Amerika’da bir müze yapısı tasarımı incelemesi

Amerika’lı mimarlık firması Allied Works tarafından 2013 yılındaki bir yarışma neticesinde birinci seçilen bu yapı hem anıtsal niteliği olan hem de gerçek anlamda bir toplanma yapısı.

Ohio’da Scioto Nehri yanında yer alan 3 dönümlük mütevazı bir arsada inşa edilmiş.

Newyork, Portland ve Oregoda da ofisleri bulunan mimarlık firmasının en prestijli işlerinden biri olduğunu söyleyebileceğim bu yapı askeri müze ve hayatını kaybeden askerler için gerçek bir anıt niteliğinde tasarlanmış.

Yapının tasarımında en beğendiğim özelliklerini aşağıda sıraladım;

  • Strüktür elemanlarının cephede ahenkli dansı neticesinde oluşan dolu – boşluk etkisi güneşi içeriye son derece estetik bir davet hareketiyle dahil ediyor.
  • İç mekandaki dairesellikler hem avluya bakıyor hem de dışarıya bu da çok etkileyici.

Yapının iç avluya sahip olması ve tüm mekanlarının hem dışarıya hem içeriye bakar vaziyette planlanmasını gerçekten çok sevdim. Proje ve konsept olarak iç mekanda yapılış amacına uygun vaziyette anıtsal değeri olan hatıra elemanları sayesinde iç mekana betonun soğuk yüzünden arınık bir görünüm verilmiş.

Öte yandan cephedeki şeffaf renkli panellerin güneş vurduğunda içeride ne kadar güzel bir renk etkisi yarattığını da sanırım farketmişsinizdir.

2 Yorum

Yorumlarınız burada çok değerli !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir