Yine, yeni yeniden İngilizce öğreniyorum!!!

İngilizce en kolay nasıl öğrenilir? En hızlı İngilizce öğrenme şekli nedir? İngilizce’mi nasıl geliştirebilirim? Bu soruların yanıtlarını her fırsatta kendini geliştirmek isteyenler için kendi en iyi ingilizce öğrenme yöntemleri üzerinden sizlerle paylaşacağım.

İlkokul sıralarından beridir İngilizce dersleri alırız. Her sene hemen hemen aynı şeyler anlatılır ama üniversite çağına geldiğimizde bunca anlatılan ingilizce bir anda su olup uçar.. Bu çok üzücü olsa da tamamen gerçektir. (Tabi çok özel bir okulda okuyup, akıcı düzeyde ingilizce konuşma yeteneğiniz yok ise..)

İngilizce öğrenmek için yetenek gerekir mi? Sorusunun yanıtı elbette çok kolay.. Tabi ki İngilizce için neler gerekir sorusuna verilecek yanıtlar listelense; yetenek sanırım en sonlarda yer alacaktır.Belki de yer almayacaktır. Çünkü azim ve istekle bu işe yönelmek size büyük kazanımlar sağlayacaktır eğer ingilizceyi öğrenmek istiyorum diyorsanız.

İngilizce’yi ne için öğrenmek istediğinizi de sakin kafayla atıp tutun.. Ben mesela;

 • Filmleri altyazısız ingilizce olarak izleyebilmek için,
 • Yurtdışına gittiğimde meramımı anlatabilmek için,
 • Yabancı birileriyle temel düzeyde sohbet edebilmek için,
 • Mimarlıkla ilgili websitelerini , yayınları doğrudan translate kullanmadan okuyup anlayabilmek için,
 • Belki İngilizce mimarlık blogu açmak için 🙂

Önce seviyenizi bilin, ona göre öğrenmeye başlayın..

Bu satırları bir İngilizce öğretmeni, çok iyi ingilizce konuşma özelliğine sahip biri olarak değil, yukarıdaki yakınmaları derinden hisseden üniversite mezunu bir insan olarak yazıyorum.

En azından kendi İngilizce öğrenme yöntemi üzerinden kendinize pay biçebilmeniz ve beni gaza getirip motive edebilmeniz için bunları paylaşmak istedim (: .

Seviyenizi belirlemek için İngilizce’yi iyi bilen bir kaç arkadaşınızla sohbet etmeye çalışarak işe koyulabilirsiniz. Ben de böyle yaptım ve onların da önerileriyle birlikte Elementary yani ilk temel düzey İngilizce seviyesinde olduğumu düşünerek ve herşeye temiz bir sayfa açarak bu işe koyulmaya karar verdim.

Yukarıdaki 3 kitaptan oluşan seti D&R’dan 90TL ‘ye satın aldım. A1 Düzeyinde olduğu sağ alt kısımda yazıyor. İçerisinde 3 adet de ses CD’si bulunuyor.

Günde 2 ünite bitirerek ilerliyorum. Ama arkamdan atlı koşturmuyor. Hiç acelem yok. Sindire sindire ilerleyerek ingilizce öğreneceğim. Kitap çok güzel..

Her ünitenin başında o ünitede yer alan konularla alakalı ingilizce kelimeler yer alıyor. Telaffuzları için CD’lerden yararlanılabilir. Ayrıca konular çok net ve basit anlatılmış. Bu yeni başlayanlar için çok güzel. Her ünite 3 – 4 konu anlatımı sayfasından oluşuyor. Ünitelerin sonunda 7 – 8 soruluk alıştırmalar boşluk doldurma pratikleri yer alıyor.

Nasıl öğrenmek istediğinizi kendiniz belirleyin..

Şaka değil.. Valla.. Çok ciddiyim 🙂

Ulan hem ingilizce en kolay nasıl öğrenilir? diye bir yazı yazıyorsun, hem de yazının ilerleyen bölümlerinde nasıl ingilizce öğrenebilirim sorusuna bizim yanıt vermemizi istiyorsun diyebilirsiniz.

Ama bunun nedeni olarak herkes kendini en iyi yine kendi tanır. Bu nedenle en iyi nasıl öğrenebileceğinizi kendiniz belirlemelisiniz.

Kendi İngilizce öğrenme serüvenimi aşağıdaki yöntemlerle özetleyebilirim;

 • Temel konuları FONO eğitim setinden öğreneceğim (yani ilerledikçe diğer setleri de satın alacağım)  . Bu bana temel şeyleri hatırlatacak olup güzel bir altlık oluşturacak.
 • TRT WORLD, A NEWS gibi İngilizce uydu kanallarını günde yarım saat bile olsa izleyeceğim. Beynimde ses kalabalıklarını artık anlamlı kelimelere ve anlamlarıyla cümlelerin kurulma şekliyle öğrenmeme vesile olacak.
 • QUORA üyeliği açıp, yalan yanlış kendi paylaşımlarımı yaparak, sorular sorup cevaplar vereceğim. Translate yardımıyla da olsa.. İlerleyen dönemlerde birşeyler öğrendikçe daha önce yaptığım paylaşımları görüp gelişimimi izleyebileceğim. Ayrıca insanların ingilizce kullanma şekillerini bazı farklı kullanım şekillerini vs. bu şekilde görebilmiş olacağım.
 • Sevdiğim / bildiğim filmleri (ki bunlar çok beğendiğim ama aynı filmi ikinci defa izlememcilerden olduğum için belki de güzel bir fırsat sunacaktır.) İNGİLİZCE OLARAK HEM DE İNGİLİZCE  alt yazıyla izleyeceğim.
 • Basit İngilizce hikayeler okuyacağım. Bu telaffuzumu geliştirecek. READING oluyor 🙂
 • Sevdiğim yabancı şarkıların lyrics şeklinde youtube aratmasıyla sözlerini öğreneceğim.
 • Telefonumu İNGİLİZCE’ye çevirdim. 🙂
 • Sevdiğim yakın ve İngilizce konuşabilen arkadaşlarla ufak gün içi sohbetler ederek..
 • Öğrendiğim şeyleri eşim ve çocuklarla paylaşarak..
 • İngilizce besteler yaparak 🙂
 • İngilizce kelime kartları almıştım. O kartları kullanarak..
 • Instagram, facebook ve diğer sosyal ağlarda pratik ingilizce kelimeler, ingilizce kelime telaffuzları, hergün 10 ingilizce kelime vs. paylaşımı yapan sayfaları takip ederek..
 • İngilizce pratikleri yapabileceğim android uygulamalarını indirip deneyerek..

TOPARLAYALIM;

İngilizce en kolay nasıl öğrenilir? sorusuna yanıtı kendi persfektifimden pratik ipuçları ve yöntemleri sizlerle paylaşarak sunmaya çalıştım.

Hobi kategorisinde yer almasının nedeni bu işi profesyonel anlamda kullanmayı düşünmüyor olmam. Sizin böyle bir amacınız var ise daha fazla zaman ayırmanız ve bu işe belki de ciddi bütçeler ayırmanız gerekebilir. Bakalım ilerleyen günlerde ingilizce en kolay nasıl öğrenebilirim? sorusuna farklı yanıtlar bulabilecek miyim.. Daha da önemlisi bu yöntemler ve istikrar nereye kadar sürecek.. Konular yoğunlaşıp dersler zorlaştıkça pes edecek miyim filan.. Yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Thats it!!! 🙂

 

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir