iRig Mic Cast HD nedir? Bu yazımda evde kayıt almak ve müzikal paylaşımlarda bulunmak isteyenler için iRig Mic Cast HD inceleme, iRig Mic Cast HD tanıtımı ile yorumlar paylaştım.

Boş değil, hoş vakitlerini müzikle geçirenler için enstruman, müzik ekipmanları çok değerlidir. Ve de biraz bu işlerin içerisine girdiğinizde göreceksiniz ki bu alem apayrı bir derinliğe sahip..

İnsanı alıp götüren ezgilerin, darmaduman eden sözlerin ve ruhunu okşayan melodilerin arka planında büyük emekler, yıllar – yollar – harcamalar ve özveri saklıdır.

iRig Mic Cast HD ne işe yarar?

İşte bu yazımda da müzik – ses bilimi ve teknolojileri ile yakından ilgili süper ötesi, muazzam hatta harikulade.. Yok yok olmadı.. Fevkaladenin de fevkinin de fevkinde.. Neyse fazla abartmayalım 🙂 Bir harika üründen bahsedeceğim.

Teknoloji sitelerindeki gibi bir inceleme yapmak isterdim ama hem alanım değil, hem de herkes bildiği işi yapmalı.. O yüzden teknik donanımlardan, nicelik değerlerinden yoksun ama uygulamaya yönelik harika bir ürünün tanıtımını, önerisini ya da incelemesini artık ne derseniz paylaşmak istedim. Reklam filan değil, aşağıda resmini göreceğiniz üzere satın alıp direkt olarak kendi deneyimlerimi paylaşacağım.

iRig Mic Cast HD

Ürün henüz yeni ve evde kendi çapında müzikal üretimler yapanlara yönelik harika deneyimler yaşatıyor.. Adı iRig Mic Cast HD.

Hepi topu 7 – 8 cm’lik bir ürün.. Ama çok maharetli.

Esasında ben Roland Go Mixer Pro satın alıcaktım. Sonra bir müzik marketin satış temsilcisinden güzel bir öneri alarak son anda aniden bunu almaya karar verdim. Hem telefonumla uyumlu diil (Xaoami Mi Note 10) hem de androidlerde senkronizasyon problemi olabiliyormuş. Bir de effekt vs. için PC’den Cubase tarzı yazılımları kullanmak gerekiyor ki bu da bi ton iş.. Ayrı bir uzmanlık vs..

İşte şunun güzelliğine bakın;

iRig Mic Cast HD 3

Evde gitar kaydı yapmak, çalıp söylemek ya da bağlama gibi farklı enstrümanlarla birlikte kayıtlar almak için ideal bir ürün. Fiyat olarak cidden biraz tuzlu olsa da ürün elinize ulaştıktan sonra bir kaç kayıt alıp düzenleme yaptığınızda filan parasını hakettiğini göreceksiniz.

Cihazın üzerinde çok fazla tuş yok. Kafa karıştıracak en ufak olay yok.. En hızlı şekilde en mükemmel sonuca sizi ulaştıracak bence.

Ben yaklaşık 10 yıla yakın süredir klasik gitar ile ilgileniyorum. Kendimce bestelerim vs. var.. Eşe dosta ahbaba çalıp söylüyoruz.

İşte şöyle kafa karıştırmayan, kullanımı kolay.. Elli sefer PC – Telefon aktarımı gerektirmeyecek bir ürün ve program arayışım vardı. iRig Mic Cast HD hepsini çözdü.

Youtube olayı henüz patlamamışken bir kaç denemem oldu ve kendimi göstermek pek istemedim.. Yani özel bir sebebi yok elbette.. Sadece bir tercih olarak ön yüzde olmak istemedim. Artık bu kadar fazla popülerleşmiş durumdayken bu çekinceden ya da ne bileyim bu tercihten de vazgeçtim diyebilirim. Bu vazgeçiş youtube’da müzikal üretimleri paylaşmamın kapısını araladı. Yazımın sonunda bir video paylaştım bakalım.. Umarım beğenirsiniz (:

Nasıl çalışıyor? Fiyatı nedir?

Cihazı normal bir mikrofon gibi kullanamıyorsunuz. Yani ne yaptıysam normal telefon kamerasındaki sesleri bu cihazla kullanamadım. Kendi özel uygulaması var. Hem android hem de ios için kablo, uygulama mevcut. Ancak o uygulama üzerinden kayıtlar alabiliyorsunuz.

Ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Ancak dezavantaj olarak ya da eksi puan olarak artık adına ne derseniz bilmem ama bu uygulamada bazı effektler hatta dışarı aktarma bile uygulama içi satın alma yoluyla premium özellikler arasında yer alıyor. Haliyle lan bu kadar para verdik, bunu da verelim diyor insan.. Sonuç olarak yaklaşık 110 TL tutarında ekstra yazılımlarını effektlerini de satın aldım (:

Ürünün ham fiyatı internette farklılık gösterse de ben Zuhal Müzikten 940 TL gibi bir rakama satın aldım. 1 günde de elime ulaştı. Yani totalde yaklaşık 1040 TL gibi bir tutara maloldu bana.

Bunlara ilave olarak aşağıdakileri de benim müzikal aletlerin – aparatların arasına ekledim bu kadar masrafa girmişken;

Belki ileride bunların da inceleme yazılarını sizlerle paylaşabilirim.

Neden böyle bir mikrofona ihtiyaç duyasınız ki?

Amatör olarak kendi bestelerinizi, müzikal çalışmalarınızı paylaşmak istiyorsanız ya studyoya gideceksiniz, ya normal telefon standartlarıyla kayıtlar alıcaksınız ya da ciddi yatırım yapıp single – albüm filan çıkaracaksınız.

İşte bu mikrofon tek başına pek çok olayı hallediyor. Bu ihtiyaçları karşılıyor diyebilirim.

Ev studyosu kurmak isteyenler için belki ilk adım olarak görülebilir.

Ya da ropörtaj veya hareketli mobil video çekimlerinizde aşırı güçlü manyetiğini telefonunuza yapıştırarak bu süper mikrofonu kullanabilirsiniz.

Ürünün resmi youtube tanıtım videosuna aşağıdan göz atmak isteyebilirsiniz;

Nasıl kullanılıyor?

Ürünle birlikte gelen ücretsiz yazılımı çözmem tam 2 akşamımı aldı. Epey kurcaladım.. Sonunda sezgisel arayüzü sayesinde olayı çözdüm.

Yine bir dezavantaj olarak bu uygulaması (iRigRecorder), biraz hantal ve aşırı derecede pil tüketiyor.. Adeta sömürüyor.. Ve az önce de söylediğim üzere uygulamada hemen herşey extraya gidiyor.. Ne yazıkki her güzelin bir kusru var işte.. Bu denli güzel bir cihazı ve yazılımı da eksiksiz bulmak zaten olmazdı.

Ve son olarak cihazın performansını merak edenler için aşağıdaki videoyu bırakıyorum;

https://www.youtube.com/watch?v=DC_2qHXruZI

Ürün hakkında deneyimlerimi bu yazıdan devam etmeyi düşünüyorum. Farklı şeyler oldukça bu yazıyı güncelleyeceğim. Merak ettiğiniz diğer şeyler için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.