Genç mimarlar için kendini pazarlama rehberi

Genç mimarların işverene karşı kendini iyi anlatması adına yapmaları gereken bazı şeyleri bu yazıda paylaştım.

Kendini işverene iyi anlatmak derken, bazen milyonları bulan dev yatırımları için karşısında bu meslekte 30 seneyi devirmiş bir mimar görmek ister bazı işverenler.

Böyle durumlarda mimarın ağzıyla kuş tutsa yaranamayacağı ve karşıyı ikna edemeyeceği rahatlıkla söylenebilir. Oysa burada bazı gözlemlerimi ve düşüncelerimi bu tezi çürütmek adına sizlerle paylaşacağım. Öyleyse hemen geçelim bu ön yargıyı nasıl kıracağınız konusuna;

  • Okuldaki başarılarınızı kendinize saklayın. Profesyonel hayatta akademik geçmişinizin bir önemi yok!

Falanca projemde şöyle yapmıştık , filanca okul projemde böyle yapmıştık gibi cümleleri bir kenara bırakmalısınız. Eğer bu işi almak ve artık konunun okuldan açılmasını istemiyorsanız okul – fakülte – üniversite gibi kelimeleri nasıl havada uçak düşmesi, uçak kaçırma gibi kelimeler hostesler tarafından kullanılması yasak ise sizin ofisinizde de bu cümleleri kurmamanız gerekiyor.

Tabi bu maddenin bir iş başvurusunda değil, proje işi almaya çalıştığınız kendi işinizi yaptığınız bir anda geçerli olduğunu unutmayın. İş başvurularıyla ilgili başka bir yazı kaleme alacağım.

  • Varsa daha önce yaptığınız büyük, bilinen projelerden bahsedin, resimler fotoğraflar gösterin.

Eğer bu varsa ve örnekleri çoksa bu dediklerimin bir önemi yok (: hemen başka bir yazımı okuyun. Ama eğer yoksa ve büyük projeler için referans gösteremiyorsanız bu durumda genç mimar olarak yapmanız gereken şey bu işi referanslarınız arasına eklemek için daha önce çalıştığınız ofislerle birlikte yaptığınız işleri saman altından anlatmak olacaktır.

  • Olduğunuz gibi görünün, göründüğünüz gibi olmayın!

Görünümünüzü olmak istediğinizden ya da algılanmak istediğinizden farklı algılayabilirler. Ama kesinlikle olduğunuz gibi doğal görünmeye çalıştığınızda işler hep yolunda gidecektir.

Kendinizi ve yeteneklerinizi pazarlamak için özlüğünüzden ,benliğinizden, kimliğinizden ve prensiblerinizden taviz vermek zorunda değilsiniz.

  • Kurduğunuz cümlelerin keskin, emin ve doğru olmasına özen gösterin. Muğlak , güvensiz, olabilir , galiba gibi cümleler kurmaktan uzak durun!

Bunu 30 yıllık mimarlar yapabilir. Onlar için normal karşılansa da genç mimarların işverene kendini ikna ederek işi alabilmesi adına güvensiz emin olmayan cümleler kullanmak işi kesin surette kaybetmeye vesiledir. Kurduğunuz cümlelerin doğru ve güvenilir olması için bilgileri sağlam kaynaklardan öğrenmeniz gerekiyor. Bilgileri bilmeniz ve gerçekten bilmeniz gerekiyor. Çekmeler, çıkmalar, emsal, bahçe mesafeleri vs .vs..

  • Egoist, kendini beğenmiş ve böbürlenen, tok satıcı rolünde bir genç mimar olarak algılanmak son yapacağınız şey olmalı!

Mütevazılık her zaman kazandırır. Alçak gönüllü olmak, tevazu göstermek, alttan almak ve eğilmek kavramlarını kendiniz ezdirmek tabiri ile karıştırmayın. Ama bu çizgiyi çok iyi ayırın.

Genç mimarlara mutlaka okuması gereken tavsiyeler hakkında değerlendirme

genc-mimarlara-tavsiyeler

[adinserter block=”8″]

Genç mimarlara tavsiyeler yazımı aslında yeni mezun mimarlar için tavsiyeler başlığıyla da sunabilirdim ama her yeni mezun kendi ofisini açmıyor. Kendi ofisini açmak ve mimarlık yapmak arasında tabi ki epeyce farklar var.

Mimarlık mesleğinin yıllandıkça güzelleşen ve Mimar Sinan’ın en güzel eserlerini 60’ından sonra yaptığını düşündüğünüzde genç mimar olmanın öğrenme süresini artrırmak adına önemli olduğunu belirtmekte de yarar var.

[ilgili_yazi id=’807′]

Genç mimarlara tavsiyeleri bir genç mimardan dinlemek ayrı bi olay ama 30’unda bir mimar kişisi de çok genç sayılmaz. Yeni mezun mimarlar için iş bulma rehberi yazımı da okumanızı şiddetle öneririm. Merak ettikleriniz ve tamamlamak istedikleriniz için yorum bölümünü kullanmayı unutmayın.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer