Harikalar diyarından fırlamış hissi uyandıran mimari öğeler: soğan kubbe

Soğan kubbe nedir? Soğan kubbeler neden kullanılmıştır? Kubbe kavramı ilk kez ne zaman ortaya atılmıştı?

Mimarinin; toplumlara, hatta aynı toplumda bile zamana göre neden değiştiğini anlamanın yollarından biri de hiç şüphesiz toplumların kültür ve alışkanlıklarını öğrenmekten geçer. Mimari ile Kültür iç içe geçmiş kavramlardır.

Farklı coğrafyalarda farklılık gösteren yapısal elemanların ve kullanım alışkanlıklarının mimarlıkta mekan kavramı için fonksiyonellik esasına da dayandığını söylemek güç olmasa gerek.

sogan-kubbe-ornekleri

Soğan kubbeler görünümü itibariyle soğanı andırdığından bu ismi almıştır.

Geçmişten günümüze dek insanların yapısal elemanlara yiyeceklerden ya da doğrudan kullandıkları eşyalardan esinlenerek isimler verdikleri gibi soğan kubbe nedir sorusunun yanıtı olarak bir şekilsel benzerlikten söz etmemiz mümkündür.

Soğan kubbe kavramı nasıl ortaya çıktı?

Rus mimarisinde soğan kubbelerin yanan mumları sembolize ettiğine inanılır. İnançların ve manevi takıntıların yapıların biçimlenişinde esin kaynağı olması da tarih boyunca pek çok mimariye esin kaynağı olmuştur.

İşte Rus mimarisi için de bu betimlemeyi yapmak son derece mümkündür.

Kutsal üçlüyü, İsa ve havarilerini simgeliyor

Soğan kubbeler, grup halinde bulunduklarında hristiyanlık inancına göre kutsal üçlüyü, beşli beşli gruplandıklarında ise İsa ile 4 havarisini temsil etmektedir.

Tek ve büyük bir soğan kubbenin ise İsa’yı sembolize ettiği söylenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir