Türkiye Mimarlık Politikası neyi amaçlıyor?

Geçtiğimiz günlerde mimarlık sitesinde paylaşılan haberde mimarlık politikası 2019 hakkında bazı şeyler öğrendik. Eğitim sistemi başta olmak üzere özellikle bürokratik alanda ve özel sektörün serbest piyasa koşullarına kadar pek çok konu hakkında manifesto niteliğinde bir 16 sayfalık içerik paylaşıldı.

Bu 16 sayfalık Türkiye Mimarlık Politikası manifestosu ilk bakışta henüz kapağı açıp okumaya devam edince çok fazla edebiyat, felsefe, sükse yaratıcı ifadelerin yer aldığını farkettim.

Çözümsüz, ya da çözümsüz olduğu düşünülen pek çok konu hakkında harika akademik cümleler yer alıyor. Ancak ne yazıkki bir çözüm önerisi getirmekten ziyade şöyle yapılsa iyi olur, böyle yapılsa harika olur demekten öteye gitmiyor.

[adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’1287′]

Özetin özeti anladığım kadarıyla çözüme kavuşmayı bekleyen konulardan bazıları;

  • Mimarlık eğitiminin en az 5 yıla çıkarılması gerektiği,
  • Mimarlık piyasasında yeni mezun arkadaşların hemen ofis açarak büyük işler almasının önünün kesilmesi gerektiği, (biraz sert oldu sanırım ama bir anlamda kastedilen şey bu.)
  • Kamu yapılarının yarışmalarla tasarlanması gerektiği,
  • Mimarlık kültürünün öneminin kavranması ve daha iyi çevreler oluşturulabilmesinin henüz ilkokul düzeyine kadar anlatılması gerektiği

Bunlar gibi çok çeşitli konularda fikirler derlenip paylaşılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir