Güzel bir villa projesi..

Uzun süredir fırsat bulup proje incelemesi yapamıyordum. İçerik paylaşımı için değil, kendi ilham ve farklı tasarım kaygılarına olan açlığımı gidermek için olanından bahsediyorum.

Bir ara fırsatını bulup bugün bir Türk mimarımızın projesine rastladım. Öylesine etkileyici ve başarılı buldum ki gerçekten etkilendim.

Bu yapı bir müstakil konut projesi ve tasarım da firması İzmir’de faaliyet gösteren Mimar Mert Uslu‘ya ait. Kendisini tanımam ancak yaptığı işin fotoğraflardan ve çizim illüstrasyonlarından incelediğim kadarıyla hayranlık uyandırıcı olduğunu söyleyebilirim.

TÜRK MİMARİ FOTOĞRAFÇILIĞININ GELDİĞİ NOKTA..

Yapıyı çok iyi anlattığını düşündüğüm, mimarinin asla önüne geçmeyen ama bunu fotoğrafçılığın etkileyici teknikleriyle bütünleştirerek sunmayı beceren bir mimari fotoğrafçılık studyosu olduğuna kanaat getirdiğim ZM Yasa Architecture Photography ‘nin de yapının tasarımına dair önemli fikirler elde etmemize büyük katkı sağladığını söylemeliyim.

Aynı zamanda kontrast oluşturan renk ve malzeme tercihlerinin kadrana yakışan karelerle desteklenmesi de farkedilir düzeyde başarılı.

 

MİMARLIKTA YAPILAR SAHİPLERİYLE ANILIR

Mimarlık’ta konut yapıları sahiplerinin adlarıyla anılır. Z.M. evi, N.Ö Evi ya da direkt Ahmet Mehmet evi şeklinde.

Bu yapının adı da “Koray Arslan evi” olarak anılıyor mimarın websitesinde.

 

YUKARI – AŞAĞI ALGISI

Yapının persfektif veren çapraz fotoğrafına baktığınızda nerenin yansıma, nerenin gerçeklik olduğuna karar veremiyorsunuz.

Adeta şekilsel bir geometrik oyun gibi duruyor.

Bu, yapıya modernlik kazandırırken konsolların etkileyici ve zorlayıcı strüktüre sahip olması da en az plan çözümleri kadar başarılı bir algı oluşturmuş.

 

MEKANSAL ZONLAMA – YAPISAL TASARIM BÜTÜNLÜĞÜ VE AMAÇSALLIĞI

Kış güneşinin daha az eğimle daha yumuşak bir doğrusallıkla geldiği, yaz güneşinin daha sert – dik etki ile geldiği hesaba katılarak yazın serin, kışın ısınmaya yardımcı yapısal açıklıkların planlandığını yukarıdaki görsele dikkatli baktığınızda anlayabiliyorsunuz.

Yani o konsolların, bildiğiniz pencere boşluklarının hepsinin bir anlamı ve amacı var yapıda.

Bu da mimarın salt şekilcilikten uzak, estetik kaygı taşıyan cephesel kütle hareketlerinin amaçsallığını çok iyi kanıtlıyor.

Esasında bir yapıyı en iyi yerinde incelemek en doğrusudur. Yapıya dokunmak, merdivenlerinde yükselirken verdiği hissi anlayabilmek, mekanlarında soluyarak hissiyatı ifade edebilmek en doğrusu olacak ama şimdilik böyle bir planım da bu planın uygulanabilitesi de yok gibi duruyor.

Tabi olsa fena olmazdı. Dediğim gibi bu hisleri ve çok daha fazlasını almamı sağlayan fotoğrafçının ellerine sağlık diyorum bi kez daha..

 

PLAN ÇÖZÜMLERİ VE MEKANSAL DİYAGRAMLAR

Genel anlamda zemin katta misafir yatak odası, duş / wc, salon, yemek bölümü ve yüksek tavanlı oturma bölümü yer alırken bir üst kot’ta ebeveyin yatak odaları bulunuyor. Ve en üst katta ileride inşa etmeyi düşündüğüm kendi evimde olmasını istediğim hobi alanlarıyla, çalışma odası, genişçe bir teras, dinlenme odası, sauna vs bulunuyor.

Bu noktada naçizane ufak bir eleştirel görüşüm var, plan çözümleri ve katlara göre bu mekanların yerleşimini bu proje özelinde kaydadeğer ve başarılı bulduğumu belirterek eklemeliyim ki sanki 1.katta bulunan hobi mekanları, müştemilatın en üstte değil de bodrum katta yapılması daha iyi olabilirmiş. Bu noktadaki tercih misafiri üst katlara çıkarmamak olsa da en üst her zaman yatak odası için tercih edilen yerlerdir genel tasarım yaklaşımlarına göre..

E tabi dediğim gibi bu sadece ufak bi eleştiri, genel anlamda malzeme tercihlerinden tutun, mekansal planlamaya, hatta bahçe tanzimine kadar (peyzaj tasarımı kime ait bu bilgiye ulaşamadım o da çok iyi) yapının tasarımı ve yapıya dair mimarlık için söylenecek o kadar fazla güzel şey var ki..

Mert bey’i ve ekibini bu çalışmasından dolayı bir kez daha tebrik ediyorum. Türk mimarlığının geldiği, mimarlarımızın modern gereksinimlere ve efektiviteye sağladıkları katkıları daha fazla kişiye ulaştırmalarını umut ediyorum.

Yapıya dair daha fazla görsel ile tasarımcılarının yapıya dair geliştirme öyküsünü okumak için websitesini ziyaret edebilirsiniz; http://mertuslu.com.tr/isler/koray-arslan-evi

Son ufak bir noktaya da değinmeden yazıyı bitirmek istemiyorum. O da yatırımcının / işverenin ya da ev sahibinin artık adına ne derseniz deyin , bu muhteşem mimara güven duyan, yapının bu son ürün haline gelmesine değin harcamaktan korkmayan eli açık tavırlarının takdir edilesi olduğunu da söylemek isterim. Ayrıca böylesine mimarlıkla dolup taşan bir eve sahip olduğu için de ne denli şanslı olduğunu söylemeye bile gerek yoktur zaten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir