Okumayı sevenlere..

Takip edenleriniz bilir, pek çok mimarlık sitesini hayata geçirdim. Şuan mimarlıkla ilgili yazılarımı kişisel blogumda paylaşıyorum. Durum böyle olsa da insanı inanılmaz motive eden harika yorumları ve naçizane ufak bir de takipçi kitlesine sahip olmak mutluluk verici (:

Gelen e-postalardan biri dikkat çekici ve mutlaka yanıt verilmek üzere büyük yük altında bırakıcı nitelikte.. O halde soruyu ve cevabımızı buradan isim vermeksizin paylaşmak istiyorum..

Merhaba

Kızım Mimarlık 1. sınıfta okuyor. Tavsiye edebileceğiniz öğrenmesinin kendisine yararlı olacak yazılımlar ve kaynaklar önerebilirmisiniz. Şimdiden teşekür ederim.

Ne güzel bir baba.. Ne güzel bir yaklaşım. Umarım küçük hanım da aynı yaklaşımda ve istek – arzudadır. Öyle olduğunu farzederek bir cevap hazırladım.

Mimarlık, pek çok meslek gibi sevmeden yapılamayacak bir iştir. Aslında sadece iş olarak görmek de son derece yanlış olacaktır. Bu durumu kabullenmek ve mimarlığı bir felsefe – yaşam tarzı olarak görmek yeni ufuklar açacaktır. İşin teknik, çizimsel ya da ne bileyim bilimsel boyutlarından çok aynı zamanda sanat dalı olmasından ötürü bolca yeni yapılar ve hikayelerini keşfetmek gerekir. Bunun için bir kaynak olarak ilk adımda Nicole Bridge – Mimarlık 101 kitabından başlayabilir.

Eskiz yapmaya ve eskizler incelemeye yönelik araştırmalar yapabilir bu meslek tutkusunu artıracaktır. Aynı zamanda çizim yeteneğinin ve düşünme yeteneğinin de gelişmesinde katkısı olacaktır.

Bu kurslarımı satın alarak / ya da bir şekilde ücretsiz olarak edinebilirse kesinlikle faydalı olacaktır. Tabi mimari projeler nasıl tasarlanır kursu henüz mimarlık 1.sınıftaki öğrenci için çok çok ağır gelecektir. Yine de faydasını görecektir.

Bu yazıyı okuyup halen bu kursları satın almayan dostlara da bu mimarlıkla ilgili Udemy kurslarının linklerini bırakayım ;

Mimari Tasarımlar Nasıl Yapılır?

Bu kurs daha eğlenceli ve kısa olup, tasarım, eleştiri, sanat, mimarlık felsefesi ve mimari tasarımlar üzerine atıp tutmalar’dan beyin fırtınalarından oluşmaktadır. Özellikle yeni başlayanlar için önerebileceğim özelliklerdedir.

Mimari Projeler Nasıl Tasarlanır?

Bu kursum ise daha fazla teknik detay ve mevzuat bilgisine odaklanan, piyasa pratiğine yönelik adımları öğreten bürokrasi içeriklerinden oluşan yine mimarlık bağlamında bir teknik kurs.

Programlar konusuna gelecek olur isem, CAD programı olmazsa olmazıdır bu mesleğin. Ki bunlar arasında piyasada en fazla kendine yer bulan ve benim de fazlaca tercih ettiğim kullandığım CAD programı olan AutoCAD öğrenerek işe koyulabilir. Bu programı öğrenmek bir amaç değil, bir araç olduğundan kısayol tuşları ve autocad ile hızlı – ileri düzeyde çizim yapabiliyor olmak inanılmaz derecede ileri taşıyacaktır kişiyi.

Sonrasında teknik çizim konuları ve mimarlık felsefesi ile mesleki tasarım etikleri üzerinde deneysel çalışmalar yapmak, bolca farklı kaynaklardan beslenmek de önemlidir.

Bu bağlamda mesleki terimlerin ve piyasa pratiğine yönelik ülkemizdeki yansımaların ve de ayrıca hayatta olan bazı ünlü Türk mimarlarımızın söyleşilerini takip edebilir. Bu noktada önerim  AYKUT KÖKSAL İLE MİMARLIK SÖYLEŞİLERİ programının tüm serilerini mutlaka izleyebilir (Bu yazı hazırlandığı an itibariyle sanırım totalde 16 bölümden oluşuyor). Bu videoları izlemek için şu linki ziyaret edebilirsiniz; AYKUT KÖKSAL İLE MİMARLIK SÖYLEŞİLERİ

Ve de yine ayrıca NETFLIX ‘te çok iyi mimarlık belgeselleri var. Bunları takip edebilir.

Mimari 3 boyutlu model oluşturma ve sunum programlarından SKETCH UP, VRAY, 3DsMax ya da ALLPLAN gibi programları da öğrenmesi gerekecektir. Bir tercih meselesi elbette tek bir doğru yok ama AutoCAD + Sketch Up + Sketch Up For V-Ray 3.6 +Photoshop + PhotoScape programları bana göre bu meslekte yeter de artar bile. Tabi fazladan program öğrenmek de göz çıkarmaz (:

Kitap okumayı seviyor ise çok güzel kaynaklar var. Hepsi kitaplığımda mevcut, büyük bir kısmını okudum. Bazılarını eş zamanlı okuyorum. Hepsi de çok güzel 🙂

20 TL’nin altında 30 harika mimarlık kitabı;

Modern Sanat Üzerine

Sinan’ın Mihrimah’ı

Kim Kimdir Serisi – Mimar Sinan Kimdir?

Sanat ve Felsefe Terimleri Sözlüğü

Modül ve Mimarlık

Fantastik Mimari

Mimaride Estetik

Mimarlar Dik Durur!

İnsanın Korunakları 2 – Mimari

Yağma Ülkenin Mimarı

Mimarlık Üzerine Bir Bilimsel Araştırma: Tasarım, Yöntem, Uygulama

Mimar Sinan’ın Gurbette Kiliseye Çevrilen Eseri

Türk Ahşap Konut Mimarisi

Doğu Batı Ayrımında Aslında Mimarlık

Mit ve Mimarlık

İslam Mimarlık Sanatı

Mimarlık ve Kadın Kimliği

Mimarlık Düşünmek Düşlemek

Mimarlık ve Sanallık

Mimarlık ve Tüketim

Sinemekan – Sinemada Mimarlık

Mimarlık Mimarlığımız

Mimarlık, Form ve Geometri

Mimarlık ve Felsefe

Gotik Mimarlık ve Skolastik Felsefe

Mimarlık Üzerine

Mimarlık Psikolojisine Öndeyişler

Mimarlık Anıları 1962 – 2012

Mimarlık 101

Osmanlı Dönemi Mimarlık Sözlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir