Napolyon’u kıskançlıktan çatlattığı söylenen yapı..

Yapıların dünya tarihi boyunca kanlı savaşlara, büyük keşiflere ve trilyonlarca dolar ticaret hacmine şahitlik ettiklerini hepimiz biliriz. Bu yapılar öyle anılara öyle anlara tanıklık etmişlerdir ki, henüz hepsini bilmiyoruz bile..

Tarihin derinliklerinde yatan mimari harikaların dillere pelesenk olmuş hikayelerini sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Tozlanmış kitap raflarında ya da sıkıcı mimarlık tarihi derslerinde pineklerken öğrenmenin pek de mümkün olamayacağı bu bilgiler aslında pek çok akademisyenin de anlatmaya çekineceği türden ilginç ama akılda kalıcı anlatılardan oluşuyor.

Aziz Vasil Katedrali !

Aziz Vasil Katedrali, görsel güzelliği ile dönemin en etkileyici yapılarından şüphesiz biriydi.

Napolyon bu güzelliği takıntı haline getirmiş ve bir şekilde bu yapıyı kendi coğrafyasına götürmeyi çok arzulamıştı.

Takvim yaprakları 1812’yi gösterdiğinde Napolyon, Rusya’yı zapt edip Moskova’ya ulaştığında bu kiliseyi Paris’e götürmek istemiş. Bunu o dönemin teknoloji ve alt yapı olanaklarıyla gerçekleştirmenin pek mümkün olmadığına kanaat getirdiğinde ise yapının yağmalanarak yıkılmasını emretmiştir.

Fransız askerler emri yerine getirmek için barut fıçılarını ateşlemeye yeltenirlerken aniden bastıran sağanak yağmur ile neye uğradıklarını şaşırmışlar. Böylelikle bu tarihi güzellik de yıkılmaktan kurtulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir