Dijital çağda mimar olmanın gerektirdikleri..

Mimarlar olarak çok fazla okumayı sevmeyiz, yazmayla da aramızın mükemmel olduğu söylenemez. Çizmek desen, tasarlamanın daha iyi bir yolu bulunana kadar ehh işte..

Bunlar elbette bir genelleme ancak geneli bağlamıyor(!)

Mimar olmak, mimarlığın gereklilikleri ve mimarlık kavramları çoğunlukla tartışmaya açık ve olayın felsefi taraflarını da barındırdığından mühendislikten işte bu yüzden ayrılır..

* * *

Günümüzde aktif bir sosyal medya kullanıcısı yazımın başında saydıklarımın tamamına yakınını fazlasıyla yapmakta. Tweet okuyarak okuma ihtiyacını, instagram stalklayarak görsel açlığını giderseler de mimarlık özeline dönecek olursam Türkiye’de mimarlar sektörel konularla alakalı;

 • gerçek manada yarar sağlayıcı fikir alışverişlerini,
 • sektörel yenilikleri, gelişmeleri benzer iş gruplarında çalışan kişilerle tanışma – tartışma ihtiyacını,
 • mimar olmanın ve mimarinin olmazsa olmazı “eleştiri kavramını” ve dolayısıyla eleştirme işini,
 • faydalı materyal, döküman, pdf vs paylaşımlarını,
 • sektörel konularla alakalı gırgır – şamata – veryansın – itiraf ya da teşhirleri,
 • mesleki kariyer, teknik konularla alakalı fikir alışverişlerini,
 • ticari faaliyetler anlamında teklif alıp teklif verebilecekleri,
 • personel, yarı zamanlı freelance işler, çözüm ortağı arayışlarını..

Daha artırabiliriz.. Bunların pek çoğunu demin de söylediğim üzere instagram, twitter, facebook grupları – sayfaları, pinterest paylaşımları üzerinden gerçekleştirmekte..

Harbiden de internet üzerinden yaptığım araştırmalarda dişe değer mimarlık forumları, mimari üzerine forum siteleri, mimar forumları ya da artık ne ise hemen hemen hiç yok.. Hazırdakiler de hem karmaşık, hem güncelliğini kaybetmiş hem de fonksiyonel değil..

Sektörel forum sitelerine olan ilginin az olmasındaki başlıca nedenlerini kendimce analiz ettiğimde aşağıdaki sonuçlara ulaştım;

 • Üye olmanın verdiği zahmet ve çetrefilli süreç,
 • Gün içerisinde yeterince vakit ayıramama ve gizlilik endişeleri,
 • Yeterince kişiye ulaşamama endişesi,
 • Üye – içerik kalitesinin yeterli olmayışı,
 • Gerçekten kaliteli olanından haberdar olmama..

Haliyle yukarıdaki sebepler ve belki bir kaç tanesi daha mimarların ya da yan disiplinlerden meslek gruplarının kendi forumlarının ya olmadığı, ya çok niteliksiz olduğu ya da açıldıktan kısa bir süre sonra hemen kapandığını gözlemliyorum.

* * *

İşte tüm bunları bir araya getirdiğimde teknoloji çağının bir gerekliliği olarak online kalmanın bir gereksinimi olarak karmaşadan uzak ve gerçekten nitelikli paylaşımları barındıran yeni nesil mimarlık forumu kurarak sektöre kazandırmak istedim.

Sektörel konularda niş konuları işleyen ve sevilen pek çok mimarlık sitelerini hayata geçiren bir mimar webmaster olarak bu süreçte meslekten bir kaç arkadaşımın da içerik desteği ile ilk adımı attım.

Popüler sosyal medya hesaplarının günümüz dijital literatüründeki karşılığıyla “etkileşim alan” içeriklerine baktığımda sektörel paylaşımların da dahil olmak üzere en fazla bir kaç tweet dizisinden ve minik bi görsel, bir kaç kelimelik konuyu özetleyen şeyden öteye gitmediğini gözlemledim. Yani çılgınca bir içerik tüketimi söz konusu..

Hal durum böyle olunca tüketmesi kolay ama faydalı içeriklere ev sahipliği yapabilecek, üyeler arası etkileşimi yüksek tutma özelliklerine sahip, kullanımı – öğrenmesi ve kayıt olması son derece kolay ama bir forum sitesinin gereksinimlerini de üç aşağı beş yukarı karşılayabilecek mimari portal olması gerektiği sonucuna ulaştım. Yaklaşık 2 hafta her akşam iş sonrası bu olaya kafa yordum ve biraz hazır şablonlar, biraz özel yazılım desteği biraz da kendi dokunuşlarımla sonunda ortaya Mimarlarforumu.com gibi bir iş çıktı.

İsim (alanadı) konusunda jenerik, kısa, akılda kalıcı bir tercih yapmak istediğimde pek çoğunun kullanımda olduğunu gördüm. Bu sebeple mimarlar.online “Mimarlar Online” domainini de kaydedip foruma yönlendirdim. Bu sayede jenerik ve marka isimli mimari forum sitesi kurma hevesimi de gidermiş oldum. Ancak domain yenileme ücretleri Dünya’da en fazla tercih edilen / kullanılan “.com” dan bir hayli yüksek olduğu için lansmanı com ile yapmaya – ana siteyi de com’a kurmaya karar verdim. Bu kadar teknik ve belki de gereksiz detaya gerek var mıydı bilmiyorum ama sürece bu satırları okuyanları da dahil ederek samimi niyetimi daha iyi anlatma amacıma ulaşmış olacağıma inanıyorum.

O halde şimdi siz de mimarlık forumu’na üye olarak katkı sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir