Mimar olmak için ne yapmalısınız?

Mimar olmak için ne yapılır? Mimar olmayı çok isteyenler için kazanmaları gereken bazı özellikleri bu yazıda paylaşacağım.

Geçtiğimiz günlerde Ayça isimli bir ziyaretçi dostumuz iletişim sayfasından; ”mimar olmak istiyorum ama ne yapmam gerekiyor, nereden başlayacağımı bilmiyorum? Bir mimar olarak bu soruma yanıt verirseniz çok minnettar olurum. Mimarlar arasında kendimi görmek istiyorum, cevabınızı merakla bekliyorum.” şeklinde bir soru sormuş.

Ben de mimarlığı severek okuyan ve icra eden bir mimar abiniz olarak bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Abiniz diyorum ama belki benden büyükler de vardır onlar da bizi mazur görsün artık (:

[ilgili_yazi id=’573′]

Mimar olmak için ne yapılır sorusuna yanıt olarak öncelikle bazı soruları benim size sormam gerekiyor;

mimar-olmak-icin-ne-yapilir

  • Resim dersleriyle aranız nasıldı? Örneğin hayal gücünüzü kullanarak daha önce yapılmamış bir şeyler geliştirmeniz istendiğinde nasıl şeyler yapardınız?
  • İki farklı nesneyi bir araya ustaca getirmeniz ve nesneleri artırdığımızda bunların ışık – gölge oyunlarıyla buluşması noktasında ne gibi farklı sıradışı fikirleri bulabiliyorsunuz.
  • Aynaya bakarak sol elle yazı yazmayı denediniz mi? (Zaten solaksanız diğerini yapmaya çalışın.)
  • Gözünüzü kapatarak resim çizme yeteneği ölçümlemenizi yaptınız mı?
  • Bir cisme bakarak onu çizmeye, bir de gözünüz kapalı çizmeye kimse bayılmaz ama bunu denediniz mi mesela?
  • Binaların önünden geçerken bunu nasıl yapmışlar diye iç geçirdiniz mi hiç?
  • Hiç mimar tanıdığınız oldu mu? Onun mimarlık ofisine çay içmeye dahi gittiniz mi mesela?

[adinserter block=”1″]

Bunları yapmadan mimar olamazsınız demedim, demiyorum.. Ama bilmeniz gereken bir husus var ki mimarlık okumak istiyorum ama ne yapmalıyım bilmiyorum? gibi sorularla muhatap olacağınıza içinizdeki yeteneklerin sesini dinlemeye çalışmanızı öneriyorum.

Yani malum sınava – sınavlara girmeden önce ömrünüz boyunca nelerle uğraştınız? Hiç boş bir kağıda bir şeyler karalamayı denediniz mi?

Yine söylediklerim bunlar için de geçerli. Bunları hiç yapmamış bile olsanız yine mimar olabilirsiniz. Herşey istemenize bağlı.

Mimar olmak için ne okumak gerekir? diye soranlar da çok oluyor.. Cevabım tıp okumak elbette değil. Bu sorudan kastın sanırım mimar olmak isteyenlere kitap tavsiyeleri kastı olduğundan benim güzel bir kaç kitap tavsiyem olacak;

  • Osman Özbahçe ‘nin yazarı olduğu Mimar Sinan kitabı yeni başlayanlar ve mimarlık okumak isteyenlere güzel bir başlangıç kitabı olduğunu söylemeliyim.
  • Adolf Loos tarafından kaleme alınan Mimarlık Üzerine isimli kitap da güzel ve eğlenceli bir kitap.
  • Son olarak Erdoğan Elmas tarafından yazılan Mimarlık Anıları 1962 – 2012 adlı kitabı da sindire sindire okumanızı öneririm.

Bu dediklerim buraya kadar yazdıklarım mimar olmak isteyenlere yönelik biraz felsefik, biraz deneysel yapılması gerekenler listesinden ibaret. Ancak sorunun asıl kısa yanıtı mimar olmak için Üniversitelerin 4 yıllık Mimarlık Mühendislik Fakültesi ya da sadece Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü kazanmanız gerektiği olacaktır.

Mimarlık okumadan mimarlık yapılamaz. Burası Yurtdışı değil. İnsanlar yeteneklerine göre değil testlerde yaptıklara puanlara göre mesleklerini seçiyor. Bir zorunluluk olarak da olsa bu durum böyle ne yazık ki. Mimarlar nasıl iş bulur, mimarlık puanları kaç, mimarlık dersleri neler gibi sorular için mimarca şeyler kategorisini takip edebilirsiniz.

İlave bir not olarak yazımı / yazılarımı beğendiyseniz yeni yazılardan haberdar olmak için mimarın günlüğü’ne abone olabilirsiniz. Sormak istedikleriniz için yanıtlamaya sabırsızlanıyorum.

Yorumunuzu paylaşın:

Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayımlanır.

Site Footer