hareketlerin bir fonksiyona büründürülmesi ya da bir fonksiyondan yola çıkılarak estetik değere sahip olmasını sağlama
 • Çok iyi insan ilişkileri ve insanları iyi tanımak
 • Anlatım gücünün yeterli ve mümkünse yüksek olması gerekiyor
 • Hayal gücünü ayakları yere basacak formata büründürürken özniteliklerini kaybettirmemek
 • Matematik, geometri, fizik, tarih, sosyoloji, antropoloji gibi insani – sayısal ve niceliksel değerleri kullanabilme

Bir mesleğin gerektirdiği özellikleri sıralamak kadar zorlu bir şey yokmuş. Bunu inanmayacaksınız belki ama ancak şimdi farkettim. Bunları sıralamak bir mimar olarak sanırım biraz egoist kokan hareketlere girse de hepsine tam anlamıyla sahibim anlamı da taşımıyor.

Mimar olmak ve mimarlık yapmak arasında çok fark var değerli dostlar. Yani itiraf etmesi biraz güç ama bu koşullarda, mimarlık yapmak için bu mesleği hobi olarak gerçekleştirmek gerekiyor. Hızlı olmak, salt işverenin isteklerine ve çıkarlarına odaklanmaktan başka birşey kesinlikle değil mimarlık. Sadece oturup projeler çizmek hiç değil.

Mimarlar ne kadar para kazanır?

mimarlik-nedir-mimarlik-meslegi-hakkinda-gorseller

Projelerin yapı inşaat alanı hesabıyla belirlenen alanları ve bazı katsayıların zorluk derecesini belirlemesiyle proje çizim fiyatları hesaplanır. Mimarlığı sadece çizim yapmaya odaklamak son derece yanlış olur. Yazımın başında mimarlık nedir? mimar ne iş yapar? sorusuna verdiğim yanıttan da göreceğiniz üzere yapısal problemler sadece proje geliştirmekten ibaret değil;

 • Yenileme,
 • Fonksiyon değişikliği,
 • Restorasyon,
 • Restitüsyon,
 • Yeniden işlevlendirme,
 • Yeni yapı,
 • Tadilat projeleri,
 • Uygulama işleri

Yukarıdaki alanlar mimarların çalışma alanlarından sadece en popüler olanlarıdır. Mimarlar hangi işlerde çalışır sorusunun bu nedenle tek bir doğru cevabı yoktur.

Mimarlık mesleğinin geleceği üzerine değerlendirmeler

mimarlik-nedir-mimari-proje-mimarlikla-ilgili-gorseller

Mimarlık mesleğinin gelecekte nasıl bir pozisyona geleceği hakkında fikirler teknolojinin yardımıyla son derece çeşitlendirilebilir. Öte yandan bu çeşitlilik derin bir konuya açılsa da mekansal problemlerin, yeni ve keşfedilmemiş yapısal teknolojilerle birleşmesi bu mesleğin gelecekte daha fazla talep göreceğini göstermektedir.

Mimarlık mesleği gelecekte yapay zeka, dijital teknolojiler , robotlar ya da otomasyon – otomatik çözüm üreten algoritmalarca yapılamayacak nadir mesleklerdendir. Tıpkı öğretmenlik gibi. Bu meslek hissetmeyi, dokunmayı, koklamayı ve duyguların yoğun şekilde gerçeğe dönüştürülmesini kapsadığından asla bir ‘girdi – çıktı’ şeklinde yorumlanamayacağı bilinmelidir.

Aksine bu kompleks teknoloji – teknikler yardımıyla bir insanın yapabilecekleri mimarlığı ihtisaslandırmak adına, farklı uzmanlık alanlarını doğurması adına güzel bir altlık oluşturacaktır.

Mimarlık iş imkanları ve mimar maaşları ne kadar?

Mimarlık iş imkanları verilen eğitim ve yapılan işlerin piyasada hemen hemen aynı potada erimesine karşın kişiden kişiye göre değişmekte olduğu bilinmelidir.

Belirli metalar söz konusu değildir. Buna karşın yetenekleri, hızı, özgüveni, insan ilişkileri, mimarlığı ne kadar sevdiğiyle alakalı şekilde artıp azalabilmektedir. Çözüm odaklı olmak, detay çözümlerine hakim olmak, yenilikleri takip etmek, yeniliklere açık ve gelişime açık öğrenmekten keyif almak, sabır etmek, azmetmek, koşulsuz halletmek, meraklı olmak, yaptığından keyif almak gibi özellikler hemen her işverenin bu meslekte aradığı şeylerdir.

Eğer bu özelliklere sahip bir mimarsanız insani özellikleriniz dahilinde iş bulmak noktasında hiçbir sıkıntı çekmezsiniz.

Mimar maaşları günümüz koşullarında aşağıdaki rakamlar arasında gelip gitmektedir;

 • Mesleki deneyim 0 – 3 yıl arası / 2000 – 3000 TL arası
 • Mesleki deneyim 3 – 5 yıl arası / 3000 – 5000 TL arası
 • Mesleki deneyim 5 – 10 yıl arası / 5000 – 8000 TL arası

Tabi ki her zaman söylenen ve benimde bu yazıda defalarca söylediğim şeyi tekrar yenilemekte fayda görüyorum.Bu rakamlar kişiden kişiye ilden ile hatta aynı ilde farklı mimarlık ofislerinde bile değişkenlik gösterebilmektedir. Şu net rakamı söylemekte fayda var ki 2019 için mimarlık asgari ücretleri 4500TL olarak belirlenmiştir.

Ünlü mimarlarımızı takip etmek, mimarlık haberlerini keyifle okumak etkinliklere katılmak ve bolca okumak bu mesleği daha yakından tanımanıza fayda sağlayabilir. Bu konuda mimarın günlüğü sizler için ücretsiz ve samimi bir kaynak olmaya devam edecektir.

Mimarlık nedir? Mimar ne iş yapar? gibi sorulara yanıtlar verdiğim bu yazıda bazı samimi yanıtları da sizlerle paylaştım. Merak ettiğiniz diğer herşey için sizi yorum kısmına alabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir