NEDİR ? ————————-

Efsane Futbol Kart Oyunu; iki kişinin karşılıklı oynadığı veya tek başına da oynanabilen, 90’lı yıllardaki futbolcu kartlarından ilham alarak geliştirilen bir kart oyunudur.

Oyunu oynayabilmek için futbola ilgi duymak ya da futbol terimlerini bilmek fayda sağlasa da zorunlu değildir.

Oyunda şans faktörü kadar oyuncuların tercihleri de son derece önemlidir. Bu boyutuyla her oyuncu çektiği kartlara göre bir strateji belirler.

Ayrıca oyundaki bazı kartları doğru zamanda kullanma tercihi de kazananı belirleyebilir.

KARTLAR ————————-

30 Sıradan Futbolcu kartı          10 Ekstra özellik kartı

20 Yıldız Futbolcu kartı              10 Kaleci kartı

15 Aksiyon kartı                            5 Penaltı Kartı 

5 Korner kartı                              5 Serbest vuruş kartı 

Sıradan futbolcu kartları

Kaleci, defans, orta saha ve forvet pozisyonları ile bu pozisyonlar için; 1. SEVİYE, 2. SEVİYE ve 3. SEVİYE futbolcu kartları mevcuttur.

Futbolcu kartlarında oyuncunun resmi, seviyesi, adı, hangi pozisyonda oynadığı ve güç puanı yer alır.

En düşük seviye 1, en yüksek seviye 3’tür. Oyunda bulunan aksiyon kartlarında futbolcuların maç esnasında neler yapacağı, bu seviyelerin derecesine göre belirlenmektedir.

Sıradan futbolcu kartları; 8 Kaleci, 8 defans, 7 orta saha ve 7 forvet kartından oluşur.

Yıldız futbolcu kartları

Oyunda; kaleci, defans, orta saha ve forvet pozisyonları için 5’er adet yıldız futbolcu olmak üzere 20 adet yıldız futbolcu kartı bulunmaktadır.

Yıldız futbolcu kartları; sıradan futbolcu kartlarından farklı olarak hepsi 3.seviyede oynar. Sol üst köşesinde yıldız sembolü vardır.

Ayrıca bu kartların alt kısmında özel yetenekleri yazar. Her pas aldıklarında bu yeteneklerini oyuncunun isteği doğrultusunda kullanabilir ya da oyuncunun tercihi doğrultusunda hiç kullanılmayabilir de.

Aksiyon kartları

Aksiyon kartları hangi futbolcu için çekildiyse mevkisine ve seviyesine göre ne yapacağını söyler. Bir anlamda oyunun kaderini belirleyen kartlardır.

Toplam 15 farklı aksiyon kartında, defans – orta saha – forvet pozisyonları için oyuncu seviyesine göre (1.seviye, 2.seviye, 3.seviye) 3 farklı senaryo yer alır.

Oyuncular hangi futbolcusu için aksiyon kartı çektiyse o futbolcunun seviyesine ve mevkisine göre yazan senaryoyu uygular.

Korner, serbest vuruş ve penaltı kartları

5 adet korner kartı, 5 adet serbest vuruş kartı ve 5 adet penaltı kartı bulunmaktadır.

Bu kartlar, hangi futbolcu için çekildiyse o futbolcunun seviyesi için yazan senaryoyu uygular.

Korner, serbest vuruş ya da penaltı kartları ancak aksiyon kartında yazıyor ise çekilir. Örneğin aksiyon kartında; ”sert bir müdahale ile yerde kaldın.. Şimdi 1 serbest vuruş kartı çek!” yazıyorsa 1 adet serbest vuruş kartı çekilir. Penaltı ve korner kartları için de aynı örnek geçerlidir.

Kaleci kartları

Kaleci kartları da yine 1.seviye, 2.seviye ve 3.seviye olmak üzere üç farklı seviye için üç farklı senaryonun yazdığı kartlardır.

Kaleci kartları; ancak diğer kartlarda yazıyor ise çekilir.

Toplam 10 farklı kaleci kartı bulunmaktadır.

 

Ekstra özellik kartları

Ekstra özellik kartları, tıpkı aksiyon kartlarındaki gibi oyuncuya ne yapması gerektiğini söyleyen kartlardır.

10 Farklı ekstra özellik kartı bulunmaktadır. Oyunda maçın gidişatına, hatta doğrudan skora etki edebilecek şeyler yazar. Bir anlamda joker gibidir.

Ekstra özellik kartlarının her biri tek kullanımlık olup, maçın gidişatına göre oyuncu tarafından hamle sırası kendinde iken istediği zaman kullanabilir ya da oyuncunun tercihi doğrultusunda hiç kullanmayabilir.

HAZIRLIK ————————-

1.) Kartları ayırın!

 • Aksiyon, ekstra özellik ,serbest vuruş ,korner ,penaltı ,kaleci, sıradan futbolcu kartları ve yıldız futbolcu kartlarını ayırın.
 • Her bir desteyi kendi içerisinde iyice karıştırarak ortaya koyun.

2.) Futbolcu kartlarınızı seçin!

 • Sıradan futbolcu kartları destesinden her mevkiye 1 futbolcu kartı olacak şekilde toplam 4 adet kartı (1 kaleci, 1 defans, 1 orta saha ve 1 forvet) çekin.
 • Daha sonra yine sıradan futbolcu kartları destesinden rakibe göstermeden 4 adet futbolcu kartı daha çekin.
 • Son olarak yıldız futbolcu kartları destesinden kapalı olarak 2 yıldız futbolcu kartı daha çekin.
 • Oyuncular futbolcu kartlarını seçtikten sonra fazlalık futbolcu kartları discard edilerek kaldırılır.

3.) Takımınızı kurun!

 • Her oyuncu kendi futbolcu kartları arasından 5 as , 5 yedek futbolcu kartı belirler.
 • Oyuncular as futbolcu kartlarını kendi önüne kapalı olarak yerleştirir. 5 yedek futbolcu kartını elinde tutar.

4.) Ekstra özellik kartlarınızı seçin!

 • Her oyuncu, ekstra özellik kartları destesinden rakibine göstermeden rastgele 2 adet ekstra özellik kartı çeker. Bu kartları da maç esnasında kullanmak üzere kapalı olarak kendi önüne koyar.
 • Oyuncular ekstra özellik kartlarını seçtikten sonra fazlalık kartlar discard edilerek kaldırılır.

5.) Kartları yerleştirip artık maça başlayın!

NASIL OYNANIR ?——————

 • Oyuna başlayacak oyuncu kendi takımından seçtiği bir defans oyuncusunun ön yüzünü çevirir ve aksiyon kartları destesinin en üstünden 1 kart çeker.
 • Çekilen aksiyon kartında oyuncunun mevkisi ve seviyesine göre yapacağı şeyleri sesli olarak okuyup, rakibine gösterdikten sonra destenin en altına koyar.
 • Çekilen ilk aksiyon kartıyla birlikte artık maç başlamıştır.
 • Hamle sırası top rakibe geçtiğinde (top auta çıktığında, kaptırıldığında vs.) değişir. Eğer diğer oyuncu ilk hamlesini yapacaksa defans oyuncularından seçtiği bir futbolcusu için yine 1 aksiyon kartı çeker. (Yani oyun hep defanstan başlar)

KURALLAR————————

 • Oyuna başlayacak takım yazı tura ile belirlenir.
 • Maç süresi 10dk. olup maçlar tek devre olarak oynanır. Hamle süresi en fazla 10 sn.’dir. 10 Dakikanın sonunda en fazla gol atan kazanır. Maçta gol sesi çıkmaması halinde oyun berabere bitebilir. Penaltılara ya da uzatmalara gidilmesi oyuncuların istekleri doğrultusunda uygulanabilir.
 • Çekilen kartların sesli olarak okunması ve rakibe gösterilmesi zorunludur.
 • Galibiyet 3 puan, beraberlik 1 puan, mağlubiyet 0 puandır.
 • Rakip oyuncu topu auta gönderdiğinde ve gol attığında oyun yeniden defanstan başlar.
 • Ceza ya da sakatlık nedeniyle boş kalan mevkilere pas atılması halinde hamle sırası rakip takıma geçecektir.
 • Yıldız futbolcular her pas geldiğinde bir seferliğe mahsus kart değiştirme özelliğine sahiptir.
 • İki sarı kart gören ya da sakatlanan futbolcu oyundan atılır. (Bir futbolcunun sarı kart, kırmızı kart görmesi ya da sakatlanması aksiyon kartlarında yazar.)
 • Oyuncu değişikliği, sakatlık, kart cezası nedeniyle çıkan futbolcular bir daha oyuna giremez. Bu kartlar discard edilir.
 • Her takım, kaleci dahil 5 futbolcudan oluşur.
 • Her maçta yalnızca hamle sırası sizdeyken ve en fazla 3 oyuncu değişikliği yapabilirsiniz.
 • Oyuncular serbest vuruş, korner ve penaltı kartlarını kalecisi dışında herhangi bir futbolcusu için çekebilir.
 • Ekstra özellik kartları, maç esnasında hamle sırası sizdeyken aksiyon kartı çekmeden önce kullanılır. Ekstra özellik kartı kullanıldıktan sonra discard edilir.
 • Galibiyet golü atan takımın oyuncusu, kendi takımından oyunda olan herhangi bir futbolcusunun seviyesini yükseltebilir. Seviyesi yükseltilen futbolcu kartı, rakip gol attığı takdirde eski seviyesine döner. (Örneğin; skor 0 – 0 iken gol olursa, seçtiği futbolcu; 1.seviye iken 2.seviye olur. Ya da 2.seviye iken 3.seviye olur.)
 • Efsane Futbol Kart Oyunu’nda; Toplam 50 futbolcu kartı ve 10 farklı ekstra özellik kartı olduğundan dolayı 5 farklı takım kurulabilir. Bu da arkadaşlarınızla turnuva şeklinde oynayabileceğiniz anlamına geliyor.
 • Ekstra özellik kartlarından biri olan; ”maç penaltılara gitti” kartı kullanıldığında, maç tamamlansa bile oyun penaltı atışlarıyla devam eder. (oyuncular sırayla penaltı kartı çeker. Karşılıklı 5 penaltı atışının ardından kazanan çoğunlukla belirlense de eşitlik bozulmadığı takdirde, kalecisinin güç puanı fazla olan takım maçı kazanmış sayılır.)

Site Footer