30 Yaşından sonra programlama öğrenmeye karar verdim. Bu öğrenimimi mimarlık – teknoloji bağlamında değerlendirmek istiyorum. Amacım akıllı ev teknolojileri belki enerji verimliliği sistemleri veya otomasyona dayalı bir geliştirme uygulamasını hayata geçirebilmek. Bu yazımda programlama dünyasına ilk adım olarak Dart Programlama dilini tercih etmemin nedenlerinden bahsedeceğim.

Herşeyden önemlisi yeni bir şeyler öğrenmenin kazandıracağı tarifsiz bir mutluluk. Yaptığım araştırmalar neticesinde ulaştığım sonuçları bu yazımda paylaşmak istedim. İşte dart dilini öğrenmeniz için bazı güzel nedenler..

10) 2011 Yılında tanıtılan oldukça yeni ama son derece güçlü bir yazılım dilidir

Teknoloji devi Google’ın imzasının olduğunu unutmayalım.

9) Yeni başlayanlar için pek çok avantajlara sahip

C++, C# veya Java gibi herhangi bir nesneye yönelik programlama dillini biliyorsanız, sizin için Dart dilini öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

8) Çok yerinde bir ilk dil tercihidir

Benim gibi daha önce hiçbir kodlama deneyiminiz olmamasına rağmen bir kodlama dili öğrenmek istiyorsanız Dart kesinlikle doğru bir karar.. Okuduğum bir çok blog yazısında Dart dilinin çok yerinde bir ilk programlama dili olduğunu öğrendim.

7) Açık kaynaklı olduğundan sürekli gelişime açık bir yazılım dili

Dart programlama dili açık kaynak kodlu olduğu için siz de geliştirebilir ve arkaplan kodlarına bakabilirsiniz.

6) Tek kodla IOS / ANDROID / WEB uygulamaları geliştirilebiliyor

Programcılar açısından tek bir programlama dilini kullanarak her platform için (Web, Mobil Android/iOS, IoT vb.) uygulamalar geliştirme

5) JavaScript’e veya çalıştığı sistemdeki özgün (native) dile çevrilebilme yeteneği

Dart’a çok yönlülük kazandıran bu özelliği sayesinde, Dart’ın yükselen trend programlama dillerinden biri olma özelliği var diyebiliriz.

4) Daha önce kodlama deneyimine sahipseniz işiniz çok daha kolay

Söz dizimi açısından Java ve C dillerini andırıyor olması, Dart’ı bu dilleri daha önceden öğrenmiş yazılımcılar için büyük bir avantaj sağlıyor. Diğer taraftan, kolay sözdizimi sayesinde Dart’ın JavaScript’den daha zahmetsiz öğrenebilebileceği kabul görmüş durumda.

3) Online derleyiciye sahip

Dart dilini öğrenirken herhangi bir ide kurmak için vakit kaybetmek yerine, online dart derleyicisi olan dartpad kullanabilirsiniz.

2) Asenkron çalışma olayına sahip

Aynı zamanda birden çok işlem yapabiliyor ve  bu sayede kullanıcı arayüzünün donması engelleniyor.

1) Hot reload özelliğine sahip

Hot reload özelliği sayesinde kodda yapmış olduğunuz değişiklik anında arayüze aktarılmaktadır.