Başlık neyi anlatmak istediğimi anlatmasına karşın teknik olarak bir hayli düşük ve saçma gelebilir. Ayrıca biraz fazla popülist.. Bunun farkındayım ve bundan rahatsızlık da duymuyor değilim ama nedense daha farklı bir başlık kullanmaya üşendiğimden bunu değiştirmeyeceğim. En azından daha samimi geliyor kulağa..

Bu yazımda apartmanlara ve sitelere tıkılan modern kentli insanların hayallerini süsleyen müstakil evler için kendimce fikirler derlemeye çalışacağım.

Ferahlık hissi sağlayan iç açıcı bir cam bitki havuzu

Bakımı çok zor olmayan bitkilerin kullanıldığı ve mümkünse 4 mevsim yeşil kalabilecek canlı bitkilerin bulunduğu bir iç bahçe unsuru mutlaka olmalı. Üzeri açık olmalı. Çünkü doğal hava koşullarına çıplak gözle tanıklık edebilmeliyim. Bu şekilde evin içerisine dış dünyayı “doğayı” alabilmiş olacağım.

Tabi bu alan doğrudan doğruya evin içerisinde bir dış ortam yaratmak olacağından bu camların yalıtımı, dayanıklılığı da oldukça önemli hale geliyor.

Canlı bitkilerden oluşan bir yeşil duvar

Bu kesinlikle yemek – mutfak kısmıyla ilişkili olmalı. Kesinlikle iştah açıcı ve zindelik uyandırıcı bir görünüm sağlayacaktır. Ayrıca mekanlara doğayı kabul etmenin biraz da olsa şatafatlı bir boyutu.

Yine dikkat edilmesi gereken kısım bu bitkilerin bakımının zor olmaması. Börtü böcek haşere barındırmaması. Aynı zamanda bunları sağlarken insan sağlığı adına tehdit oluşturabilecek maddelerin kullanımına müsait olmamalı. Bu şekilde mekanı zengin, ferah, sağlıklı ve zinde gösterecektir.

Olmazsa olmazlardan; kış bahçesi

Tamamen yapıdan ayrı, yönetmeliklerdeki tanımlarına uygun (!) sökülür – takılır açılır – kapanır cam paneller ile inşa edilen hafif çelik veya prefabrik bir kış bahçesi.  Örneğin yukarıdaki örneklerde bir kaç harika tasarımı inceleyebilirsiniz. Pinterest’te zibilyon tane alternatif tasarım var..

Mini şelale , havuz, şelale, barbekü..

Su öğesi müstakil bir yaşamda olmazsa olmazların başında gelir. Açık oturma alanı ise dış dünyayla bütünleşmeye olanak tanır. Ayrıca bir kaç kulaçlık büyüklük yeter de artar.. Barbekü ise açık oturma alanı gibi evin dış dünyaya açılan kapılarından biridir.

Havuz kenarı oturma alanı..

Açıkçası sıcak yaz günlerinde günün yorgunluğunu bu havuzda atarak istirahat etme fikri gerçekten keyifli görünüyor. Olabildiğince basit, köşegen ve sert malzemeden olması daha fonksiyonel geliyor.

Şimdilik bu kadar, bu yazının devamı gelecek..