Websitesi nasıl açılır? 35TL’ye websitesi açmak!

Websitesi nasıl açılır? Bu sorunun yanıtını mimarın günlüğü‘nde sizler için derinlemesine işlemek istedim. Bir kaç gündür elimde bulunan domain portföyünü inceleyip yeni bir projeyle yeni yıla girmek istedim.

Durum böyle olunca kişisel blogumu da ihmal ettim. İnsanlar blogumuzu sevdi, güzel ve samimi paylaşımlarla insanlara yararlı olacak içerikler üretmek gerçekten güzel ama tüm bunlar gerçek işiniz de yorucu ve zihin gerektiriyorsa inanın insanı baya yoruyor.

Websitesi nasıl açılır? Websitesi ne kadara açılır? Bir websitesi en ucuz kaç paraya açılır? gibi sorularla alakalı bir kaç başlıktan oluşan keyifli bir yazıyı sizlerle buluşturdum..

Websitesi nasıl açılır? sorusundan önce ne sitesi açacağınıza karar verin

Benim için alanadı yani domain çok önemlidir. Hayata geçirdiğim web girişimlerinde en fazla önem verdiğim şeylerin başında domain gelmektedir.

Belki hoşunuza giden bir isim bularak projenize başlangıç yapabilirsiniz. Ne sitesi açacağınızı bilmiyorsanız yerinizde olsam önce alan adı bakınırdım. Belki arama butonundan önünüze çıkan alternatifler bile size güzel bir websitesi fikri sunabilir.

Para kazanma amacı taşımıyorsanız benim gibi isim-soyisim.com şeklinde bir domain ve basit bir başlangıç paketi hosting ile işe koyulabilirsiniz.

Alanadı (domain) ve hosting bulun

Bu konudaki tercihleriniz herkes için farklılık içerse de benim tercihlerim şu şekilde;

  • Domain çok uzun olmamalı, (maks. 6- 7 karakter)
  • Mümkünse jenerik, akılda kalıcı olmalıdır,
  • Türkçesiyle İngilizcesi aynı olmalı (nalan, medya, tekno vs. gibi) yani sesli harflerin İngilizce’de büyük yazıldığında Türkçe karşılığı olmadığı gibi detaylara da bakarım.

Fiyatlar Türkiye ve yurtdışı firmalarının çoğunda dolar kurunun yüksekliği düşünüldüğünde son derece ürkütücü yani sadece domaini bile 70 – 80 TL gibi rakamlara almak sizi ürkütebilir. Bunun yerine Godaddy’den daha önce bir alım yapmadığınız ödeme kartı kullanarak 15 TL’ye .com domain kaydettirebiliyorsunuz.

domain ücreti 15 TL

Hosting konusunda Türkiye’nin öncü firmalarını tercih etmeye çalışırım. Yani müşteri sayısı yarım milyonu bulan hatta bazılarının aşan; Turhost, Natro, İsimTescil, Godaddy gibi siteleri tercih etmeye çalışırım. Bunlar tabi biraz tuzlu ama hizmet kalitesi bakımından pek çok websitesine ilerleyen dönemlerde kolaylıklar sağlayacaktır.

Uygun fiyatlı hatta ücretsiz hosting sağlayan firma / kişiler projeniz eğer tutarsa size sıkıntılar yaratabilir. Ama illa çok uygun fiyatlı bir hosting tavsiyesi istiyorsanız bir kaç web girişimimde kullandığım Güzel Hosting tercih edebilirsiniz. Bu az önce paylaştığım bağlantıdaki hosting paketleri 19.90 yani yaklaşık 20 TL‘den başlamaktadır. Buradan da bir hosting paketi aldığınızda ;

hosting ücreti 20 TL

Logo, kurumsal kimlik ve sloganınızı bulun

Sanırım bir mimar olarak en zor olanının bunu belirlemek olduğunu söylemeliyim. Ben de bir tasarımcıyım, görsel sanatlara binalardan kalma bir esintiyle az çok alışkınım ama gerçekten kolay bir iş olmadığına kanaat getirdim.

Size göre güzel olan site logosu başkasına güzel görünmeyebiliyor. Herkese güzel gelen sizin içinize sinmeyebiliyor..

Ayrıca özgün ve hızlı logo tasarımı yapan tasarımcıları tek bir portalda toplayarak, sadece 10 liradan başlayan fiyatlarla logo tasarımı hizmetleri SadeceOn’da sizleri bekliyor. Kaliteli logo tasarımı konusunda profesyonel ve yaratıcı hizmet verenleri ile sizlere en geniş yelpazeyi sunuyor. İnşaat firmanıza, nakliye firmanıza, hukuk büronuza ya da 3d logo tasarım gibi her alandaki ihtiyaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlara logo tasarımı yaptırmak isteyenleri SadeceOn sitesini kesinlikle öneriyorum.

Hakkında, iletişim, gizlilik vs.. gibi kurumsal sayfaları hazırlayın!

Bu sayfalar ziyaretçilerin nasıl bir sitede gezindiklerini bilmeleri, sizi tanımaları ve kurumsal kimlik bakımından çok önemlidir. Bu sayfalara bolca vakit ayırarak gerek layout, gerekse de içerik bakımından kaliteli bir izlenim kazandırın.

Tema , skin, tasarım ve görsellik

websitesi-nasil-acilir

Bu konuda uzmanlar tavsiye etmeseler de warez adı verilen kaçak temaları başlangıçta tercih edebilirsiniz. Siteniz oturduktan sonra kafanıza sinen bir temayı themeforest üzerinden ya da farklı pazar yerlerinden satın alabilirsiniz. Şuan dolar kuru oldukça yüksek olduğundan bu da korkutuyorsa ;

Dil seçeneği

İnternet siteniz bütün dünyaya açıktır. İster kişisel blog, ister e-ticaret için bir web sitenin öncelikli amaçlarından biri de olabildiğince çok sayıda insana ulaşmaktır. Bunu başarmanın en basit yollarından biri de, başta İngilizce olmak üzere, ziyaretçilerinize farklı dil seçenekleri sunabilmektir.

Dil seviyeniz yeterli ise kendiniz, değilse web sitesi tercüme hizmeti alarak sitenizin farklı ülkelerden insanlar tarfından ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.

Artık içeriklerinizi oluşturabilir, portfolyolarınızı ekleyebilir ve daha önce paylaştığınız şeyleri güncellemeye başlayabilirsiniz..

İçerik kraldır.. Unutmadan bir kez daha söyleyeyim; ”içerik kraldır” yani gerçekten de öyle.. Sitenizin oluşturulması için gereken hemen her adımı buraya kadar sizlerle paylaştım. Geriye buraya kadar saydıklarımı belki de hemen safdışı bırakacak olan ”içerik” kaldı.

Eğer içeriklerinizi gerçekten özenle, isteyerek severek ve en önemlisi ”düzenli” olarak yazarsanız güzel ve sadık bir kitle sahibi olursunuz. Bu size farklı fırsatlar yeni kapılar ve kim bilir yeni dostluklara kapı aralayacaktır.

Websitesi nasıl açılır? websitesi açmak hakkında pratik ve kısa bilgiler paylaştığım bir yazımın daha sonuna geldim. Merak ettikleriniz için aşağıdaki yorum bölümüne düşüncelerinizi ifade etmekten asla çekinmeyin. Şimdilik görüşmek üzere. Esen kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir