Kartal’da çöken binanın düşündürdükleri

İmarı 3 kat olup, tamamen ruhsatsız ve iskansız şekilde önce 3 kat olarak sonra 10 kat olarak inşa edilen ve son haberlere göre 21 vatandaşımızın çok üzücü şekilde hayatını kaybettiği İstanbul Kartal’da çöken bina haberi hepimizi derinden yaraladı.

Aynı aileden 9 ferdin bu çürümüş binada yaşam mücadelesi vermesi, ihmaller ve yanlışlıklar zincirinin hangi halkasından kaynaklandığını devletimizin tüm kademeleri birlikte düşünerek medya önünde kamuoyuyla paylaştı. Keşke bu tür olaylar hiç yaşanmasa.. Keşke gerekli denetimler ve soruşturmalar bu tür olayların ardından yaşanıyor olmasa..

Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum bey, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda aynı bölgedeki 10 riskli bina için gerekli risk tespitleri ve mühendislik analizlerinin Bakanlık tarafından ücretsiz şekilde yapılacağını paylaştı. Ancak olan oldu artık.. O yıkılan binadaki canlar geri gelmeyecek ne yazıkki..

[adinserter block=”1″]

[ilgili_yazi id=’1123′]

İmar Barışı gelecekte bu tür faciaların nedeni olabilir mi?

Binaların depreme dayanıklı olup olmamasıyla değil de, sisteme ve imara kayıtlı olup olmamasıyla ilgilenerek belirli bir harç karşılığında insanları imar barışı belgesi sahibi yaparak bu sorumluluğu üstlenmek de son derece endişe verici.

Binaların Depreme dayanımı için Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında artık son yıllarda inşa edilen modern binaların bile yönetmelikte bahsi geçen standartları sağlamadığı düşünüldüğünde bu imar affıyla onay alan binaların sorumluluğunu kim üstlenecek.

Sultanbeyli’de istinat duvarı çökmesi, Kartal’da Bina çökmesi, Kadıköy’de … , Eminönü’nde… Bilmem nerede…

Deprem ülkemizin unutulmaması ve üzeri kapanmaması gereken ve son olarak halı altına süpürülmemesi gereken bir gerçeği.

Bu gerçeği düşünerek, bilinçli mimarlar ve mühendisler yetiştirip gerekli risk analizlerinin Bakanlık tarafından ücretsiz yapılması gerektiğine inanıyorum. Riskli yapı tespiti oturanların insiyatifine bırakılmamalı. Siz ne düşünüyor sunuz?

2 comments On Kartal’da çöken binanın düşündürdükleri

  • Allah, ölenlere rahmet eylesin. Acı bir olay oldu herkes için. 99 Depremi’ni de hatırlattı bizlere. Önlem almak lazım. Duyarlı olmak lazım. Tedbiri elden bırakmamak lazım. Deprem bölgesinde bulunup da bu kadar güçsüz bina sanırım başka hiçbir metropolde yoktur…

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer