İlk mimari projenin stresli hikayesi

Ünlü mimarların söyleşilerini dikkat ve büyük bir hayranlıkla izlemeyi hep sevmişimdir. Geçtiğimiz günlerde katıldığım Architect At Work etkinliğinde de NSMH (Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri) kurucusu Mimar Nevzat Sayın‘ın ahşap temalı üretimlerini paylaştığı dinletide aynı dertlere ünlü mimarlarımızın da sahip olduğuna şahit olunca biraz mutlu oldum.

Bu kaygı yeni bir iş geldiğinde duyulan ”acaba bu işi de kıvırabilir miyim?” sorusuyla eşdeğer..

Yeni bir projenin mimarın donanımı, uzmanlık alanı ya da tecrübesi ne kadar geniş, büyük veya fazla olursa olsun heyecanla karışık ürperti hissettirmesi kadar doğal, olması gereken bir duygu olduğu konusunda artık kuşkularım yok.

Bu yazıyı da okumalısın;

Mimarın bir günü nasıl geçer?

Mimarlar nasıl iş alır? Yeni bir projeyle tanışmanın merak dolu ilk dakikaları nasıl olur?

vaziyet-plani-gorsellestirme
Proje alanını ve 2 bloktan oluşan yapı kütlelerini gösteren vaziyet planı çalışması mimari görselleştirme çalışmasını görüyorsunuz. Arka bahçedeki otopark alanını, binaları ve çevre yolları görmektesiniz.

Projeyle tanışmam bir çok mimarlık ofisinin deneyimlediği gibi birilerinin vasıtasıyla gelen telefon fitiliyle ateşlenir. Sonra işveren ofise gelir ve proje hakkında isteklerini sıralar. Mimar bu konuda ortaya saçılan bazıları saçma, bazıları absürt olsa bile işverenden gelen tüm istekleri beyin havuzunda derleyerek güven verici bir konuşma yapmaya başlar.

Bu güven verici konuşma daha önce yaptığı işleri, deneyimlerini ve diğer benzer referanslarından vereceği örneklerle devam eder.

İşte benim bu projeyle tanışmam da böyle olmuştu.

Proje ne projesiydi ve neredeydi? İşverenin istekleri nelerdi? Ben neler sundum şimdi ona bakalım..

mimari-proje-alani
Proje alanını google maps ile buraya gömmeyi beceremedim bu nedenle ekran görüntüsünü kent içerisindeki yerini göstermek amacıyla bu şekilde ekledim. İnşaat neredeyse tamamlanmış durumda olduğu görülüyor.

Şimdi biraz projeden bahsedecek olursam, proje Gaziantep’in Güneykent Mahallesi’nde Zemin + 4 Normal kat imarlı bir yerde imar planına göre karşısında park olan bir açılı parselde planlanıyordu.

Planlanıyordu diyorum çünkü ortada tahmin edeceğiniz üzere ne proje, ne bina ne de yıkılmayı bekleyen bir yapı söz konusu.

Yani önünüzde bomboş bir kağıt, işverenin istekleri ve ofisi açtığınızda ilk orta çaplı sayılabilecek bir reklam nitelikli iş söz konusu..

Parselin önünde yer alan çocuk parkı alanı iki bloktan oluşması planlanan bu konut projesinin çıkış noktasıydı. Yani dairelerin büyük kısmı bu parka baktırılması gerekti. Yapı strüktürü bakımından betonarme plan döşeme tercihi söz konusu olduğundan tavanın ortasından geçecek kirişleri kimse istemezdi. Yani yapının kurgusal zeminin işleve büründürürken iskelet sistemini de iyi planlamak gerekiyordu.

Bazı işler paradan daha önemlidir, hele de ilk işiniz ise..

Projenin erken faz çalışmalarından bahsetmeye başlayacak olursam diğer detayları atlayarak işverenim olan Tuğra Osmanlı İnşaat‘ın ve benim mütabık kaldığımız çözüm şekli katta 5 adet 90 – 110 metrekare arası 2+1 daire olmasıydı. Yani toplamda 4 normal kat olduğu, zemin katlarda daire olmadığı düşünüldüğünde 40 adet 2+1 daireden oluşan güzel , sevimli bir konut projesiydi üzerinde çalışacağım proje..

Katta 5 adet 2+1 konut projesi nasıl olmalıydı?

Plan çözümleri, projenin konsepti de dahil pek şeyden öncelikli. Hele de proje bölgemizdeki diğer konut projelerini incelediğinizde bunu daha iyi anlarsınız. Mimari tasarıma başlamadan önce çevresel verilerin mimari projeye etkileri konusunda proje alanına bir kaç ziyarette bulunarak bölgeyi çıplak gözle analiz etmeye başladım. Analizlerim neticesinde plan kurgumu sınırlandıran istekleri de derleyerek aşağıdaki plan çözümlerinde bir araya getirdim.

Tabi bunları yapmak kolay olmadı. Yukarıdaki resimlerde son resmi görüyorsunuz (: .Bu raddeye gelene dek ne devinimler ne evrimler geçirdi projem hiç sormayın.

Firma ismi ve gelenekleri doğrultusunda çok kısıtlı bir zaman içerisinde hazırladığım iyiye yakın sunumları da metrekarelerle birlikte yukarıdan inceleyebilirsiniz. Ama daha çok dikkat etmenizi istediğim şey plan çözümü.

Katta 5 daire ve 3 tanesi ön cepheye bakması zorunluluğu plan çözümünü buraya zorladı. İçime çok sinen bir proje olsa da ortak kat holü tek kollu merdiven şeklinde değil de iki kollu sahanlıklı çözülseydi daha az alanda halledilebilirdi diye şimdi iç geçirmeden edemiyorum. Tabi bu büyük görüntü ortak merdiveni kat holüne işlemediğimden kaynaklı da olabilir.

3 Farklı daire tipinin söz konusu olması satışları şekillendirmesi ve fiyatlandırma politikası bakımından zenginlik yarattı. Bu zenginliğin aşağıdaki yazımda paylaştığım konut satışlarını artıracak mimari faktörler içerisinde yer alma durumu da oldukça olası.

Plan çözümleri bakımından işler zorlayıcı olsa da sonuçlar bina kütle hareketlerini şekillendirici bir kıvama gelmişti. Bu cephe tasarımında bir fırsat, kolaylık ve konsept yaratma adına keyifli başlangıç anlamına geliyordu.

Cephe tasarımı için yerel ipuçları, malzeme tercihleri ve bütçeyi zorlamayacak estetik kaygı unsurları gerekiyordu..

mimari-projenin-hikayesi

Cephe tasarımını şekillendirirken başvurduğum kaynaklar, yöntem ve çıkış noktalarım;

  • Bölgedeki ve özellikle de komşu binaların cephe tercihleri, hareketleri malzemeleri.
  • Balkonların , dolu – boşluklarla olan tamamlayıcı ilişkileri.
  • Monotonluğu kırmak, cepheye estetik kaygı doğrultusunda hareket kazandırmak adına yatay fugalarla biraz da renk farklılığıyla en üst katları koparmak.
  • Binalara fazla yatay algıyı kırması için yükselti hissi verecek ve tüm katlar boyunca sürekliliği sağlanan sahte cephe kolonları.

Aşağı yukarı yukarıda saydıklarım dışında bir çıkış noktası yoktu. Bunları güzel bir renk harmonisi ile biraz da hemen her mimarın yaptığı mimari görselleştirme üç kağıtlarıyla süsleyerek servis etmek de işin en son aşamasıydı. Görselleştirme olayına başka bir yazıda ayrı bir parantez açarım ama aşağıdaki render bu amaçla hazırlanan bir başka görsel..

mimari-proje-render-gece-gorseli

Tasarıma dair söylediklerim kadar söylemediğim bölümler de var. Aklıma ilk bakışta gelenleri hatırladıklarımı paylaşmaya çalıştım.

Mimarlık hizmetleri ve mimari danışmanlık konularıyla alakalı referanslarımı, çalışmalarımı bir portfolyo sayfası oluşturarak da paylaşacağım zamana kadar bu şekilde hikayeleriyle paylaşmaya çalışacağım.

İlginizi çeker mi bilmiyorum ama mimarlar nasıl tasarlar başlıklı bir yazımda da işimizin iki çizikten ibaret olduğunu sananlara yönelik keyifli sayılabilecek bir anlatımla yazdığım teknik ipuçları yer alıyor.

Tasarımımla, fikirlerimle ve bu ilk proje hikayemle ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

13 Yorum

Yorumlarınız burada çok değerli !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir