Kendi kitabınızı nasıl bastırabilirsiniz?

Kitap nasıl yayımlanır? Kitap yayımlamak için gereken adımlar nelerdir? İşte bu soruların yanıtlarını bazı yayınevleri ile yaptığım mail trafiğiyle sizlerle paylaşacağım.

Bu nereden çıktı diyebilirsiniz belki ama üzerinde çalıştığım güzel bir konu ve bazı verileri bir kitapta derleyip toparlamak istedim. Bu sebeple bazı yayın evleriyle iletişime geçtim. Bu okuduğunuz yazıda ise kitap basan yayınevleri listesi üzerinden aldığım yanıtları sizlerle paylaşarak bu konuyu merak edenlere yönelik güzel bilgileri sunmaya çalıştım.

Öncelikle kitap çıkarmak ne kadara malolur?

Bu sorunun kesin ve net bir yanıtı tahmin edeceğiniz üzere yoktur. Yayınevleri kendi belirlediği matbu formlar ve prensip kararlarıyla bu adımları aslında siz sordukça size söyleyecektir. İnternette yurtdışında kitap yayımlatmak, kitap bastırma fiyatları hakkında yazılanların pek çoğu doğru bilgiler değil.

Birazdan isim vermeden paylaşacağım yanıtlar doğrudan kitap yayımlayan yayın evleri tarafından bana verilen yanıtlardan oluşmaktadır.

Önce 12 yayınevine aynı maili gönderdim ki o mail aşağıdaki gibi;

Merhabalar, Ben Mimar Murat Erçelebi. Yaklaşık 1 yıldır ”———- kavramı”, ”———– yaklaşımı” , ”————–” gibi kavramları barındıran; içeriğinde 30 civarı —————————— çizimlerim – —————- ve ————— da yer aldığı yaklaşık 90 sayfalık bir kitap üzerinde çalışıyorum.

Kitabım neredeyse bitmek üzere.. Kitap yayımlama süreçleriniz nasıl işliyor? Bu süreçte herhangi bir ücret ödeme durumu yazar tarafından mı gerçekleştiriliyor yoksa yayın eviniz mi gerekli masrafları karşılayıp komisyon usulüyle satışa çıkarılıyor?

Teşekkür ederim…

Bazı kısımlarını tahmin edebileceğiniz gizlilik endişesiyle gizlemek durumunda kaldım, kısmet olur da kitabımı bastırırsam satın aldığınızda zaten öğreneceksiniz (:

Yani özetle bir kitap nasıl yayımlanır? sorusunu biraz renklendirerek detaylandırarak sormaya çalıştım.

12 Yayınevine attığım mail için sadece 4 tanesi nezaket gösterip geri dönüş yaptı;

 

Sayın Erçelebi,

 

Yayınevimize gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Genel olarak benimsediğimiz işleyiş tarzını şöyle açıklayabiliriz:

Çalışmalarının yayınlanmasını isteyen yazarlar açıklayıcı bir özet ulaştırırlar; bu tanıtım yazısı her ay toplanan Yayın Kurulumuza iletilir. Gönderilen el yazmaları ortalama 6 haftalık bir süre sonunda değerlendirilir. Yayın düzenimize ve politikamıza uygun görüldüğü taktirde yazardan el yazmasının tamamı istenir. Yapılan değerlendirme sonunda, yayın sözleşmesi düzenlenir (ortalama 5 ile 7 yıl arası) ve söz konusu çalışmaya ayrılan bir editör eşliğinde çalışma yayına hazırlanır.

Umarız açıklayıcı olmuştur.

Teşekkür ederiz.

Yazımın başında da belirttiğim gibi kitap çıkarmanın maliyeti nedir? yazar olmak istiyorum gibi kaygılarla elinizdeki kitaplaştırmaya hazır metinler – donelere dem vurarak sorduğum soruya her yayınevinin kendi yayın kuralları doğrultusunda bir değerlendirme sürecinden bahsediliyor.

[adinserter block=”1″]

Şimdi kitap basan yayınevlerinden gelen yanıtları paylaşalım;

Sayın Erçelebi,

Konuyla ilgileniyoruz. Bize birkaç gün daha verin. Önümüzdeki hafta sağlıklı bir cevap vereceğiz.

İlginize teşekkür ederiz.

2 Hafta oldu halen dönüş yapılmadı (:

Murat Bey merhaba,
Bir kitap önerisi elimize ulaştığında öncelikle editoryal ekibimiz kitabı içerik, yayınevimizin ilkeleri, yayın programımız, satış potansiyeli ve maliyet bakımından inceliyor. Bu anlamda uygun bulunursa ardından danışmanlarımızdan (genellikle yakın çevremizde bulunan ve ilgili alanda çalışan akademisyenlerden) bilimsel içerik hakkında görüş alıyoruz. Bütün bunlar olumlu olur, yazarla da anlaşılırsa kitabı maliyetini de üstlenerek biz basıyoruz ve yazara da telif ödemesi yapıyoruz.
Bazen maliyetin yüksek olduğu ve satış potansiyeliyle kârlılık bakımından tezat oluşturduğu durumlarda, yine de ancak ve ancak içerik, yayınevi ilkeleri ve bilimsellik kriterlerinin sağlanması koşuluyla, yazarlarımız kendi kitaplarına sponsor olabiliyor ya da varsa başka bir sponsoru devreye sokabiliyorlar.
Süreçlerimiz bu şekilde işliyor. Kitap önerinizi doğrudan bana mail yoluyla ulaştırabilirsiniz.
İlginiz için teşekkür eder, iyi çalışmalar ve mutlu bir yıl dileriz.
Saygılarımla,
En tatmin edici yanıt, en güvenilir ve en fazla yayımlamak istediğim yayınevinden gelen mail ise daha efektif öyle değil mi?

Sayın Murat Erçelebi,

Bir eserin basımına Yayın Kurulumuzca karar verilmektedir. Bunun içinse eserin tamamının yayınevimize gönderilmesini beklemekteyiz. Yayın Kurulu ve yayınevimizce kitabın satışının öngürülebilmesi durumunda yazarımızdan baskı maliyetini karşılamasını istemiyoruz ancak, satışın öngörülemediği durumlarda baskı maliyeti çıkarıp, bunu yazarımızca karşılanmasını bekliyoruz. Her yayınımızda sözleşme hazırlamaktayız. Hazırlanan sözleşmemize istinaden yazara ödemeyi kitap olarak, telif ödemesi olarak, ya da sunulan bir başka şekilde yapabiliyoruz.

Kitabınız onaylandıktan sonra redaksiyon ve dizgi sürecine giriyor. Daha sonra kapak çalışması yapılıyor. Dizgi süreci tamamlandıktan sonra yazarımıza kontrol amaçlı gönderiyoruz, eklemek ya da çıkarmak veya düzeltmek istenilen yerler varsa bunlar baskıdan önce geçirip, kitabın ozalitini alıyoruz ve ozalit kontrolünden sonra baskıya veriyoruz. Kitabımız baskıdan gelmeden önce dağıtıcılarımızı ve satış departmanlarını bilgilendiriyoruz ve kitap henüz basılmadan, internet sitelerinde yayımda oluyor.

Saygılarımla/Kind regards,

Konuyu baya ciddiye alarak karşısındaki insana özgüven kazandıran gurur duymasına neden olabilecek bir yanıt olduğunu söylemeliyim.

Kendi kitabını yayımlatmak isteyenler ile kitap nasıl yayımlanır? diye soranlara yönelik faydalı bir yazı olmuştur umarım. Doğrudan yayınevlerinin yetkili ağızlarından gelen yanıtları sizlerle paylaştık. Merak ettikleriniz için sormaktan çekinmeyin.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer