Bir kaç webmaster forumuna üyeyim. Faydalı ve oldukça zihin açıcı postlar okuyorum. Vakit buldukça bu mecralarda takılmayı da çok seviyorum. Bunlar wmaracı, R10 platformları.

Hem mimar blogger olarak daha güzel paylaşımlar yapabilmek adına da inanılmaz şeyler öğreniyorum. Maddi beklentim pek yok. Ancak en azından sitelerin masraflarını çıkarmasını beklerim. Öyle de sayılabilir zaten.

Bu yazımda ise sizlerle içeriklerinizi nasıl koruyabileceğinizi paylaşacağım. Yani saatlerce, günlerce emek harcayarak oluşturduğunuz içerikleri bir (ç)alma meraklısı gelip 10 saniyede emeklerinizi heba etmesinin önüne nasıl geçebileceğinizden bahsedeceğim. [adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’1110′]

Forumlarda benzer konuları açtığımda ya da kopya engeli vs. ile içeriklerin çalınmamasını nasıl önleriz diye yapılan paylaşımlara göz attığımda bazı enteresan tepkiler geldi;

  • Akademik anlamda tez vs. yazan adamlara işkence etmemek lazımmış,
  • Yok ödev hazırlayan uşaklar bu yazıları nasıl ödevlerine kopyalayacaklarmış da filan..

Arkadaş, adam akıllı ödev, tez hazırlamak için kopyala – yapıştır yapmaya gerek yok. Öyle ödev de olmaz zaten. O herif bırak yüksek yapmasın. Zaten yüksek yapma konusu da ayrı bir saçmalık da hadi neyse.. Yani herkes için değil , gösteriş yapma amacıyla yüksek yapanlardan bahsediyorum tahmin edersiniz öbürkü tipleri..

Neyse özünde özetinde bu tür iyi niyetli melekcan adamlara eziyet etmek olarak görmüyorum ben blog yazılarını engelleme olayını. WordPress sağ tık engeli nasıl yapılır? yazımda detaylıca anlattığım şeyleri okuyup kolayca uygulayabilirsiniz.

İçeriklerinizin çalınmasını nasıl engelleyebilirsiniz;

  • Sağ tık engeli koymanızı öneririm. Ben sitelerimde kullanıyorum. Ancak seçerek okuyanlara (benim gibi) işkence etmemek ve kullanıcı deneyimini maksimumda tutmak adına yazıların seçilebilmesini sağlarken ctrl + c ile mouse ile tutup herhangi bir text oluşturma dosyasına tutup taşınabilmesini önlüyor. Ufak bir css kodu ile ctrl + c yapınca kopyalamanıza izin verilmiyor uyarısı çıkıyor.
  • Diğer olayı ise sporx.com sitesinden arakladım. Şöyle ki; uyanık herifler sağ tık ve kopyalama engeline rağmen yazıları kopyalayabiliyor. Kopyalamanın önüne geçebilmek adına ctrl + p yazdır komutuyla tüm yazılarınızı yine seçerek kopyalayabilir. Bu durumun önüne ise yazdırma ekranında yazıları silerek geçebiliyoruz.

Artık kaynak kodundan ya da yazılara bakarak kopyalayan adamların kopyala + yapıştır yapmasına izin verebilirim 🙂 . En azından sitede kalma süresini artıracağından hem google nezdinde, hem de alexa nezdinde siteme pozitif katkı sağlayacaktır.

Alexa’yı neden sallıyorsun diyenlere ise hem site satışında, hem de tanıtım yazısı alırken insanların alexa değerine dikkat ettiklerini söylemekte yarar olduğunu buradan bir kez daha hatırlatayım.

Evet, bu yazımda mimar webmaster olarak sizlere faydalı içerikleri sundum. Ayrıca benzer yazıları blog ipuçları etiketinden de takip edebilirsiniz. Merak ettiklerinizi benimle paylaşabilirsiniz.