33 saatlik ıstırap..

Korkut ağabeyim, Türkiye’nin en büyük 2. camii Gaziantep Akkent Cami’sinde yaşanan (Ana kubbenin inşası için kurulan ahşap iskelenin çökmesi sonucu) hayatını kaybetti.

Twitter ve diğer sosyal mecralar ile tv haberlerinde yer alan detayları okuyup öğrendikçe üzüntüm kat be kat artmakta..

O, meslek etiği ve meslek pratiğini en zirvelerde yaşayan başarılı bir insandı. Rabbim, 2 çocuğu, Gaziantep mimarlık camiası ve ailesinin sabrını artırsın. Mekanı cennet olsun, nur içinde uyusun.

* * *

Yönetmeliklere, İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirlerinde, yapı denetim ya da sorumlu kamu kurum ve kuruluşlarında tedirginlik yaratacak bu hadise tüm ülkeyi yasa boğdu.

Gaziantep’in yerel basın mensuplarından Ökkeş Özekşi’nin twitter’daki paylaşımı;

33 saat süren arama kurtarma çalışmalarında ahşap iskele direklerinin arasında bir umut ışığı beklenirken.. O acı haberi öğreniyoruz;

İnsan ne diyeceğini bilemiyor. Uzun zaman oldu kendisiyle sohbet etmeyeli belki ama insan tanıdığı ve bildiği bir meslektaşını kaybedince gerçekten derin bir üzüntüye boğuluyor.

Acının dili dini ırkı ve yaşı olmaz.. Tanıdığı, tanımadığı da olmaz. O hiç tanımadığım biri de olabilirde hatta ben de.. Burada önemli olan içinde bulunduğumuz yüzyılın teknolojinin ve yapı – inşaat yapım tekniklerinin geldiği noktayı düşündüğümde diyecek bir şey bulamıyorum. Elbette kaderdir, elbette yaradanın takdiridir ancak büyüklerimizin dediği gibi; “tedbir senden, Takdir Allah’tan..”. Burada tedbir unsurları ve ahşap iskelenin ayrıca beraberinde tüm sorumluların sorgulanması, araştırılması ve bir daha benzer olayların yaşanmaması adına ahşap iskeleler başta olmak üzere bir içe kapanış, bir yakarış, bir mütevazılık temsilcisi olan bu yapıların birbiriyle çevresiyle ve dünya ile yarışır halde inşa edilme gayesinin nedenlerine doğru yolculuğa çıkmalıyız..

Yaşanan bu ıstırap verici olay hakkında değin(e)mediğim pek çok detaya Arkitera’da yayımlanan Ahmet Turan Köksal hocanın bu yazısından öğrenebilirsiniz. Kubbe yapım tekniklerinden tutun, olayın siyasi – ideolojik ve psikolojik yansımalarına kadar pek çok şeyi kendi üslubuyla anlatmış.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer