Mimarın günlüğü mobil uygulaması yayında! 😍😍

Mobil uygulama yayımlama konusunda da artık deneyim sahibiyim. Açık söylemek gerekirse Google Play Console hesabı bir mimarın ne işine yarar diye bazen düşünüyordum. Muhtemelen hatırlamazsınız ama geçtiğimiz günlerde bir yazılımcı arkadaş ile yayına aldığımız StoryTR adında text tabanlı Türkçe Hikaye oyunları uygulamasını android markette indirilebilir durumda olduğunu duyurmuştum.

Şimdi ise bir webmaster forumundan tanıştığım mobil uygulama geliştiricisi arkadaşın destekleriyle Mimarın günlüğü adını verdiğim bu mimari blog için bir mobil uygulamayı daha yayına aldım. İşte bu yazımda mobil uygulama yayımlama hakkında yaşadığım az da olsa çetrefilli süreci farklı bir amatör gözüyle sizlerle paylaşacağım.

Mobil uygulamalar geliştirmek konusunda kodlamaları düşündüğümde gerçek bir (b)ilgi sahibi olmak gerekiyor. Yani evet, hem ilginizin olması hem de biraz bilgi gerektiren uğraşılar bu işler. Para harcamayı sevmiyorsanız, sabırlı değilseniz bu işlere hiç bulaşmayın derim. Ayrıca benim gibi olumsuz geri dönüşlere feedback’lere verecek ılımlı yanıtlarınız yoksa yine girmeyin bu işlere. İnsanlara mobil uygulama yayımlama konusunda bir içerik hazırlama isteğimin bir nedeni de işte bu sebepler olarak özetlenebilir.

[ilgili_yazi id=’77’]

[adinserter block=”1″]

Şimdi bu satırları yazarken uygulamam Android Google Play Store üzerinden yayımlanmaya hazır formatından yayında formatına geçiş yaptı. Ben de linkini paylaşayım; Mimarın günlüğü Mobil uygulaması uygulamayı indirip puan vermeyi unutmayın. Şimdiden teşekkür ederim.

play-store-download

 

 

Yazımın başlığındaki ‘yayımladım’ ifadesine takılmayın!

Çünkü kodlamayı ve webview adı verilen yöntemle yani verileri internetten çekerek en basit şekilde bir mobil uygulama hazırlama işlemini bir arkadaş gerçekleştirdi. Ben sadece Herkesin 25 Dolar vererek sahibi olabileceği Google Play Search Console hesabına bu Apk uzantılı dosyayı yükledim.

Verileri hakkında lisanslandırma görseller vs. düzenleyerek yayımlanmaya hazır hale getirdim. Şuan bu satırları yazarken uygulama beklemede. Uygulama yayımlanmaya başladığında muhtemelen bir mail gelecek, bu mail üzerine sitemin mobil uygulamasının indirme linkini sizlerle paylaşacağım.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı ”ilk mobil uygulamam” ya da ”yayımladım” ifadeleri aslında fazla kendini beğenmiş sayılıyor. Yani gerçekten yaptığım çok fazla bir şey yok. Mobil uygulama yayımlama noktasında yaptığım tek şey bir şeylerin siparişini vermek ve daha önce siparişini vererek satın aldığım Google Play Store Console hesabına bunları yüklemek oldu.

Sizlere tabiki de bir yazılımcı ya da mobil uygulamacı gibi bu adımları nasıl yaptığımı anlatacak değilim. Her zaman olduğu gibi araçlara değil de bir amaç doğrultusunda bu amaçları neden gerçekleştirdiğime odaklanacağım bu yazımda. (Meraklısı için yine de Google Play Console üzerinden uygulama nasıl yüklenir? sorusuna yanıt veren detaylı bir makale kaynağı paylaştım.)

Peki bir gün mobil uygulama yayımlama konusunda ciddi işler yapacak olsam neler yapardım?

Çok güzel bir soru. Kendimi tebrik ederim 🙂 . Mobil uygulama yayımlamak için öncelikle elimizde güzel – sağlam fikirler olması gerekiyor. Bu fikirleri henüz olmadan burada paylaşmak gibi bir niyetim olmasa da öncelikle mesleki konularla alakalı bir kaç fikrim var. Sonrasında basit oyunlar yaparak play store üzerinden yayımlamayı düşünüyorum. Tabi bunları gerçekleştirmek için bolca vakit, hayal gücünü kullanabilecek kadar zihin temizliği ve biraz da bu işlere başta da dediğim gibi bütçe ayırmak gerekiyor.

[ilgili_yazi id=’8′]

Bu koşulları bir araya getirdiğimde bu yazıyı güncelleyeceğim. Şimdilik bu kadar. Uygulamamı indirip, yorumlarınızla zenginleştirmeyi güzel yorumlarınızı eklemeyi unutmayın. Saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir