Yerli otomobil TOGG hakkında bir kaç şey..

Tasarımıyla son derece çağdaş ve başarılı bulduğum Türkiye’nin Otomobil Girişimcileri Grubu (TOGG) elektrikli araçları için mutluluk verici şeyler hissediyorum.

Milli ve yerli değerlerimize, üretimlerimize sahip çıkmak bu değerlerin önemli noktalara ulaşması adına son derece kıymetli.

Bu noktada bazı salt eleştiri amaçlı yazılar – paylaşımlar oldukça rahatsız edici geliyor. Yabancı üreticiler – tüketicilerin gözünde bile başarılı puanlar almışken kendi ürünlerimiz  – üretimlerimiz için kötü – çirkin sıfatlar, komik yakıştırmalar yapmak eğer ciddiyse gerçekten komik, değilse daha da komik..

Nedenine gelecek olursam mimarlık forumu‘nda bu konu hakkında yapılan paylaşımlardan da göreceğimiz üzere oldukça enteresan yaklaşımların söz konusu olduğunu bilmek gerekir.

Misalen “Dünya’da fabrikası olmadan kendine ait otomobil üreten ilk ülkeyiz(!)” tarzındaki eleştiri için şunları söylemek gerek;

Ornegin ulkemiz’de uretim yapan yabanci firmalar, Toyota,Renault,Fiat gibi firmalar var ve bunlar bizim ulkemizde araclarini uretip satis yapiyorlar orta dogu ve avrupa pazarina. Buyuk ticari arac firmalari var, Mercedes(Aksaray) Ford(Izmir) bu firmalar Kamyon,Cekici ve Panelvan uretimi yapiyorlar ve hicbiri bize ait degil! Ornegin; en son yerli gozu ile bakilan Ford F-Max modeli %83 yerlilik oranina sahip fakat fikri mulkiyet haklari bize ait degil! Turkiye’ye ait yerli arac ureten bildigim kadariyla 3-4 Marka var. Temsa,BMC,Karsan,Anadolu Isuzu (Hepsi Ticari Arac Uretmekte) Yani soylemek istedigim. Bu saydigim Marka’larin fikri mulkiyetine sahip firmalarin hicbiri ”bu marka bizim degil!” demez.

Ziya Aslan adlı arkadaşımızın söyledikleri oldukça ikna edici.

Tasarımcının Pininfarina (İtalyan) tasarım atölyesi olması ise modern çizgilerin, pazarlamaya dönük amaçların bir yansıması olarak değerlendirilmesi gerektiğini de unutmamak lazım.

Yani eleştirirken dikkatli olmak lazım.

  • Tanitim gunu olan 27 Aralik, Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya cikisinin ve kurtulus savasi temellerinin atilmasinin 100. yili olması,
  • Arac’in ilk aciklanma saati 14:53’tur. ve burada 1453 ile Istanbul’un Fethi ile yine bir onemli donem olmasi
  • 19:23’de yapilan bir paylasimda da burada 1923 ile Cumhuretin kurulmasi

gibi atıfların sahiplenme duygusuna yönelik pozitif şeyler fısıldadığının da farkında olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir