Bitmeyen [sonsuz] tadilatların nedenleri..

Bitmeyen tadilatlar vardır.. Her sene en az 2 sefer tadilat ruhsatı alır bu projeler.. Habire bir yerleri değiştirilir ve bu değişiklikler taşıyıcı sistemi ya da plan çözümünü etkileyen kapsamlı tadilat olduğundan habire tadilat ruhsatı alınır, habire harçlar ödenir, bürokrasi aşılmaya çalışılır vs..

İşte bu yazıda bu tadilatların ana nedenlerini kısaca irdelemeye çalıştım.

Esas problemin mekansal ihtiyaçların proje senaryosu ve plan çözümlerinin ilk kurgulandığı esnada yeterli düşünmeye vakit kalmadığından kaynaklandığını ıspatlamaya çalıştım.

Şimdi yazının devamını okuyarak ne denli haklı olduğumu bir düşünün lütfeniniz..

Öncelikle mimarın işvereni doğru yönlendirmesi son derece önemli. İnşaat tamamlandıktan sonraki memnuniyetsizlikler, öngörüsüzlükler, pişmanlıklar ve değişikliklerin (tadilatların) çok büyük bir bölümü projenin ilk geliştirilme aşamasında işverenin dominantlığında ezilen proje müellifinin yeterli ve gerekli izahatı – sunuyu – projeyi ortaya çıkaramamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Mimarın esasında sonrayı düşünebilecek donanımda olmadığı (ne yazıkki) durumların da bu değişikliklerin ana nedeni olabileceğini de eklemeliyim.

Ancak çoğunlukla mimarın işi kaybetme korkusu, yeterli izahatı yapamayacağı endişesi herşeyin işverenin istekleri doğrultusunda geliştirilmesi gerektiği yanlışını rota kabul ederek iş geliştirmeye devam etme olayı da tetikleyici olabilmektedir.

***

Yani diyeceğim o ki; mekansal kurgu, yapısal kurgu ya da adına ne derseniz mimariye dair ne varsa işverenin yapması gereken mimara teslim olması, inanması ve güvenmesi son derece önemlidir.

Elbette mimar herşeyi öngöremeyebilir, elbette bazı ihtiyaçların belirlenmesinde mimarlardan daha iyi donanıma sahip kullanıcılar hatta işverenler de olabilir.

Dirsek temasında kalarak projeyi birlikte çözümlemek her zaman en mantıklısı ve tabi doğrusu olacaktır.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer