Mesleğine aşık, öğrenmeyi ve yeni şeyleri keşfetmeyi seven dijital trendleri takip etmeye çalışan bir mimarım.

Bir çok forum sitesi inceledim. Bir kaç tane iyi foruma da üyeyim. Gün içerisinde her fırsatta boşta kaldığımda instagram, twitter ve facebook paylaşımlarına baktığımdan çok daha fazla süreyi bu forumlarda geçiriyorum. Tabi günlük iş güç koşuşturmacadan arta kalan (bazen kalmayan) vakitlerimde bunu yapıyorum. Hemen her akşam kendi web girişimlerimle ilgili yeni bir eklenti, kod parçacığı deniyorum ve bunlar hakkında öğretici makaleler okuyorum.

Daha önce pek çok kez söylediğim gibi mimar olmasaydım büyük büyük ihtimalle yazılım mühendisi olurdum. Sonucu başarısızlıkla neticelenen bir kaç yazılım öğrenme macerama rağmen bunu söylüyorum.

Mimarlara özel bir forum sitesi açma fikri Türkiye’de bir ilk değil. Ve bunun mucidi de ben değilim. Kullandığım altyapı dünyanın en fazla tercih edilen açık kaynak yazılımı wordpress. Ve 59 dolara hazır bir tema (script) satın alarak bunu yaptım. Bir kaç ufak dokunuş için ücreti mukabilinde profesyonel bir kaç kişiden destek aldım. Kafamdakiler gerçekleştiğinde mobil uygulamasıyla birlikte gerçekten pek çok kişinin faydalanabileceği harika bir mimarlık sitesi olacak.

Bu süreçteki hedeflerimi sizlerle paylaşmayı yararlı görüyorum. Hedeflediğim platformdan beklentilerim;

  • Kullanıcı deneyiminin ön plana çıktığı ve her şeyden önde tutulduğu bir platform.

Bu gerçekten önemli.. Artık sosyal medya uygulamalarının inanılmaz derecede tercih edildiği ve yeri doldurulamaz olduğu gerçeğiyle savaşmak yerine onlarla ve onları kullanarak nasıl daha farklı şeyler sunabilirim sorusuna yanıtlar veren bir vizyon beklentisine sahibim.

  • Herşeyi olabildiğince sade, yalın, minimal ve düz tutmaya çalışıyorum.
  • Gerektiğinde harcamaktan kesinlikle çekinmeden yatırım yapıyorum.
  • Önce kendimin kullanabileceği bir yer yaratmaya çalışıyorum.

Mimarlıkla ilgili bir çok facebook grubu ve twitter ve instagram sayfası varken şimdi bir websitesi / platforma ne gerek vardı ki?

Evet, kısmen doğru..

Ama bu durum kapalı kapılar ardında kategorize edilmemiş onlarca soru, cevap ve yorum ile paylaşımlar olduğu gerçeğini değiştirmiyor..

Yani kapalı kapılar ardında kuytu köşelerde dağınık biçimde öylece bir kaç kişiden fazlasına yaramayan paylaşımlar..

Mimarlar.Online ile bu artık tersine dönecek. Sadece belirli bir niş kitleye hitap eden içerikler, paylaşılar, gönderiler, yorumlar, beğeniler.. Bu gerçekten keyifli..

arkitera, mimarizm vs.. varken neden mimarlar.online?

arkitera zaten bir haber sitesi.. Etkileşim; bir kaç habere yapılan yorum dışında söz konusu değil.. Ayrıca çok katı bir yayın politikası var. Çok sesli yaklaşımdan uzak salt ben merkezli bir yayıncılık.. Örneğin geçtiğimiz günlerde mimarlar.online için bir görüş yazısı ekledim. Editörler neden yayına almadıkları konusunda en ufak bir yorum dahi yapmadan en az yarım saat emek verdiğim yazımı sanırım sildiler..

Şimdi bu çok sesliliğe karşıtlık değil de nedir? Arkitera’yı sever idim halen de severim Neticede 20 sene az değil. Biz ekmeğe pepe derken adamlar içerik kasıyormuş 😀

Yıllarca her gün ilk ziyaret ettiğim bir kaç websitesinden sadece biriydi. Daha sonra reklam odaklı içerikler ve yukarıda paylaştığım örnekten anlaşılacağı üzere katılımcı ve herkesin gerektiğinde tanıtım da yapabileceği, görüşlerini paylaşabileceği, ne bileyim kendi hizmetlerini de diğer üyelerle özgürce paylaşabileceği bir platforma ihtiyaç olduğunu düşündüm.

Mimarizm, bu konuda daha yumuşak. Bir kaç farklı web girişimim için kapılarını çaldığımda hiç kırmadılar. Ancak yine bir portal veya forum tarzında etkileşimin ön plana çıktığı, çok sesli bir yer değil. Haber sitesi.. Blog..

Yani girip de birilerine bişey danışabileceğiniz, ne bileyim hoşunuza giden şeyleri başka meslektaşlarımızla tartışabileceğimiz, kritik alabileceğimiz bir yer yoktu işte.

Velhasılı..

Yeniye karşı alerjimiz var. İyiyi görüyoruz ama iyi demiyoruz. Eksik arayan gözlerle bakarken bir taşı da ben alayım da bir kenara koyayım demiyoruz. Eleştiriye, rekabete, yeniliklere, farklılıklara kesinlikle olumlu yaklaşmıyoruz.

Bu beklentiler, hayaller ve daha güzel bir mimarlık medyası ümidiyle mimarlar.online’ı daha güzel günlere taşıyacağız. Sanırım daha 1 ay bile olmadı. Şuan 300 üyeye yaklaştık.. Yine de iyi, bir şekilde kendine yer bulabiliyorsa herşey tam anlamıyla bitmemiştir.

Aydınlık geleceklere..

GÜNCELLEME: Mimarlar.Online projesini YAPIFORUMU.COM ‘a taşıma kararı aldık.